Vakariņošana ārpus mājām pēc Covid-19 krīzes vairs nav gluži tāda, kāda tā bija iepriekš. Lai ievērotu noteikumus, kas paredz ieturēt distanci gan klientiem, gan darbiniekiem, restorāni izdomā visdažādākos risinājumus. Piemēram, kādā Amsterdamas restorānā maltīte katrai cilvēku grupai tiek pasniegta atsevišķās siltumnīcās.
“Tas ir interesanti. Mums šīs siltumnīcas bija gadiem. Tās lietojām projektiem, kas iekļāva augu audzēšanu. Tie bija daļa no augu izstādes galerijā. Koronavīruss mūs iedvesmoja tās atkal izmantot,” atzina "Mediamatic" mākslas centra un restorāna vadītājs Vilems Vethovens.
Šis ir laiks, kad restorāni sacenšas par klientiem, un siltumnīcas ir viens no veidiem, kā piesaistīt apmeklētāju uzmanību.
“Šīs būves vienkāršums dod iespēju tajās pasniegt ēdienu un to baudīt. Tas sniedz arī īpašu pieredzi. Cilvēki sēž kopā un atrodas vienā, noslēgtā telpā. Kopābūšanu vajadzētu svinēt! Tāpēc arī trauki ir kopīgi, lai cilvēki dalītu šo pieredzi,” stāstīja Vethovens.
Arī darbinieki ievēro piesardzību - visi valkā maskas, bet ēdienu pasniedz uz gariem dēļiem.
“Tas ir jauks eksperiments, kas ļauj cilvēkiem atkal satikties pēc karantīnas beigām, vienlaikus ieturot distanci. Bet man nedaudz pietrūkst kontakta arī ar citiem cilvēkiem,” medijiem atzina restorāna apmeklētāja Diāna Krabendama.
Nīderlandē bārus, restorānu un kinoteātrus ver vaļā pakāpeniski. Visiem jāievēro īpaši noteikumi. Iekštelpās drīkst apkalpot līdz 30 viesiem, ja visi ievēro pusotra metra distanci cits no cita. Visiem jāsēž pie galdiņiem un iepriekš jāveic rezervācija. Terasēs, ja vien tiek ievērota distance, drīkst atrasties neierobežots daudzums cilvēku.
KONTEKSTS:
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.
Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,5 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 380 000 miruši.