Nogalināts «Taleban» Pakistānas atzara līderis

ASV bezpilota lidaparāta uzlidojumā nogalināts islāmistu grupējuma „Taleban" Pakistānas atzara līderis Hakimulla Mehsuds. Tas ir nopietns trieciens talibiem, kuri jau šodien esot sākuši izvelēties nākamo vadītāju. No Mehsuda pēcteča izvēles būs atkarīgas arī iespējamo miera sarunu norise ar Pakistānas valdību. Vienlaikus valsts drošības spēkos izsludināta paaugstināta trauksme, jo ir bažas par „Taleban" atriebību.

Par Pakistānas talibu līdera Hakimullas Mehsuda galvu ASV valdība bija izsludinājusi piecu miljonu dolāru atlīdzību. Viņš par Pakistānas kaujinieku vadītāju kļuva 2009.gadā pēc tam, kad ASV bezpilota lidmašīnu uzbrukumos bija nogalināti divi iepriekšēji līderi. Par Mehsuda nāvi bijis ziņots jau iepriekšējos gados, taču līdz šim viņš vienmēr izdzīvojis.

Tomēr avoti izlūkdienestos un kaujinieku pārstāvji aģentūrai AFP apstiprinājuši, šoreiz Mehsuds tiešām gājis bojā. Viņš esot nogalināts piektdien ASV bezpilota lidmašīnas uzbrukumā Pakistānas ziemeļrietumos Ziemeļvaziristānas cilšu rajonā. Uz automašīnu, kur atradās Mehsuds, esot raidītas divas raķetes, un triecienā nogalināti arī viņa tēvocis, miesassargs un šoferis. Ne ASV, ne Pakistānas valdība izskanējušās ziņas oficiāli nav ne noliegusi, ne apstiprinājusi.

Ja Mehsuds tiešām ir nogalināts, tad Pakistānas vadošajai talibu kustībai „Tehreek-e-Taliban" tas ir nopietns trieciens. Turklāt, šogad ASV bezpilota lidmašīnu triecienā jau tika nogalināts viņa vietnieks, bet pagājušajā mēnesī sagūstīts augstu stāvošs Pakistānas talibu komandieris.

Gaidāms, ka, vismaz īstermiņā, notikušais negatīvi ietekmēs arī plānotās miera sarunas starp talibiem un valdību. Mehsuds nogalināts dienu pirms tam, kad abas puses gatavojās tikties, lai sāktu sarunas. Kā vēsta BBC, atsaucoties uz vietējo televīziju "Geo", Pakistānas iekšlietu ministrs bezpilota lidaparāta uzlidojumu nosaucis par mēģinājumu „sabotēt" miera sarunas ar talibiem.

Tomēr ilgtermiņā to norise būs atkarīga no tā, kurš tiks izvēlēts par nākamo līderi, un kādi būs viņa uzskati. Piemēram, Mehsuds bija gatavs sarunām, bet vēl pirms dažām nedēļām paziņoja, ka turpinās uzbrukt Savienotajām Valstīm un to sabiedrotajiem, un pieprasīja, lai pamiera gadījumā obligāti tiktu pārtraukti arī ASV bezpilota lidaparātu uzlidojumi.

Tiek ziņots, ka jau šodien notiek Pakistānas "Taleban" komandieru sanāksme, lai diskutētu par nākamo līderi. Medijos izskan Mehsuda brālēna vārds. Vēl tiek minēts viens no ietekmīgākajiem komandieriem Khans Saids Sanja, kurš atbalsta sarunas ar valdību, kā arī stingrās līnijas piekritējs, garīdznieks Maulana Fazlullahs.

Vienlaikus tiek ziņots par pastiprinātu drošības spēku klātbūtni ielās, īpaši galvaspilsētā Islamabadā. Pastāv bažas, ka kaujinieki varētu īstenot uzbrukumus, lai atriebtos par līdera nāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti