Pasaules panorāma

Ieskats 11. marta "Pasaules panorāmas" tematos

Pasaules panorāma

Spriedze pie Grieķijas robežas nerimst

Tuvinieki cer uz taisnīgumu MH17 prāvā

Nīderlandē sākoties MH17 prāvai, tuvinieki cer uz taisnīgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nīderlandē sākusies tiesas prāva par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu virs Austrumukrainas 2014. gada vasarā. Apsūdzēti trīs Krievijas pilsoņi un viens Ukrainas pilsonis, visi saistīti ar prokremlisko separātistu spēkiem. Krievija pret to vērstās apsūdzības noraida. Bet upuru ģimenes cer, ka tiesas process beidzot skaidri izgaismos, kas notika, un vainīgos sauks pie atbildības.

Malaizijas pasažieru lidmašīnas reisa MH17 notriekšanas prāvas priekšvakarā bojā gājušo tuvinieki sapulcējās Hāgā, un iepretim Krievijas vēstniecībai novietoja 298 baltus krēslus. Tukšie krēsli, izkārtoti rindās kā lidmašīnā, simbolizēja katastrofas upurus.

Turpat arī bija izvietoti plakāti ar uzrakstiem „Nesodāmība ir nepieņemama” un „Cilvēcīgums stāv pāri politikai”. Ģimenes bojā gājušos pieminēja ar divu minūšu klusuma brīdi.

Džons un Merila O’Braieni atlidoja uz Nīderlandi no Austrālijas. MH17 katastrofā viņi zaudēja savu dēlu Džeku.

 „Mēs gribējām būt liecinieki prāvas sākumam. Zinām, ka tā būs ļoti ilga, bet nolēmām būt šeit jau no sākuma,” atzina Džeka vecāki.

“Būtiskākais ir tas, ka Džeka vairs nav. Viņa un pārējo cilvēku dzīvības nolaupīja. Tuvinieki visu atlikušo mūžu dzīvos sērās. Bet tiesas prāva ir svarīga, jo patiesībai joprojām ir nozīme,” uzsvēra Džons O’Braiens.

Divas trešdaļas liktenīgā reisa pasažieru bija nīderlandieši. Arī Silenes un Roba Fredriksu dēls, 23 gadus vecais Braiss un viņa draudzene Deizija. Viņai bija 20 gadi.

Jaunā pāra fotogrāfijas un piemiņas lietas joprojām izvietotas mājā Roterdamā, kur abi dzīvoja kopā ar Braisa vecākiem. Pāra guļamistaba atstāta kāda bija dienā, kad viņi aizbrauca uz lidostu, dodoties brīvdienās uz Indonēziju.

“Bērnus varējām apglabāt tikai pēc 14 mēnešiem. Bija jāgaida līdz galīgajai identifikācijai. Mums bija tikai viņu mirstīgo atlieku gabaliņi. Mēs viņus kremējām. Kremējām abus kopā. To, kas no viņiem bija palicis pāri. Nekā daudz nebija,” atcerējās Silene.

“Domāju, lidmašīnu notrieca kļūdas pēc. Bet tad arī ir jāpasaka, ka tā bija kļūda, nevis jāmelo,” sprieda Robs.

“Krievijai ir jāatzīst, ka aiz tā stāvēja viņi. Varbūt viņi nedeva pavēli šaut, taču viņi sagādāja „Buku”,” sacīja Silene.

Silene un Robs Nīderlandē vēlas zināt patiesību – kas notika, kā un kurš deva pavēles.

Tāds pats noskaņojums ir Malaizijā, reisa stjuartes Masturas Mustafas ģimenē. Viņai bija 40.  

“Mēs būsim mierā tikai, ja no tiesas saņemsim galīgo spriedumu. Visi vainīgie ir jāsauc pie atbildības,” pauda MH17 stjuartes Masturas Mustafas brālis Taibs Mustafa.

Prāva par Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu 2014. gada jūlijā Austrumukrainā virs prokremlisko separātistu kontrolētās teritorijas sākās pirmdien. Starptautiskā izmeklētāju komanda secinājusi, ka raķete "Buk", ar kuru notrieca lidmašīnu, Ukrainā tika nogādāta no Krievijas pretgaisa brigādes bāzēs Kurskā.

MH17 lietā aizdomās turētie:

Igors Girkins, Krievijas pilsonis.
Incidentā brīdī Doņeckas reģiona kaujinieku grupējumu augstākais militārais komandieris.
Bijušais Krievijas Federālā drošības dienesta pulkvedis

Sergejs Dubinskis, Krievijas pilsonis.
Bija atbildīgs par “Buk” transportēšanu Donbasa teritorijā, uzskata izmeklētāji.
Krievijas militārā izlūkdienesta atvaļināts virsnieks

Oļegs Pulatovs, Krievijas pilsonis.
Palīdzēja koordinēt “Buk” pārvietošanu.
Krievijas militārā izlūkdienesta bijušais karavīrs

Leonīds Harčenko, Ukrainas pilsonis.
Vadīja kaujinieku vienību Doņeckā

Starptautiskā izmeklēšanas grupa identificējusi četrus aizdomās turamos: trīs Krievijas pilsoņus – bijušo prokremlisko separātistu līderi Igoru Girkinu, kā arī Sergeju Dubinski un Oļegu Putalovu, kas bijuši iesaistīti raķešu iekārtas pārvietošanā. Ceturtais aizdomās turētais ir Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko, kurš incidenta brīdī vadīja kaujinieku vienību.

Nīderlandē apsūdzētos tiesā aizmuguriski, jo aizturēt viņus nav izdevies. Prāva notiek pēc Nīderlandes likumiem un ilgs vismaz gadu.

„Nīderlandes tiesu sistēmā līdz šīm nekad neko tādu neesam pieredzējuši. Ir daudz upuru, daudz upuru tuvinieku, un viņiem visiem ir tiesības piedalīties procesā, runāt, pieprasīt kompensācijas. Nīderlandes tiesa saka - šis process tiek virzīts saskaņā ar ierastajām procedūrām. Tādēļ, no vienas puses, ir sava veida normāluma atmosfēra. Bet, no otras puses – šo prāvu noteikti nevar saukt par normālu,” norādīja starptautisko tiesību profesore no  Amsterdamas Brīvās universitātes Mareike de Hoona.

Sākoties tiesas procesam, prokuratūra apsūdzēja arī Krieviju, ka tā centās novērst izmeklēšanu un sēja dezinformāciju. Maskava jebkādas apsūdzības par saistību ar Malaizijas aviolainera notriekšanu kategoriski noraida un prāvu kritizē kā “politiski” motivētu.

KONTEKSTS:

Malaizijas pasažieru lidmašīna ''Boeing'' 2014. gada 17. jūlijā bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru, kad to notrieca Ukrainas austrumos virs Maskavas atbalstīto separātistu kaujinieku kontrolētas teritorijas. Bojā gāja visi lidmašīnā esošie, lielākā daļa – nīderlandieši.

Starptautiskā izmeklētāju komanda secinājusi, ka konkrētā raķete ''BUK'' Ukrainas austrumos nokļuva no Krievijas militārās bāzes Kurskā, kas atrodas netālu no robežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti