No Pakistānas uz Indiju pārbraukušie hinduisti arī tur nerod mieru

70 gadus kopš Indijas sadalīšanas, izveidojot Pakistānas valsti, hinduisti turpina emigrēt no Indijas uz sev reliģiski daudz tuvāko Indiju. Tomēr arī šajā valstī tie nerod mieru un sastopas neizpratni, raksta AFP.

Pakistāna kā valsts ir deklarēta 1947. gada 14.augustā. Pirms tā bija daļa no Indijas, ko iepriekš pārvaldīja briti. Ja mūsdienu Pakistānas teritorija bija musulmaņu apdzīvota, tad Indija – hinduistu un mazākā mērā citu reliģiju. Taču nodalot Pakistānu no Indijas, tajā palika hinduistu minoritāte. Tāpēc jau 70 gadus notiek abpusēja migrācija – tostarp daudzi hinduisti pārceļas no Pakistānas uz Indiju.

Piemēram, Jogdass aģentūrai AFP stāstā, ka sapņojis pārcelties uz Indiju, lai nepiedzīvotu diskrimināciju, ko viņš kā hinduists piedzīvo musulmaņu pārvaldītajā Pakistānā. Tomēr arī Indijā problēmu netrūkst.

Piemēram, no Pakistānas atbraukušajiem hinduistiem ir grūti iegūt legālas tiesības strādāt. Indijas varas iestādes pret atbraucējiem arī izturas aizdomīgi, pieņemot, ka viņi var būt spiegi vai citādi naidīgi noskaņoti pret Indijas valsti.

“Darba nav, māju nav, naudas nav, ēdiena nav. Tur mums bija darbs uz lauka, mēs bijām zemnieki. Bet šeit tādi cilvēki kā mēs, esam spiesti lauzt akmeņus [darbs kalnrūpniecība], lai nopelnītu iztiku,” klāsta 81 gadu vecais Jogdass, kurš atklāj tikai daļu no sava pilnā vārda.

“Mums sadalīšana [Indijas un Pakistānas sadalīšana] aizvien nav beigusies. Hinduisti aizvien cenšas atgriezties savā valstī. Kad viņi šeit ierodas, tad viņiem nav nekā,” norāda Jogdass, kurš dzīvo Indijas rietumu pilsētā Džodpūrā.

Kopš 1947. gada vairāk nekā 15 miljoni cilvēku ir mainījuši savu dzīvesvietu. Vēl vismaz miljons ir zaudējis dzīvību dažādās cīņās un sadursmēs aizstāvot savu ticību.

Tomēr par spīti emigrācijai, hinduisti aizvien ir viena no lielākajām reliģiskajām minoritātēm Pakistānā. Apmēram 1,6% no aptuveni 200 miljoniem pakistāniešu ir hinduisti, lēš AFP.

Daudz Pakistānas hinduisti norāda, ka Pakistānā jūtas diskriminēti un saskaras fiziskas izrēķināšanās, izvarošanas un piespiedu laulību risku.

“Drīz pēc sadalīšanas sākās agresija,” saka Jogdass, kura ģimene mūsdienu Pakistānā sāka dzīvot vien dažus mēnešus pirms sadalīšanas. “Nebija nevienas pašas dienas, kad mēs varējām dzīvot mierā. Es gribēju atgriezties un dzīvot kopā ar saviem hinudistu brāļiem,” norāda Jogdass.

Vairums Pakistānas migrantu Indijā nonāk no Sindhas provinces. Viņi dodas uz Indijas rietumos esošos Radžastānas provinci, kur ir viņiem līdzīga kultūra ēdiens un valoda, tādējādi, cerot, ka būs viegla asimilēšanās. Tomēr realitātē viņi dzīvo noslēgtās komūnās, tālu prom no vietējo sabiedrības un vietējās amatpersonas viņus uzlūko ar aizdomām, pieļaujot, ka viņi ir Pakistānas drošības dienestu aģenti.

Indijas premjers Narendra Modi gan pērn paziņoja, ka vēlas sekmēt bēgļu iedzīvošanos Indijā. Tāpēc, piemēram, Indijas pilsonību nu varēs iegūt nevis obligāti dodoties pie centrālās valdības Deli, bet gan attiecīgajā štatā. Tiesa, Indijas smagnējā birokrātija tik un tā pilsonības iegūšanas procesu dara lēnu.

Piemēram, 64 gadus vecais Khanaramdži par Indijas pilsoni kļuva 2005. gadā, kad jau astoņus gadus bija aizbraucis no Pakistānas. Viņš saka, ka daudzi padevušies un atgriezušies Pakistānā. “Valdība nepalīdz. Mēs esam kā lopi bez saimnieka. Mūsu izdzīvošana ir atkarīga no mums pašiem,” viņš atzīst.

Labdarības kustības vadītāja Džodpūrā Hindu Singhs Sodha, kurš palīdz atbraucējiem no Pakistānas, stāsta, ka viņš daudz vairāk cerējis no Modi. Šobrīd viņš Indijas premjerā esot vīlies un nabadzībā dzīvojošie imigranti aizvien tiek uzlūkoti aizdomām. “Viņu dzīve kļūst par elli. Viss ir ietekmēts: patvērums, veselības aprūpe, izglītības pieejamība un sadzīve,” saka Sodha. Dažiem pat šķietot, ka Pakistānā pret tiem izturējās salīdzinoši labāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti