No atbrīvotajām vietām Ukrainā pienāk ziņas par Krievijas armijas zvērībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainā visā frontes garumā turpinās cīņas, bet galvenā uzmanība joprojām ir pievērsta notiekošajam ziemeļaustrumos un dienvidos, kur Ukrainas armija dodas pretuzbrukumā. No okupantu atbrīvotajām vietām pienāk ziņas par kārtējām Krievijas karaspēka pastrādātajām zvērībām.

Ukrainas bruņotajiem spēkiem līdz šim vislabākās sekmes bijušas Harkivas apgabalā, kur Krievijas karaspēks ir padzīts no desmitiem apdzīvoto vietu.

No atbrīvotajām vietām Ukrainā pienāk ziņas par Krievijas armijas zvērībām
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Zelenskis: Atbrīvotajās teritorijās jāatsāk normāla dzīve

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka pēdējās nedēļas laikā Ukrainas armijai ir izdevies stabilizēt situāciju vairāk nekā 4000 kvadrātkilometru plašā teritorijā Harkivas apgabalā.

"Stabilizācijas pasākumi vēl turpinās atbrīvotajā teritorijā, kas ir aptuveni tikpat liela. Tiek atklātas jaunas okupantu un sabotieru grupas, tiek aizturēti kolaboracionisti un pilnībā atjaunota drošība. Robežsargiem ir uzdots aizsargāt valsts robežu atbrīvotajās teritorijās," sacīja Zelenskis.

"Ir ļoti svarīgi, lai kopā ar mūsu karavīriem, ar mūsu karogu deokupētajā teritorijā ienāktu normāla dzīve. Piemēram, Balaklijā sāka izmaksāt pensijas par pieciem mēnešiem, jo okupācijas dēļ vienkārši nevarējām veikt maksājumus. Un visi ukraiņu pensionāri atbrīvotajā teritorijā saņems maksājumus."

Ukrainas varasiestādes pēc Balaklijas atbrīvošanas atklājušas, ka iebrucēji policijas iecirknī bija ierīkojuši cietumu, kur spīdzināja vietējos iedzīvotājus.

Viens no viņiem, vīrietis vārdā Artjoms, raidsabiedrībai BBC stāstīja, ka viņš krievu gūstā pavadīja vairāk nekā 40 dienas un viņu spīdzināja ar elektrību. Vīrieti arestēja, jo pie viņa atrada Ukrainas bruņotajos spēkos dienošā brāļa fotogrāfiju. Citu Balaklijas iedzīvotāju arestēja tikai tāpēc, ka viņam mājās glabājās Ukrainas karogs.

Krievija izrādījusi interesi par miera sarunām

Ukrainas vicepremjere Olga Stefanišina paziņojusi, ka Ukrainas bruņoto spēku sekmīgās pretuzbrukumu operācijas piespiedušas Krievijas pārstāvjus pa oficiāliem un neoficiāliem kanāliem vērsties pie Kijivas ar aicinājumiem pārtraukt karadarbību un uzsākt miera sarunas.

"Viņi vēlas novērst mūsu uzmanību un apturēt operāciju, kas ir stratēģiski plānota mēnešiem. Mēs nespēlēsim pēc šāda scenārija.

Ukraina nekad nav atkāpusies no sarunām, bet, ņemot vērā Krievijas pastrādātos noziegumus uz mūsu zemes, sarunām pašlaik nav tik liels svars, kā tas bija februārī.

Ir būtiski, lai mēs izmantotu šo brīdi un īstenotu plašu mūsu teritorijas deokupāciju. Pēc tam mēs būsim gatavi sarunām, kas nebūs balstītas uz Krievijas ultimātiem, bet ļaus izbeigt karu un novērst jaunu karu uz mūsu zemes pēc tam, kad Krievija būs spējīga atjaunot savas rezerves," Stefanišina sacīja intervijā telekanālam "France 24".

Krievija vairs nevar noliegt savas neveiksmes

Domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi raksta, ka Kremlis pirmo reizi kopš iebrukuma Ukrainā ir atzinis savas militārās neveiksmes. Krievijas amatpersonas un propagandas mediji plaši apspriežot Krievijas armijas sakāvi Harkivas apgabalā.

Tā ir Kremļa taktika, lai novērstu no prezidenta Vladimira Putina atbildību par sakāvi un noveltu to uz viņa militārajiem padomdevējiem.

ASV Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs atklājis, ka tuvākajās dienās prezidenta Džo Baidena administrācija izziņos jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai. Viņš sacīja, ka ASV amatpersonas katru dienu sazinās ar Ukrainas kolēģiem, lai saprastu, kas valstij ir nepieciešams cīņai pret iebrucējiem.

Kērbijs uzsvēra, ka Ukrainas bruņotie spēki, izmantojot rietumvalstu piegādātos ieročus, ir apliecinājuši savu augsto efektivitāti. ASV mediji vēsta, ka Ukrainai plānots nosūtīt ieročus vēl 600 miljonu dolāru vērtībā.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks masveidā pastrādāja kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.

Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.

Septembra sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti