Dienas notikumu apskats

Par partijas "Vienotība" vadības maiņu

Dienas notikumu apskats

LTV satura valdes locekļa amatā tomēr pārvēl Ņesterovu

No Grieķijai piederošās Lesbas salas Turcijas virzienā devušies pirmie kuģi ar migrantiem

No Grieķijas uz Turciju sāk izraidīt pirmos bēgļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

No Grieķijai piederošās Lesbas salas Turcijas virzienā devušies pirmie kuģi ar migrantiem, kurus Turcija uzņem atpakaļ. Šāda vienošanās panākta ar Eiropas Savienību (ES), kura savukārt no Turcijas nometnēm sākusi pieņemt pirmos sīriešu bēgļus.

Par šo apmaiņu ar cilvēkiem ļoti asi izteikušās vairākas starptautiskas cilvēktiesību aizstāvju organizācijas.

Uz prāmjiem, kurus sagādājusi Eiropas Savienības robežapsardzes aģentūra “Frontex”, nogādāti aptuveni 200 cilvēki, kuriem no Grieķijas būs jāatgriežas atpakaļ Turcijā. Viņi vai nu nav pieprasījuši patvērumu, vai arī viņu lūgums pēc tā noraidīts, jo izcelsmes zemes netiek uzskatītas par bīstamām. Ziņo, ka tie lielākoties ir pakistāņi, arī Marokas, Šrilankas un Bangladešas pilsoņi.

Migranti, saskaņā ar mediju un aculiecinieku ziņām, jau ir ieradušies Turcijā. Savukārt Eiropas Savienība, kā solīts, pretī uzņem Turcijas nometnēs izmitinātos sīriešu bēgļus. No rīta 16 sīrieši ar lidmašīnu no Stambulas atvesti uz Hannoveri Vācijas ziemeļos, no kurienes viņus nogādās bēgļu patversmē apmēram 140 kilometru ārpus pilsētas. Vēl vienu sīriešu grupu gaidīja ierodamies Hannoverē ap dienas vidu.

Ziņo, ka Grieķijā migrantu vešanu atpakaļ uz Turciju ir pavadījušas vietējo demonstrācijas, un dažādos avotos vēstīts gan par sadursmēm, gan par to, ka protesti aizritējuši mierīgi. Vietējie protestējuši pret migrantu izraidīšanu, saucot, ka „Turcija nav droša trešā valsts bēgļiem” un „Kauns Eiropas Savienībai!”.

Vēl pirms Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās stājās spēkā, ziņoja, ka Grieķijai piederošajā Lesbas salā milzīgā ātrumā pieauga imigrantu skaits, kuri centās tikt Eiropas pusē vēl pirms noteikumiem.

Kopš 20.marta, tātad pirms teju divām nedēļām, kad stājās spēkā šī vienošanās, Grieķijas salās ir aizturēti aptuveni 4000 migrantu, kuri bija ieradušies no Turcijas.

Un arī pirmdien īsi pirms tam, kad no Grieķijas krastiem bija atīrušies pirmie prāmji ar deportētajiem imigrantiem, Grieķijas dienesti pie krastiem izglābuši divas laivas ar aptuveni 50 cilvēkiem uz klāja, kuri tās bija iegādājušies no kontrabandistiem cerībā nokļūt Grieķijas krastos. Laivās bijušas arī sievietes un bērni.

Eiropas Savienības robežapsardzes aģentūra “Frontex” ir lūgusi Eiropas Savienības dalībvalstīm papildspēkus - cilvēkus, kuri varētu palīdzēt strādāt uz Grieķijas robežām. Imigranti stāstījuši, ka viņi ir pārsteigti par izraidīšanu, jo nav bijuši informēti par šādu iespējamu pavērsienu.

Par šo cilvēku apmaiņu arvien ļoti asi izsakās vairākas starptautiskas cilvēktiesību, bērnu tiesību aizstāvju organizācijas. Kopš gada sākuma šajos trijos mēnešos no Turcijas uz Grieķiju jau devušies ap 100 000 migrantu, no kuriem teju četrdesmit procentu ir bijuši bērni. Savukārt aizvadītajā gadā no Turcijas Grieķijā ienākuši ap 800 000 imigrantu.

Eiropas Savienība ar Turciju ir slēgusi vienošanos, ka Turcija aptur cilvēku plūsmu uz Eiropu, pretī saņemot prāvus, vairāku miljardu eiro vērtus naudas līdzekļus un apsolījumu pēc iespējas ātri iegūt bezvīzu režīmu ceļošanai uz Eiropas Savienību un aktīvas sarunas par iestāšanos blokā, ko Turcija vēlas jau gadiem.

Policija Grieķijai piederošajā Lesbas salā pirmdien sāka sēdināt migrantus kuģos, lai sāktu viņu izraidīšanu uz Turciju saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) un Turcijas vienošanos par migrācijas ierobežošanu uz Eiropu.

Pastiprinātas apsardzes apstākļos pirmie 135 migranti tika eskortēti uz diviem nelieliem prāmjiem, ko veica ES robežapsardzes aģentūras “Frontex” darbinieki, lai viņus aizvestu uz tuvākajām ostām Turcijas piekrastē.

Grieķijai piederošajā Hijas salā dažas stundas pirms tam notika īpašo uzdevumu policijas sadursme ar vietējiem iedzīvotājiem, kas protestēja pret plānotajām migrantu izraidīšanām.

"Turcija nav droša trešā valsts bēgļiem. ES un Grieķijas varas iestādes to zina, un tām nav attaisnojuma,” Lesbas salā paziņoja organizācijas “Amnesty International” Grieķijas biroja vadītājs Giorgs Kosmopuls.

Kā pirmie tiek izraidīti migranti, kas nav pieprasījuši patvērumu vai kuru patvēruma pieprasījumi atzīti par nepieņemamiem.

Jau ziņots, ka saskaņā ar noslēgto vienošanos Ankara apņēmās uzņemt atpakaļ visus nelegālos imigrantus, kas nekvalificējas bēgļu statusam ES valstīs. Par katru atpakaļnosūtīto personu bloka valstis uzņems vienu imigrantu no Turcijas bēgļu nometnēm.

Savukārt Brisele apņēmusies paātrināt solītās trīs miljardu eiro palīdzības piešķiršanu Ankarai un vajadzības gadījumā šo summu palielināt. Tāpat ir paredzēta būtiska politiskā piekāpšanās attiecībā uz Turcijas sarunām par iestāšanos blokā un bezvīzu režīmu tās pilsoņiem. To turki varēs izmantot jau no šī gada jūnija, ja tiks izpildīti visi nosacījumi.

Tikmēr starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amnesty International” paziņojusi, ka Turcija nelegāli masveidā deportē sīriešus atpakaļ uz Sīriju. Vēlāk vairāki simti cilvēku Grieķijā pametuši nometni, protestējot pret gaidāmo pārsūtīšanu atpakaļ uz Turciju un paužot bažas par savu drošību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti