Dienas notikumu apskats

Krievija apsver militāro bāzu atjaunošanu Kubā un Vjetnamā

Dienas notikumu apskats

KNAB sācis jaunu kriminālprocesu par kukuļošanu Jūrmalas domē

Nobela Miera prēmija pasniegta Kolumbijas prezidentam Huanam Manuelam Santosam

Nobela Miera prēmiju saņem Kolumbijas prezidents

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šā gada Nobela Miera prēmijas ieguvējs ir Kolumbijas prezidents Huans Manuels Santoss par centieniem panākt miera vienošanos ar kaujiniekiem, kas ļautu izbeigt 52 gadus ilgušo konfliktu, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Jau iepriekš Santoss tika nosaukts par vienu no ticamākajiem Nobela Miera prēmijas saņēmējiem.

Miera prēmija piešķirta laikā, kad miera process Kolumbijā no jauna ir apdraudēts.  

“Balva tiek pasniegta par viņa neatlaidīgiem centieniem panākt vairāk nekā 50 gadus ilgā pilsoņu kara beigas. Šis karš ir prasījis vismaz 220 000 kolumbiešu dzīvi un tā laikā savas mājas ir bijuši spiesti pamest gandrīz seši miljoni cilvēku," sacīja Norvēģijas Nobela komitejas priekšsēdētāja Kasī Kullmana-Five.

Jau ziņots, ka septembra beigās Kolumbijas valdība un kreiso kaujinieku grupējums "Kolumbijas revolucionārie bruņotie spēki" (FARC) oficiāli parakstījuši vēsturisko miera vienošanos, kas izbeidz 52 gadus ilgušo konfliktu.

Vēlāk, oktobra sākumā, referendumā Kolumbijas iedzīvotāji noraidījuši valdības noslēgto miera līgumu ar FARC. Pret vienošanos balsoja nedaudz vairāk nekā 50% vēlētāju.

Neraugoties uz to, prezidents Santoss solīja turpināt centienus panākt mieru ar kaujinieku grupējumu. Viņš plānoja sākt konsultācijas ar visām politiskajām partijām.

Nobela prēmijas komiteja, piešķirot prēmiju Kolumbijas prezidentam, paziņojusi, ka vienošanās noraidīšana var atjaunot konfliktu un pilsoņu karu.

Tāpēc gan Kolumbijas prezidents Santoss, gan kaujinieku līderi tiek aicināti cienīt noslēgtās vienošanās tekstu, kā arī uzņemties atbildību par turpmākajām miera sarunām. Tāpat komiteja paudusi cerību, ka Kolumbijas iedzīvotājiem tagad būs iespēja plūkt atkalapvienošanās un samierināšanās augļus.

Iespējams, ka komiteja savu lēmumu bija pieņēmusi vēl pirms šī referenduma un varētu savu viedokli nemainīt, tādējādi iedrošinot turpmākās miera sarunas. Turklāt Latīņamerikas pārstāvis pēdējo reizi Nobela miera prēmiju saņēma 90.gadu sākumā, tāpēc netiek izslēgts arī reģionālais faktors.

Kopumā šogad tika iesniegts rekordliels kandidātu skaita - 376, no kuriem 228 ir personas un 148 organizācijas.

Pērn Nobela Miera prēmiju saņēma Tunisijas Nacionālā dialoga kvartets par demokrātisku pārmaiņu veidošanu valstī pēc 2011.gada revolūcijas un centieniem izveidot miermīlīgu politisku procesu laikā, kad Tunisija atradās uz pilsoņu kara robežas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti