Nobela Miera prēmijas laureāti neielaiž Ēģiptē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jemenā populārajai cilvēktiesību aktīvistei un Nobela Miera prēmijas laureātei Tavakulai Karmanai svētdien liegta iespēja iekļūt Ēģiptē. Kairas amatpersonas savu lēmumu pamatojušas ar apdraudējumu viņas drošībai.

Tavakula Karmana ir ievērojama ne tikai ar savu aktīvu cīņu par cilvēktiesībām. Viņa ir arī pirmā sieviete arābu pasaulē, kas 2011.gadā ieguva prestižo Nobela Miera prēmiju.

Savā tvitera kontā Karmana raksta, ka viņa tikusi aizturēta Kairas lidostā un viņai aizliegts doties uz vienu no protesta vietām, kur šajās dienās pulcējušies gāztā prezidenta Mohameda Mursi atbalstītāji. Aizturēšanas iemesls sākotnēji nav pat paskaidrots, bet Ēģiptes valsts ziņu aģentūras lentās šodien negatīvi vērtē Karmanas solidaritāti ar Mursi atbalstītājiem.

Cilvēktiesību aktīviste pārstāv opozīcijas partiju Jemenā un pirms diviem gadiem bija dzimtās zemes simbols Jemenas tautas sacelšanās laikā pret toreizējo valdību. Savukārt Ēģiptē par politiskās krīzes atrisināšanas iespējām šodien diskutēja armijas vadība un Mursi atbalstošie islāmistu līderi. Sarunu centrālais temats - kā novērst spriedzi Mursi atbalstītāju un armijas akceptētās pagaidu valdības starpā.

Demonstranti kopš Mohameda Mursi gāšanas jūnija sākumā atsakās pamest protestu vietas Kairā. Iekšlietu ministrs apgalvojis, ka politiskās kustības „Musulmaņu brālība” pārstāvjiem tikšot ļauts piedalīties valsts politikā, ja demonstranti dosies mājās. Arī „Musulmaņu brālība” ir gatava celties un krist cīņā par Mursi atjaunošanu prezidenta amatā.

Ēģiptes armijas vadība ar islāmistu vadītājiem tikās dažas dienas pēc tam, kad situācijas noregulējumu miermīlīgā ceļā centās panākt arī Kairā ieradušies ES un ASV diplomāti, viņu vidū Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Ketrīna Eštone. Informācija par sarunas detaļām joprojām ir skopa. Ārvalstu pārstāvji runājuši gan ar pagaidu valdību un armijas komandieri, gan Mursi atbalstošo „Musulmaņu brālību”.

Raidsabiedrība BBC pēc apspriešanās ziņo, ka cerība izvairīties no turpmākas asinsizliešanas ir.

Tikmēr Ēģiptes armijas komandieris Abdulfatahs Sisi intervijā laikrakstam „Washington Post” atzinis Savienoto Valstu lielo ietekmi uz kustību „Musulmaņu brālība” Ēģiptē. Ģenerālis cer, ka ASV izmantos visas likumīgās tiesības, lai krīzi atrisinātu.

Kopš prezidenta Mohameda Mursi gāšanas pretēju nometņu demonstrantu sadursmēs un konfliktos ar drošībniekiem ir gājuši bojā vismaz 100 Mursi atbalstītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti