Dienas notikumu apskats

Vismaz 25 valstis jau paziņojušas par Krievijas diplomātu izraidīšanu

Dienas notikumu apskats

Valdība atbalsta skolas gaitu sākšanu jau sešu gadu vecumā

Pakistānā ieradusies izglītības tiesību aktīviste Malala Jusafzaja

Nobela miera laureāte, tiesību aktīviste Jusafzaja apmeklē dzimto Pakistānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc vairākiem gadiem prombūtnes un patvēruma Lielbritānijā dzimtajā Pakistānā ieradusies izglītības tiesību aktīviste, Nobela Miera prēmijas un Saharova balvas laureāte Malala Jusafzaja.  Viņa bija spiesta pamest dzimteni pirms sešiem gadiem, kad guva nopietnus ievainojumus talibu uzbrukumā.

Tolaik vēl tikai 15 gadu vecā Jusafzaja  ieguva milzīgu pasaules uzmanību par drosmi un gudrību, kuru viņa nebaidījās paust par spīti lielām dzīvības briesmām.

Malala Jusufzaja no Pakistānas pilsētas Mingoras, Svātas ielejas, kļuva pazīstama pēc tam, kad ar pseidonīmu sāka rakstīt blogu raidorganizācijas BBC interneta vietnē. Viņa rakstīja par to, kā talibi pārņem viņas ciemu, aizliedz meitenēm apmeklēt skolu, kā vardarbīgi vēršas pret ikvienu, kurš nepakļaujas, kā dienu no dienas ierastā dzīve pārvēršas apspiestībā un postā.

Blogs ieguva plašu starptautisku popularitāti. Taču, kad atklājās Malalas patiesais vārds, viņas dzīvība nokļuva briesmās.

Un tad kādu dienu, atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibu kaujinieki plānotā uzbrukumā to sagaidīja, ielenca un uzbrukumā  atrada Malalu un sašāva galvā.

Notikušais izraisīja milzu starptautisku uzmanību, un ievainoto Malalu izdevās nogādāt Lielbritānijā, kur viņa atlaba un kopā ar ģimeni turpināja kampaņas par meiteņu izglītību.  

Malai Jusafzajai ir piešķirtas daudzas balvas un atzinības, to vidū Nobela Miera prēmija, ko viņai pasniedza 2014. gadā, un tolaik tikai 17 gadu vecā Malala Jusafzaja kļuva par jaunāko laureāti, kurai šis apbalvojums ir piešķirts, kā arī viņai pasniedza Eiropas Parlamenta Saharova balvu, ko ik gadu pasniedz cīnītājiem par demokrātiju un cilvēktiesībām.

Tieši viņai pieder pasaulē daudzviet apbrīnotā doma, ka pildspalvas un grāmatas ir visstiprākie ieroči, kā arī viņa ir aicinājusi sākt miera sarunas ar talibiem.

Tagad Malalai Jusafzajai jau ir 20 gadu un viņa pirmo reizi pēc tik daudziem gadiem atgriežas dzimtajā Pakistānā, atkal nonākot mediju pirmajās slejās.

Emocionālā uzrunā premjerministra kabinetā viņa pavēstīja, ka viņas sapnis visu šo laiku ir bijis atgriezties Pakistānā bez bailēm.

Malalas ierašanās Pakistānā ir izraisījusi lielus interesi interneta sociālajos medijos, un daudzi steigušies to apsveikt, norādot, ka tā ir kārtējais piemērs ekstrēmisma sakāvei. Tomēr netrūkst arī kritiķu vietējo pakistāniešu vidū, kuri izvirzījuši sazvērestības teorijas, norādot, ka Malala, iespējams, ir Rietumu aģente.

Tomēr pavisam dzimtenē Malala Jusufzaja neatgriežas. Viņas vizīte ilgšot vien četras dienas, kā arī nav zināms, vai viņa apmeklēs savas ģimenes mājas Mingorā, Svātas ielejā. Pēc tam viņa atgriezīsies Lielbritānijā, kur patlaban turpina studijas Oksfordas Universitātē.

Kopumā drošības situācija Pakistānā, kā norāda raidorganizācija BBC, pēdējos gados ir uzlabojusies. Ir mazinājies talibu uzbrukumu skaits, taču tie joprojām notiek, īpaši pie robežas ar Afganistānu. Talibi arī turpina vērsties pret skolām un īpaši meiteņu izglītību. Arī ASV vairākkārt publiski vainojušas Pakistānas valdību par patvēruma došanu talibiem, kas izvērš savas vardarbīgās aktivitātes Afganistānas teritorijā.

Pakistānas tiesa ir piespriedusi mūža ieslodzījumu 10 cilvēkiem, kurus vaino uzbrukuma organizēšanā pret Malalu Jusafzaju, taču galvenais vaininieks joprojām neesot notverts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti