Norvēģijā notiek parlamenta vēlēšanas 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Norvēģijas pilsoņi pirmdien, 13. septembrī, dodas pie balsošanas urnām, lai ievēlētu jauno valsts parlamentu.

Vēlēšanu iecirkņi tiks slēgti pulksten 21 (pulksten 22 pēc Latvijas laika).

Priekšvēlēšanu aptaujas parāda, ka Norvēģijā varētu mainīties valdība un pie varas nākt  sociāldemokrāti. Aktuāls jautājums debatēs ir arī turpmākās Norvēģijas attiecības ar Eiropas Savienību (ES).

Līdz šim centriski labējo valdību vadījusi konservatīvos pārstāvošā premjerministre Erna Sūlberga, kas šo amatu ieņēmusi astoņus gadus. Taču aptaujas liecina, ka pieaudzis atbalsts kreisi centriskajai Darba partijai.

Tas nozīmē, ka Sūlbergu premjera krēslā var nomainīt Darba partijas līderis Jūnass Gars Stēre. Viņš ir bijis Norvēģijas ārlietu ministrs laikā, kad Norvēģijas valdību vadīja tagadējais NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Norvēģijā notiek parlamenta vēlēšanas 
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Norvēģija ir salīdzinoši labi tikusi galā ar Covid-19 pandēmijas ierobežošanu, lai gan pavasarī premjerei Sūlbergai tika piespriests naudassods par karantīnas noteikumu neievērošanu (viņas 60 gadu jubilejas svinībās piedalījās lielāks cilvēku skaits, nekā bija atļauts noteikumos).

Priekšvēlēšanu kampaņā galvenā uzmanība bija pievērsta klimata pārmaiņu ierobežošanai un vides aizsardzībai, kā arī ar to saistītajai naftas ieguves politikai.

Naftas industrija palīdzējusi Norvēģijai kļūt par vienu no bagātākajām valstīm pasaulē. Tomēr pieaugot satraukumam par klimata pārmaiņām, daļa norvēģu pieprasa pāreju uz ekonomiku, kas būtu mazāk atkarīga no naftas ieguves.

Norvēģijas naftas industrija nodrošina līdz pat 14% no iekšzemes kopprodukta un nodarbina līdz pat 160 000 cilvēku. Norvēģijas "zaļie" pieprasa, lai naftas ieguvei tiktu pielikts punkts jau līdz 2035. gadam.

"Naftas vieta ir muzejā. Mēs vairākas desmitgades esam guvuši no tās labumu, bet diemžēl redzam, ka nafta iznīcina mūsu klimatu," ziņu aģentūrai "AFP" stāsta "zaļo" deputāta amata kandidāte Ulrike Torgersena.

Norvēģijā jau ap 70% pārdoto jauno automašīnu ir elektromobiļi.

Lai arī Norvēģija nav ES dalībvalsts, tai ir tuvas attiecības ar 27 bloka valstīm caur dalību Eiropas Ekonomikas zonā. Tas ļauj Norvēģijai bez ierobežojumiem piekļūt Eiropas vienotajam tirgum apmaiņā pret daudzu Eiropas direktīvu pieņemšanu. 

Norvēģijas eiroskeptiķi, kuri varētu iekļūt nākamajā valdošajā koalīcijā, vēlas to mainīt un pārskatīt sadarbības nosacījumus. Tomēr ir sagaidāms, ka sociāldemokrāti būs kategoriski pret attālināšanos no ES.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti