Pasaules panorāma

«Taliban» ministri - meklētāko personu un sankciju sarakstos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Aprit 20 gadi, kopš 11. septembra teroraktiem ASV

Neviens nezināja, kas notiks tālāk: latviešu atmiņas par 11. septembri

ASV un it īpaši Ņujorkā sestdien pieminēs notikumu, kura dēļ pirmoreiz tika iedarbināts NATO līguma 5. pants un vēlāk arī latviešu karavīriem nācās doties uz Afganistānu. Tieši pirms 20 gadiem notika 11. septembra terorakti, kas laupīja teju 3000 cilvēku dzīvību.

“Taliban” piesegtā teroristiskā grupējuma “Al Qaeda” nolaupītās pasažieru lidmašīnas ietriecās Pasaules tirdzniecības centra Dvīņu torņos Ņujorkā, trešā sasniedza Pentagona ēku Vašingtonā, bet ceturtā nokrita Pensilvānijas laukos.

Tas bija silts, skaidrs un saulains otrdienas rīts, kad liela daļa Manhetenas biroju jau pildījās cilvēkiem, Ņujorkas ielās kūsāja ierastā dzīve un nevienam ne prātā nenāca, kāda traģēdija pavisam drīz apgriezīs pasauli kājām gaisā. Ņujorkā netālu no Dvīņu torņiem tobrīd strādāja arī latvietis Bernhards Ziverts.

“Tā bija skaista diena, ļoti silta, karsta septembra diena, un es gatavojos iet uz darbu. Tas bija ap kādiem astoņiem, deviņiem no rīta. Izgāju uz balkona, dzēru kafiju un tālumā redzēju, ka kaut kas deg. Patiesībā domāju, ka tie ir skursteņi. Bet pa televizoru rādīja to pašu bildi, un es sapratu, ka tur kaut kas nav kārtībā,” atceras Bernhards.

To, ka kaut kas nav kārtībā saprata arī finanšu eksperts Jānis Veidis, kurš strādāja vienā no Dvīņu torņu ēkām, un tikai liktenīgas sakritības dēļ nebija paguvis nokļūt darbā laikus.

“Kad es izkāpu no vilciena īsi pirms deviņiem, redzēju, ka nāca dūmi un tūlīt zvanīju sievai, lai teiktu: “Neuztraucies!” Jo viņa jau ļoti uztraucās, ja kaut kas notiek Ņujorkā, tad tūlīt zvana. Bet tūlīt pēc tam, kad noliku telefonu, aizstaigāju līdz torņiem un varēju redzēt, ka abas ēkas augšpusē deg. Pēc tam nogāju tik tālu, cik varēju tikt.

Kamēr es tur staigāju, gāju garām skolai, visi bērni bija ārā. Un tas mani iespaidoja visvairāk, jo apmēram tajā brīdī cilvēki sāka lekt ārā no torņiem. Un bērniem bija tas jāredz.

Daži lēca ārā un turēja rokas, viens mēģināja izlēkt ar sašņorētu aizkaru, mēģināja izlauzt logus, un neizdevās…”

Bernhards Ziverts atzīst, ka pirmās emocijas nebija tik baisas.

“Bija traģiski, bet nebija bail. Bet vēlāk, kad sāka baidīt ar terorismu un iespējamo terorismu, bija vairāk bailes. Bija bailīgāk braukt metro un staigāt pa ielām, jo neviens nezināja, kas notiks tālāk.”

Sestdien traģēdijas vietā notiks piemiņas pasākumi. 11. septembra memoriālā Ņujorkā ieradīsies arī ASV prezidents Džo Baidens. Visu dienu pilsētā būs arī piemiņas koncerti.

20 gadu atceres dienu skaudrāku padara arī fakts, ka īsi pēc notikušā ASV un sabiedrotie sāka karu Afganistānā, lai iznīdētu terorisma saknes un notvertu terora aktu rīkošanā vainoto Osamu bin Ladenu, bet amerikāņi, iespējams, neparedzēja, ka karš tik ļoti ieilgs, ka būs lieli upuri un aiziešana no Afganistānas būs tik smaga un haotiska.

Plašāku sarunu ar Jāni Veidi un citiem latviešiem, kas pirms 20 gadiem pieredzēja 11. septembra teroraktus ASV, skatieties LTV raidījumā “Aculiecinieks” sestdien, pulksten 18.15, LTV1.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti