Noslēgtajā Irānā plaukst tehnoloģiju uzņēmumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Irāna ir ekonomiski nošķirta no pārējās pasaules, jo daudzi Rietumu uzņēmumi no šī tirgus izvairās pret valsti vērsto sankciju dēļ. Šo vakuumu pārsteidzošā kārtā ir aizpildījuši tehnoloģiju jaunuzņēmumi. Daudzi jaunieši savu valsti neredz kā izolētu un izstumtu no pārējās pasaules, bet gan kā tirgu, kas pārpildīts ar iespējām.  

Mustafa ir metis pie malas savu darbu lauksaimniecībā, lai vieglajā automašīnā pārvadātu cilvēkus metropolē Teherānā. Savus pasažierus viņš atrod mobilajā aplikācijā “Snapp”, kas piedāvā braucienu izsaukšanas pakalpojumu, līdzīgi kā Rietumu pasaulē “Taxify” un “Uber”.

Irānas uzņēmums trīs gadu laikā ir sapulcējis 100 000 šoferu, kuru vidū ir arī sievietes, un vairāk nekā 5 miljonus pasažieru. Tas piedāvā pat par 50% lētākus taksometru pakalpojumus un nākotnē varētu piedāvāt braucienus arī ar motocikliem.

Tradicionālie taksometru pakalpojuma sniedzēji ir pamatīgi saniknoti, jo netiek galā ar tiem radīto konkurenci. Taksisti ir protestējuši pie parlamenta ēkas un apsūdzējuši vietējo uzņēmumu “Irānas interneta grupa”, kurai pieder šī aplikācija, par saistību ar Irānai naidīgo Ameriku. Uzņēmuma radītājs ir dzimis irāniešu ģimenē, bet audzis Vācijā. Ar viņu kopā strādā cilvēki, kas izglītojušies ASV.

Demonstranti ir prasījuši aplikāciju slēgt, tomēr šīs prasības noraidītas.

“Es vienkārši gribēju pamēģināt kaut ko jaunu, tā ir iespēja visu sākt no nekā. Tu esi kontrolē un jūti, ka radi pārmaiņas. Es varēju strādāt par investīciju baņķieri ASV, bet tur es justos kā maza zivs un netiktu pamanīts. Šeit tu jūti, ka radi pārmaiņas ik dienu,” stāsta uzņēmuma operāciju vadītājs Huseins Entekabi.

Uzņēmuma birojs izskatās tāpat kā citu tehnoloģiju jaunuzņēmumu biroji citviet pasaulē, vienīgais, kas izceļas, ir tajā novietotais valsts karogs. Lai gan pēc 2015. gadā noslēgtās vienošanās starp pasaules līderiem un Irānu par tās kodolprogrammas ierobežošanu daļa sankciju tika atceltas, šogad ekonomiskās sankcijas pastiprināja Eiropas Savienība.

“Daudziem uzņēmumiem ir grūti strādāt Irānā ne tikai sankciju dēļ, bet arī tāpēc, ka tie nav pazīstami ar Irānas uzņēmējdarbības vidi,” atzīst uzņēmuma vadītājs Ramtins Monazehians.

Uzņēmums, kurš kļuvis par vienu no vadošajiem tā sauktajiem “start-up” uzņēmumiem Irānā, radījis arī citas aplikācijas. Tās uz mājām ļauj pasūtīt ēdienu, iepirkties internetā un organizēt ceļojumus. Valstī ir bloķēta piekļuve daudzu ārvalstu uzņēmumu mājaslapām, tāpat arī sociālajiem tīkliem, kā “Facebook”, tāpēc šādas aplikācijas Irānas iedzīvotājiem ir ļoti noderīgs līdzeklis noslēgtajā informācijas vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti