Bijušā Ēģiptes prezidenta Hosni Mubaraka atbrīvošana jau tika gaidīta, jo pēdējo mēnešu laikā viņš ne reizi vien tika uz laiku atbrīvots dažādu krimināllietu ietvaros. Šāda atbrīvošana bijusi iespējama, jo 85 gadus vecais ilggadējais valsts vadītājs cietumā ir pavadījis jau divus gadus un likumā noteiktais iepriekšējās aizturēšanas laiks ir beidzies.
Pagājušā gada nogalē Apelācijas tiesa anulēja Mubarakam iepriekš piespriesto mūža ieslodzījumu, kuru viņam piesprieda par demonstrantu bojāeju 2011.gada nemieru laikā. Apsūdzība apgalvoja, ka Mubaraks ir devis pavēli nogalināt protestētājus, kuri piedalījās demonstrācijās pret tā laika režīmu. Šī gada sākumā tika uzsākta lietas atkārtota izskatīšana, kas joprojām turpinās. Procesa galvenais tiesnesis ir paziņojis, ka nav tiešu pierādījumu tam, ka Mubaraks ir devis pavēli nogalināt protestētājus, taču viņu joprojām var vainot par nevēlēšanos un nespēju apturēt vardarbību.
Pagājušajā nedēļā Mubaraks tika attaisnots arī lietā par līdzekļu piesavināšanos no fonda, kas atbild par Ēģiptes prezidenta piļu uzturēšanu.
Līdz šim vienīgais iemesls, kāpēc Mubarakam bija jāatrodas ieslodzījumā, bija korupcijas lieta. Tika apgalvots, ka Mubaraks ir saņēmis aptuveni 11 miljonu dolāru lielas dāvanas no valsts izdevuma „Al Ahram”. Mubaraka ģimene šo iespējamo dāvanu summu ir atmaksājusi un tas vēl vairāk ir stiprinājis aizstāvības pozīcijas. Tāpēc lēmums attaisnot Hosni Mubaraku tiek uzskatīts par likumsakarīgu.
Pagaidām gan nav skaidri zināms, kad tieši un uz kādiem noteikumiem Mubaraks tiks atbrīvots, taču, visticamāk, tas varētu notikt ceturtdien. Kā norāda ārvalstu informācijas aģentūras, iepriekš pēc tiesas lēmumiem atbrīvot bijušo prezidentu parasti ir sekojušas jaunas apsūdzības, lai noturētu Mubaraku ieslodzījumā. Taču kā ziņo Ēģiptes ziņu aģentūra MENA, šoreiz lēmumu nav iespējams apstrīdēt, jo to jau ir izdevusi apelācijas tiesa.
Analītiķi jau prognozē, ka Mubaraka atbrīvošana sabiedrībā var izraisīt asu pretreakciju un bažas par to, ka pašreizējās varas iestādes varētu atteikties no pēdējos gados uzsāktajām reformām. Īpaši bīstami tas var izrādīties laikā, kad Ēģipti pārņēmis kārtējais vardarbības un politiskās krīzes vilnis.
Tieši Ēģiptes militārā vadība tiek apsūdzēta nesamērīga spēka lietošanā pret gāztā prezidenta Mohammeda Mursi atbalstītājiem.
Kā aģentūrai Bloomberg norādījis Arābu juridiskās neatkarības un tieslietu profesiju centra vadītājs Nassers Amins, nenoliedzami, tuvākajā laikā ir gaidāma vairāku bijušo Mubaraka režīma pārstāvju vēlme atgriezties uz politiskās skatuves. Tas gan nenozīmējot policejiskas valsts atgriešanos, jo Ēģiptes revolūcijas dalībnieki to vienkārši nepieļaušot.