Norvēģijas un Krievijas starpā draud izcelties diplomātisks skandāls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Norvēģijas un Krievijas starpā draud izcelties diplomātisks skandāls. Tajā iesaistīts Krievijas vicepremjers Dmitrijs Rogozins. Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautais Rogozins negaidīti ieradies Špicbergenā. Norvēģijas puse tagad apsver iespēju pastiprināt robežkontroles procedūras pārējiem Krievijas pilsoņiem.

Pretrunīgi vērtētais Krievijas vicepremjers Dmitrijs Rogozins šajā nedēļas nogalē ieradās Špicbergenas salā, lai piedalītos Krievijas arktiskās stacijas „Ziemeļpols 2015” atklāšanā. Tā ir dreifējoša stacija, kura Ziemeļpola tuvumā darbosies pāris mēnešus. Dmitrijs Rogozins, kurš vada Krievijas valsts komisiju Arktikas attīstībai, sociālajos tīklos informējis, ka pašlaik galvenais esot pārliecināties, kā stacija darbojas un kādas tehnoloģijas nākotnē nepieciešamas daudz veiksmīgākai Arktiskā reģiona izpētei. Pēc Krievijas vicepremjera vārdiem šis reģions ir īpaši nozīmīgs, ņemot vērā Ziemeļu kuģošanas ceļa radītās iespējas, kā arī bagātīgos izrakteņus Arktiskajā šelfā, kas varētu nostiprināt Krievijas kā enerģētikas lielvalsts statusu. Tāpat Rogozins lielījies, ka vizītes laikā viņam izdevies apmeklēt arī Ziemeļpolu.

Šī augstās Krievijas amatpersonas vizīte izsaukusi Norvēģijas ārlietu ministrijas sašutumu.

Ārlietu ministrija ir vērsusies Krievijas vēstniecībā, lai iegūtu paskaidrojumus par to, kāpēc Rogozins ieradies Svalbāras arhipelāgā.

Šis arhipelāgs atrodas Norvēģijas pārvaldībā, taču tā īpašā starptautiskā statusa dēļ Krievijas pilsoņi tur var ierasties bez vīzām. Ministrijas pārstāvis Frude Andersens norādījis, ka pati vizīte nav uzskatāma par Norvēģijas likumdošanas pārkāpumu, taču Krievijas vēstniecība esot iepriekš informēta, ka Norvēģija nevēlas savā valstī redzēt personas, kas atrodas Eiropas Savienības sankciju sarakstā. Dmitrijs Rogozins šajā sarakstā tika iekļauts pagājušajā gadā pēc Krimas okupācijas un viņš tiek uzskatīts par vienu no personām, kuras vainojamas situācijas destabilizēšanā Ukrainas austrumos.

Lai arī Norvēģija nav Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Savienības sankciju saraksts ir tai saistošs.

Kā ziņo izdevums „Barents Observer”, pēc šī incidenta Norvēģijas amatpersonas esot sākušas runāt par ieceļošanas noteikumu pastiprināšanu Svalbāras arhipelāgā. Vēl jo vairāk tāpēc, ka norvēģu amatpersonas par Rogozina vizīti neesot bijušas informētas un par to uzzinājušas tikai no preses. Turklāt, neesot arī skaidri zināms, kā tieši Rogozins reģionā ieradies.

Pats Rogozins visai operatīvi noreaģējis uz norvēģu puses izteiktajām pretenzijā, paziņojot, ka pēc kautiņa ar kulakiem vairs nevicinās. Rogozins arī izteicies, ka norvēģu pusei vienkārši skauž.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti