Pusdiena

Salas novada bāriņtiesas priekšsēdētājas atbrīvošana satraukusi Bāriņtiesas asociāciju

Pusdiena

Gatavošanās Trampa un Kima vesturiskajai sarunai

Latvijā valsts vizītē ieradies Nīderlandes karalis Vilems Aleksandrs

Nīderlande vēlas palielināt savu ietekmi Eiropas Savienībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā pirmdien, 11.jūnijā, valsts vizītē ir ieradies Nīderlandes karalis Vilems Aleksandrs. Vizīte ir veltīta trīs Baltijas valstu simtgadei. Tādēļ pēc Rīgas Nīderlandes karalis dosies uz Tallinu un tad uz Viļņu. Tomēr šim braucienam nav tikai simboliska nozīme. Nīderlande šobrīd vēlas pastiprināt sadarbību ar Baltijas reģionu un citiem partneriem Eiropas ziemeļos, lai palielinātu savu ietekmi Eiropas Savienībā (ES).

Oficiālais Nīderlandes karaļa Vilema Aleksandra vizītes iemesls ir trīs Baltijas valstu simtgade. Šī jau ir otrā reize, kad viņš apmeklē Latviju. Iepriekš Vilems Aleksandrs bija ieradies Rīgā 2002.gadā, īsi pēc kāzām ar savu sievu Maksimu. Toreiz pašreizējais karalis vēl bija tikai troņmantinieks.

Tikšanās laikā ar Baltijas valstu žurnālistiem, kas notika Nīderlandes karaliskajā pilī Hāgā, Vilems Aleksandrs uzsvēra, ka viņu ļoti interesē, kā mūsu valstis ir mainījušās šo 16 gadu laikā, kopš viņa iepriekšējā brauciena.

Nīderlandes karalis vairākas reizes atzīmēja, ka mūsu valstis ir ļoti līdzīgi domājošas. Tās ir atvērtas tirdzniecībai ar pārējo pasauli, liek uzsvaru uz gudru un inovatīvu ekonomiku, un skatās uz Eiropas attīstību ļoti pragmātiski.

Tomēr vienā jautājumā starp Baltijas valstīm un Nīderlandi šobrīd valda pamatīgas atšķirības. Tas ir ES daudzgadu budžets.

Rīga, Viļņa un Tallina uzstāj uz finansējuma palielināšanas kohēzijai un lauksaimnieku atbalstam, bet Hāga vēlas šos izdevumus samazināt. To vairākkārt uzsvēra Nīderlandes ārlietu ministrs Stefs Bloks.

“Sabiedrībā valda ļoti skaidra attieksme pret Eiropas Savienību. Kopumā cilvēki atbalsta dalību tajā, bet tas lielākoties ir tādēļ, ka mēs esam uz tirdzniecību orientētā valsts. Tāpat mēs apzināmies, ka mēs atrodamies Eiropas vidū. Tādēļ mums ir jāsadarbojas ar citām valstīm arī, lai garantētu drošību, jo terorisms un noziedzība nepazīst robežas. Tomēr šī lielā vēlme tērēt arvien vairāk tiek uztverta ļoti negatīvi. Tādēļ gan sabiedrībā, gan parlamentā nospiedošais vairākums ir pret lielākām iemaksām budžetā," teica Bloks.

Pēdējā gada laikā Nīderlande ir pastiprinājusi sadarbību gan ar Baltijas un Skandināvijas valstīm, gan arī ar tās tuvākajiem kaimiņiem Beļģiju un Luksemburgu.

Tas ir saistīts ar jau notiekošo ietekmes pārdali, gaidot Lielbritānijas izstāšanos no ES.

Tāpat Nīderlandes karaļa vizītes laikā ir paredzēts uzņēmējdarbības forums. Tas lielā mērā būs veltīts mobilitātei un transportam, kā arī inovācijām šajā jomā. Latvijas goda konsule Nīderlandē Katarina Hartgere saka, ka uzņēmējdarbības kultūrā mūsu valstīs ir daudz līdzību. Tomēr pastāv arī atšķirības.

"Ja Latvijas uzņēmēji ir Nīderlandē un nīderlandiešu sarunu partneris aicina pusdienās, tad tas, visbiežāk, nozīmē ēst kādu sviestmaizi ar kefīru uzņēmuma ēdnīcā. Un tās nav nekādas glaunas pusdienas, jo nīderlandieši neēd siltus ēdienus pusdienās," saka Hartgere.

Goda konsule iesaka tikšanās ar Nīderlandes uzņēmējiem plānot laicīgi, vismaz sešas nedēļas iepriekš. Lielās kompānijās visam būtu jānotiek ierastajā darba laikā, nevis agri no rīta vai vakarā. Un nīderlandiešiem arī ļoti patīk sociālajos tīklos izpētīt sarunu partneru profilu. Ja uzņēmējam šāda profila nav, tad tas var likties aizdomīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti