Nīderlandes Augstākā tiesa mazina valsts atbildību Srebrenicas slaktiņā

Nīderlandes Augstākā tiesa piektdien, 19. jūlijā, nolēma, ka Nīderlande bijusi daļēji atbildīga par 1995. gadā Bosnijā pastrādāto Srebrenicas slaktiņu, jo tās ANO miera uzturētāji nav spējuši aizsargāt 350 cilvēkus. Šis tiesas nolēmums apstiprināja jau 2017. gadā pieņemto lēmumu Hāgā, tomēr tagad Nīderlandes valdības atbildība tikusi samazināta no 30% līdz 10%.

Nīderlandes Augstākā tiesa mazinājusi valsts atbildību Srebrenicas slaktiņā
00:00 / 01:29
Lejuplādēt
No 1992. līdz 1995. gadam notikušā Bosnijas kara laikā Bosnijas serbu spēki Srebrenicas pilsētā un tās apkārtnē nogalināja 8000 musulmaņu vīriešu un zēnu. Srebrenicas slaktiņš tiek uzskatīts par vienu no smagākajām masveida slepkavībām Eiropā kopš Otrā pasaules kara.

 

Par šo slepkavību pasūtīšanu Bosnijas serbu militārais komandieris Ratko Mladičs ANO kara tribunālā 2017. gadā tika notiesāts ar mūža ieslodzījumu. Arī bijušais Bosnijas serbu līderis Radovans Karadžičs šobrīd izcieš mūža ieslodzījumu, pēc tam kad 90. gados tika notiesāts par Srebrenicas genocīdu un kara noziegumiem. Tiesāja arī bijušo Dienvidslāvijas prezidentu Slobodanu Miloševiču, kurš gan 2006. gadā tika atrasts miris savā kamerā ANO kara noziegumu tribunāla cietumā Hāgā.

Bosnijas kara laikā Nīderlandes ANO miera uzturētāju uzdevums bija aizsargāt musulmaņu civiliedzīvotājus no Bosnijas serbu spēkiem pie Srebrenicas pilsētas. Srebrenicā nogalināto radinieki 2017. gadā un šogad pieprasīja izskatīt Nīderlandes atbildību slaktiņā.

Nīderlandes Augstākā tiesa piektdien nolēma, ka Nīderlandei bija "ļoti ierobežota atbildība" par 350 vīriešu un zēnu nāvi 1995. gadā notikušajā Srebrenicas slaktiņā. Šis tiesas nolēmums apstiprināja jau 2017. gadā pieņemto lēmumu Hāgā, tomēr tagad Nīderlandes valdības atbildība tikusi samazināta no 30% līdz 10%.

Augstākā tiesa konstatēja, ka mazākumā esošie miera uzturētāji 350 vīriešus toreiz izraidīja no patvēruma vietas. Tas noticis par spīti tam, ka miera uzturētāji zinājuši, ka šie cilvēki tiks pakļauti iespējamai vardarbībai vai nāvei.

Nīderlandes valdības atbildība tikusi samazināta, jo iespēja, ka šie bēgļi būtu izbēguši no Bosnijas serbu rokām, paliekot patvēruma vietā, bija niecīga, bet ne nenozīmīga, proti, 10%.

Tāpat tiesa minēja, ka Nīderlandes miera uzturētājiem bijušas mazas iespējas saņemt efektīvu atbalstu no citām valstīm.

Tiesas nolēmums beidzot pavelk strīpu gadiem ilgušajam tiesas procesam starp Nīderlandes valdību un apsūdzības cēlājiem, proti, cietušo radinieku grupu, kas plašāk pazīstama ar nosaukumu "Srebrenicas mātes". Viena no šīs grupas pārstāvēm norādīja, ka Nīderlande šajā slaktiņā ir atbildīga, tādēļ tā vienmēr būs aptraipīta.

Jau iepriekš Srebrenicas slaktiņš metis ēnu uz Nīderlandi. Pēc klajā nākušajām ziņām par Nīderlandes politiķu lomu miera uzturētāju neveiksmē 2002. gadā atkāpās tā brīža valdība.

Gadījumi, kad kāda valsts tiek atzīta kā atbildīga par neveiksmēm ANO miera uzturēšanas darbā, ir reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt