Pusdiena

Pēc NATO un Krievijas sarunām būtiskas pārmaiņas starptautiskajās attiecībās neparedz

Pusdiena

Pusdiena 20.12.2016

No Sīrijas evakuēti vairāki tūkstoši cilvēku; ANO uz Alepo plāno nosūtīt novērotājus

No Sīrijas evakuēti vairāki tūkstoši cilvēku; ANO uz Alepo plāno nosūtīt novērotājus

Atsākoties evakuācijai Sīrijas pilsētā Alepo, pirmdien, 19.decembrī, no nemiernieku kaujinieku kontrolētās teritorijas autobusos izvesti vairāki tūkstoši cilvēku. Vienlaikus saskaņā ar vienošanos vairāki simti cilvēku evakuēti arī no ciematiem, kas atrodas nemiernieku kaujinieku aplenkumā, bet Apvienoto Nāciju Drošības padome grasās balsot par rezolūciju, kas paredz uz Alepo nosūtīt ANO novērotājus.

Evakuācijas no nemiernieku kaujinieku kontrolētās teritorijas Alepo austrumos, ko aplenkuši Sīrijas valdības spēki, atsākās svētdien, īsi pirms pusnakts. Cilvēki autobusos tiek izvesti paralēli evakuācijai no diviem opozīcijas kaujinieku ielenktiem valdības kontrolētiem šiītu ciematiem Idlibas provincē.

Evakuācijas operācijas tika apturētas piektdien, 16.decembrī, pēc tam, kad līdzās frontes līnijai pie evakuācijas autobusiem izraisījās apšaude, kā arī nesaskaņu dēļ par evakuācijas norisi. Svētdien, 18.decembrī, no rīta vēl vienā incidentā bruņoti kaujinieki aizdedzināja vismaz piecus autobusus, kuriem bija paredzēts doties uz nemiernieku aplenktajiem valdības kontrolētajiem šiītu ciematiem. Saskaņā ar atsevišķiem ziņojumiem, par šo uzbrukumu atbildīgs bija ar "Al-Qaeda" saistītais grupējums "Jabhat Fateh al-Sham".

Par spīti šķēršļiem, vienošanās par evakuāciju atsākšanu tomēr tika panākta, un naktī uz pirmdienu autobusos atkal sāka izvest cilvēkus no nelielās teritorijas, kas vēl palikusi nemiernieku kaujinieku kontrolē Alepo austrumu daļā.

Vairākos desmitos autobusu šodien līdz šim izvesti aptuveni 3000 cilvēku, ziņu aģentūrai AFP pavēstīja mediķi.

Vienošanos par evakuāciju Sīrijas režīmam un opozīcijas kaujiniekiem izdevās panākt ar Krievijas un Turcijas starpniecību, un to pārrauga Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja.

Saskaņā ar ANO miera sūtņa Sīrijā Stafana de Misturas ceturtdien teikto, Alepo austrumos atrodas aptuveni 40 tūkstoši civiliedzīvotāju un pieci tūkstoši kaujinieku.

Paralēli pirmdienas naktī un rītā sākās evakuācija no Sīrijas valdības kontrolētajiem, nemiernieku aplenktajiem šiītu ciematiem Fuas un Kafrajas Idlibas provincē. Pirmdienas rītā no šiem ciematiem ar autobusiem uz valdības kontrolēto Alepo daļu izvesti aptuveni 500 cilvēku, vēsta sīriešu aktīvistu organizācija „Sīrijas cilvēktiesību observatorija.”

Pirmdien, 19.decembrī, Apvienoto Nāciju Drošības padome balsos par Francijas izstrādātu rezolūciju, kas paredz

uz Alepo steidzami nosūtīt ANO un citus starptautiskos novērotājus, lai uzraudzītu tur notiekošo.

Pret sākotnējo rezolūcijas projektu svētdien iebildumus izteica Krievija un draudēja tam uzlikt veto. Tomēr pēc četru stundu konsultācijām aiz slēgtām durvīm panākta vienošanās par jaunu rezolūcijas projektu, ko Maskava novērtējusi atzinīgi. Francija un Savienotās Valstis savukārt teica, ka jaunais rezolūcijas projekts, kurā ņemti vērā Krievijas priekšlikumi, sākotnējo teksta variantu mainījis minimāli. ASV vēstniece ANO Samanta Pauere pauda, ka sagaida, ka Drošības padome rezolūciju atbalstīs vienbalsīgi.

Jau ziņots, ka Bašara al Asada spēkiem, palīdzot Krievijas aviācijai, Irānas un kustības ''Hezbolah'' kaujiniekiem, izdevās atkarot Alepo. Izskanējis, ka Asada spēki nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tostarp redzamāko nemiernieku vadoņu ģimenes. Krievijā šo informāciju noliedza, apgalvojot, ka civiliedzīvotājus slaktējuši bēgošie nemiernieki, kuru vidū ir vairāki savās starpā konkurējoši grupējumi.

Infografika: Sīrijas konflikts – kas, par ko un ar kādu atbalstu karo

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti