No Covid-19 mirušo personu skaits visā pasaulē ir pārsniedzis miljonu

No Covid-19 mirušo personu skaits visā pasaulē ir pārsniedzis miljonu, liecina Džonsa Hopkinsa universitātes jaunākie dati.

ĪSUMĀ:

  • Mirušo Covid-19 slimnieku skaits pārsniedz miljonu.
  • ANO ģenerālsekretārs aicina uz vēl lielāku solidaritāti, lai apturētu slimības izplatību.
  • Pasaules Banka brīdinājusi, ka Covid-19 un tā radītās sekas Austrumāzijā vien nabadzībā var novest gandrīz 40 miljonus cilvēku.

Kopš pirmajiem reģistrētajiem Covid-19 saslimšanas gadījumiem ir pagājuši deviņi mēneši, un otrdien ir sasniegta kārtējā nozīmīgā robežšķirtne – jaunākie dati liecina, ka no koronavīrusa mirušo cilvēku skaits visā pasaule ir pārsniedzis miljonu. Tas pašlaik ir aptuveni divreiz vairāk nekā no malārijas mirušo cilvēku skaits. Turklāt pusmiljons saslimšanas gadījumu konstatēts vien pēdējo triju mēnešu laikā un saslimušo ar katru dienu kļūst vairāk.

No Covid-19 mirušo personu skaits visā pasaulē ir pārsniedzis miljonu
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Šajā dienā pasaules iedzīvotājus uzrunājis arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, aicinot uz vēl lielāku solidaritāti gan cilvēku, gan valstu starpā:

"Mūsu pasaule šodien sēro par šo šausminošo skaitli – miljonu zaudētu dzīvību Covid 19 pandēmijas dēļ. Šis skaitlis uzdzen šermuļus. Un mēs nekad nedrīkstam novērst savu skatienu no ikvienas dzīvības, ko tas ietver. Vīrusa izplatība, darbavietu zaudēšana, traucējumi izglītībai un mūsu ikdienas dzīvei joprojām ir redzami.

Taču mēs varam pārvarēt šos izaicinājumus. Un mums ir jāmācās no kļūdām.

Ārkārtīgi svarīga ir atbildīga līderība. Nozīmīga ir arī zinātne un sadarbība. Laikā, kad nenogurstoši turpinās vakcīnas meklējumi, darīsim to, kas var glābt dzīvības – ievērosim fizisko distancēšanos, lietosim maskas un mazgāsim rokas. Laikā, kad mēs pieminam tik daudzas zaudētās dzīvības, nekad neaizmirsīsim, ka mūsu nākotne ir atkarīga no solidaritātes: gan kā vienotiem cilvēkiem, gan kā apvienotām nācijām."

Tiek uzskatīts, ka kopumā jaunais koronavīruss ir reģistrēts vairāk nekā 33 miljoniem cilvēku, taču atsevišķi eksperti ir pārliecināti, ka šis skaitlis patiesībā ir daudz lielāks. Precīzus datus traucē uzzināt daudzās valstīs trūkstošā testu veikšana pienācīgā apjomā. Tāpat tiek apgalvots, ka daudzas valstis patiesos saslimšanas gadījumu apmērus vienkārši pieklusina, lai nenodarītu vēl lielāku kaitējumu jau tā grūtībās nonākušajām ekonomikām.

Netrūkst arī ekspertu, politiķu un valstu, kuri uzskata, ka līdz šim ieteiktie piesardzības pasākumi, tostarp minētās maskas un distancēšanās, nav pietiekami efektīvi, lai ierobežotu slimības izplatību. Par labu šiem apgalvojumiem liecina tas, ka pat par spīti ierobežojumiem saslimšanas gadījumu skaits turpina palielināties. Pašlaik no visiem nāves gadījumiem gandrīz puse ir reģistrēta trijās valstīs – ASV, Brazīlijā un Indijā –, kuras visas ir atcēlušas sociālās distancēšanās prasības. Tiek prognozēts, ka līdz gada beigām Indija varētu apsteigt Amerikas Savienotās Valstis saslimušo skaita ziņā.

Pasaules Veselības organizācija ir paudusi bažas par slimības pastiprinātu izplatību arī Rietumeiropā, kur tuvojas ziemas gripas sezona. Savukārt Pasaules Banka ir brīdinājusi, ka

koronavīrusa pandēmija, īpaši Austrumāzijas reģionā, nabadzībā var novest aptuveni 38 miljonus cilvēku.

Tādējādi tiktu faktiski neitralizēts 20 gadu laikā sasniegtais progress nabadzības apkarošanā.

Vēl maijā Pasaules Banka brīdināja, ka globālā izaugsme šogad kritīsies aptuveni par 5% un ārkārtējā nabadzībā var nonākt līdz pat 60 miljoniem cilvēku. Ārkārtēja nabadzība nozīmē iztikas līdzekļus, kas ir zemāki par 1,9 dolāriem dienā.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti