Nīderlandes Augstākā tiesa liek atkārtoti izskatīt «Jukos» bijušo akcionāru prasību pret Krieviju

Nīderlandes Augstākā tiesa atcēlusi zemākas instances tiesas spriedumu, ka Krievijai ir jāizmaksā vairāku desmitu miljardu dolāru liela kompensācija likvidētā naftas uzņēmuma “Jukos” bijušajiem akcionāriem. Lieta nosūtīta atkārtotai izskatīšanai apelācijas tiesā. Krievija paudusi neapmierinātību ar tiesas spriedumu.

Nīderlandes Augstākā tiesa piektdien anulēja Hāgas Apelācijas tiesas 2020. gada spriedumu, ka Krievijai ir jāizmaksā 50 miljardu dolāru liela kompensācija vairs neeksistējošā uzņēmuma “Jukos” bijušajiem īpašniekiem.

Kremlis pret oligarhu Hodorkovski

Augstākās tiesas lēmumā teikts, ka apelācijas tiesa procesuālu apsvērumu dēļ ir kļūdaini noraidījusi Krievijas pārmetumus bijušajiem “Jukos” akcionāriem par krāpšanos arbitrāžas procesā.

Tiesa arī nolēma nosūtīt lietu atkārtotai izskatīšanai Amsterdamas Apelācijas tiesā.

“Jukos” savulaik bija Krievijas lielākais naftas uzņēmums, ko vadīja Mihails Hodorkovskis. 2006. gadā uzņēmumu pasludināja par bankrotējušu pēc tam, kad Kremļa nežēlestībā kritušo Hodorkovski notiesāja par valsts līdzekļu piesavināšanos un izvairīšanos no nodokļiem. Lielākā daļa “Jukos” aktīvu nonāca valsts kontrolētā uzņēmuma “Rosņeft” īpašumā.

Bijušie “Jukos” akcionāri vērsās Pastāvīgajā arbitrāžas tiesā Hāgā ar prasību pret Krievijas valsti.

50 miljardu dolāru kompensācija

2014. gadā starptautiskā šķīrējtiesa nolēma, ka Krievijai bijušajiem “Jukos” akcionāriem ir jāizmaksā kompensācija 50 miljardu dolāru apmērā.

Tiesa uzskatīja, ka Krievijas varasiestādes ir apzināti novedušas “Jukos” līdz bankrotam, lai sagrābtu uzņēmuma aktīvus un sagrautu Hodorkovska politisko ietekmi.

Tiesa savu spriedumu balstīja uz 1994. gadā noslēgto Enerģētikas hartu, kurā teikts, ka strīdus starp vienošanās dalībvalstīm un ārvalstu investoriem var atrisināt šķīrējtiesā.

Krievija Pastāvīgās arbitrāžas tiesas spriedumu pārsūdzēja Hāgas apgabaltiesā, kas 2016. gadā atcēla šķīrējtiesas lēmumu. Savukārt Hāgas Apelācijas tiesa pagājušogad atcēla Hāgas apgabaltiesas spriedumu.

Būtiski piebilst, ka Nīderlandes Augstākā tiesa noraidīja Krievijas argumentu, ka tai nav saistoša Enerģētikas harta, ar ko tika pamatots Pastāvīgās arbitrāžas tiesas 2014. gada lēmums. Šajā sadaļā tiesa apstiprināja Krievijas zaudējumu apelācijas instancē.

"Jukos" akcionāri vēl tic uzvarai

Maskavas Arbitrāžas tiesas priekšsēdētājs Aleksejs Kravcovs kritizēja Nīderlandes Augstākās tiesas lēmumu, norādot, ka tā varēja pilnībā atcelt Pastāvīgās arbitrāžas tiesas 2014. gada spriedumu pret Krieviju.

“Tas ļoti izskatās pēc sistemātiskas šantāžas. Viņi redz, ka Krievija pretojas šādam lēmumam, jo pieprasītā summa patiešām ir liela, un tāpēc šantažē.

Ja sagribēsim, tad pieņemsim pozitīvu lēmumu un sāksim savākt Krievijas aktīvus. Ja negribēsim, tad nosūtīsim lietu atpakaļ uz pirmās instances tiesu, bet tur vēl divus gadus izskatīs,” Kravcovs sacīja intervijā televīzijas kanālam “RBK”.

Savukārt bijušie “Jukos” akcionāri priecājās par daļēju uzvaru Nīderlandes Augstākajā tiesā, un, runājot par sakāvi vienā no punktiem, viņi esot pārliecināti, ka Amsterdamas Apelācijas tiesa kā nepamatotas noraidīs Krievijas apsūdzības un apstiprinās šķīrējtiesas lēmumu par kompensāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt