Pusdiena

Plāns lēnāk celt neapliekamo minimumu sadusmo pensionārus

Pusdiena

Pašvaldību ministrija: Likumpārkāpumi ir jaunajās domēs, kur pie varas «Saskaņa»

Nīderlandes valdību atzīst par daļēji atbildību Srebreņicas slaktiņā

Nīderlandes valdību atzīst par daļēji atbildīgu Srebreņicas slaktiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nīderlandes valdība ir daļēji atbildīga par Srebreņicas masu slepkavību 1995. gadā. Šādu spriedumu otrdien, 27.jūnijā, pasludinājusi Nīderlandes Apelācijas tiesa, atzīstot, ka holandiešu miera uzturētāji būtu varējuši izglābt no bojāejas vismaz 350 musulmaņu vīriešus. Srebreņicas upuru tuvinieki šo spriedumu uzskata par netaisnīgu, cilvēktiesību aizstāvji – par godīgu. Bet tikmēr paši kara veterāni iesūdzējuši tiesā Nīderlandes valsti par to, ka savulaik vispār tika nosūtīti uz Srebreņicu.

1995. gada Srebreņicas genocīds, kurā tika nogalināti gandrīz 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu, tiek uzskatīts par lielāko masu slepkavību Eiropā pēc Otrā pasaules kara. Lai arī kopš šīs traģēdijas ir pagājuši jau vairāk nekā 20 gadi, joprojām turpinās tiesvedības par to, vai šādu slaktiņu bija iespējams novērst un kurš tajā ir vainojams.

Vienas no aktīvākajām diskusijām joprojām notiek Nīderlandē, kuras miera uzturētāji 1995. gadā atradās Srebreņicas tuvumā.

Sākotnēji holandiešu miera uzturētāji deva patvērumu musulmaņu bēgļiem savā karabāzē, taču vēlāk tās vārti tika slēgti jauniem atbraucējiem Pēc tam Bosnijas serbiem tika dota atļauja evakuēt bēgļus, un tieši šajā brīdī vīrieši un zēni tika nodalīti un nosūtīti uz nāvessoda izpildi.

Kā otrdien atzinusi apelācijas tiesa, Nīderlandes valsts ir daļēji atbildīga par aptuveni 350 musulmaņu bojāeju Srebreņicā. Spriedumā uzsvērts, ka “Dutchbat” karavīri ir zinājuši par musulmaņu vīriešu nodalīšanu un to, ka pret šīm personām varētu tikt vērsta necilvēcīga attieksme vai pat nāvessods. Karavīriem esot bijis pienākums brīdināt bēgļus par pastāvošo risku un piedāvāt iespēju palikt bāzē līdz brīdim, kamēr tiek evakuētas viņu ģimenes.

Tiesas paziņojumā norādīts, ka Nīderlandes valsts ir savulaik rīkojusies nelikumīgi, uzliekot par pienākumu izmaksāt bojā gājušo tuviniekiem daļēju kompensāciju, proti, trešo daļu no kopējiem zaudējumiem.

Šāds apmērs pamatots ar to, ka, paliekot holandiešu miera uzturētāju bāzē, vīriešiem būtu bijusi par 30% lielāka iespēja izdzīvot. Cietušo advokāti jau paziņojuši, ka šādi aprēķini ir visai savādi, taču kopumā iznākums esot gana labs. Tagad ir iespējams uzsākt diskusijas ar valdību par piemērotās kompensācijas apmēru, taču vienlaicīgi tiks izskatīta iespēja šo spriedumu pārsūdzēt arī Nīderlandes Augstākajā tiesā.

Komentējot otrdienas tiesas spriedumu, Nīderlandes Aizsardzības ministrija ir paziņojusi, ka tā rūpīgi ar to iepazīsies. Organizācijas „Srebreņicas mātes” pārstāves spriedumu uzskata par netaisnīgu un nepietiekamu. Savukārt cilvēktiesību aizstāvības organizācijas “Amnesty International” Eiropas direktors Džons Dalhuisens uzsvēris, ka šis spriedums pierāda un apstiprina to, ka arī 20 gadus pēc nozieguma pastrādāšanas miera uzturētājus var saukt pie atbildības par nespēju aizstāvēt civiliedzīvotājus un sodu var saņemt arī attiecīgo valstu valdības.

Jjāpiebilst, ka šīs nedēļas sākumā kļuvis arī zināms, ka 206 bijušo holandiešu miera uzturētāju advokāti gatavojas iesūdzēt tiesā valdību, pieprasot 22 000 eiro kompensāciju katram par to, ka viņi vispār tika nosūtīti aizsargāt Srebreņicu.

Šāda sūdzība iesniegta pēc tam, kad

Nīderlandes aizsardzības ministre Džanīne Hennis-Plasskarta pagājušajā gadā atzina, ka bataljons uz Bosniju ir ticis nosūtīts bez pietiekamas sagatavotības, ar nepietiekamu informāciju.

Pēc viņas vārdiem, mērķis ir bijis aizstāvēt vairs neesošu mieru, tāpēc tā ir uzskatāma par neiespējamo misiju neiespējamos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti