Nevienlīdzīga pieeja Covid-19 vakcīnām kavē iedzīvotāju potēšanu nabadzīgajās valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Visā pasaulē gandrīz piecus mēnešus pēc tam, kad valstis uzsāka iedzīvotāju masveida potēšanu, ir sapotēts vairāk nekā miljards Covid-19 vakcīnu devu. Taču aptuveni pusi no izmantotajām vakcīnām ir saņēmuši pasaules bagātāko valstu iedzīvotāji, kamēr daudzās nabadzīgās valstīs vakcinācija pret Covid-19 vēl nemaz nav sākusies.

Covid-19 joprojām strauji izplatās visā pasaulē, pārslogojot valstu veselības aprūpes sistēmas un ik dienu nonāvējot desmitiem tūkstošiem cilvēku. Tāpēc lielas cerības tiek liktas uz vakcīnām.

Latvijas Radio korespondents Uldis Ķezberis par vakcinācijas gaitu pasaulē
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Kopš decembra, kad Lielbritānija kā pirmā pasaulē uzsāka masu vakcinācijas programmu, 207 valstīs ir injicēti varāk nekā miljards Covid-19 vakcīnu devu, liecina ziņu aģentūras AFP aprēķini. 58% no tām ir izlietotas trīs valstīs: ASV (225,6 miljoni devu), Ķīnā (216 miljoni devu) un Indijā (138,4 miljoni devu).

Bagātie nevēlas dalīties

Eiropas Savienībā (ES) ir injicēti 128 miljoni vakcīnas devu, ko ir saņēmuši 21% ES iedzīvotāju. ES mērķis ir sapotēt vismaz 70% iedzīvotāju līdz jūlija beigām.

Visraitāk ar vakcināciju ir sekmējies Izraēlai, kur vismaz vienu vakcīnas devu ir saņēmuši 62% iedzīvotāju. Apvienotajos Arābu Emirātos vismaz viena potes deva ir injicēta 51% iedzīvotāju, bet Lielbritānijā – 49%.

Bagātās valstis tiek kritizētas par vakcīnu uzkrājumu veidošanu un nevēlēšanos dalīties ar mazāk turīgām valstīm.

Neraugoties uz to, ka arī vairums nabadzīgo valstu ir uzsākušas vakcinēšanu, tā joprojām ir bagāto valstu privilēģija. Valstīs ar augstiem ienākumiem mīt tikai 16% no visiem pasaules iedzīvotājiem, bet tās ir izlietojušas aptuveni 47% no Covid-19 vakcīnu devām.

Tikmēr valstīs ar zemiem ienākumiem ir injicēti nieka 0,2% no vakcīnu devām. Apvienoto Nāciju organizācija apgalvo, ka bagātākajās valstīs ir savakcinēts vidēji katrs ceturtais iedzīvotājs, bet valstīs ar zemiem ienākumiem – viens no 500 iedzīvotājiem.

Grēta kaunina "vakcīnu nacionālismu"

Pazīstamā klimata aktīviste Grēta Tūnberga šonedēļ mudināja turīgāko valstu valdības un vakcīnu ražotājus izbeigt vakcīnu nevienlīdzību.

“Ir ārkārtīgi neētiski, ka valstīs ar augstiem ienākumiem vakcinē jaunus un veselīgus cilvēkus, kamēr valstīs ar vidējiem un zemiem ienākumiem savas potes nesaņem riska grupas un mediķi,” uzsver Tūnberga.

“Tas ir morāls tests. Mēs daudz runājam par solidaritāti, bet tieši vakcīnu nacionālisms visvairāk ietekmē vakcīnu izplatīšanu. Tāpēc es atbalstu Pasaules Veselības organizācijas centienus nodrošināt daudz vienlīdzīgāku globālo vakcīnu izplatīšanu, kas palīdzētu uzveikt šo pandēmiju.”

Iepērk lielus krājumus

Daudzas bagātās valstis ir iepirkušas ievērojami vairāk vakcīnu devu, nekā būtu nepieciešams, lai sapotētu pilnīgi visus iedzīvotājus.

Piemēram, ES, kur mīt 357 miljoni pieaugušo, ir pasūtījusi 1,6 miljardus devu, bet Lielbritānija ir pasūtījusi 219 miljonus vakcīnu devu, lai gan valstī ir tikai 54 miljoni pieaugušo.

Tajā pašā laikā valstis ar zemiem ienākumiem nevar iepirkt pietiekami daudz vakcīnu, lai savakcinētu visus iedzīvotājus.

Vairāk nekā 100 valstis ir vērsušās pie Pasaules Tirdzniecības organizācijas ar aicinājumu uz laiku anulēt intelektuālā īpašuma tiesības attiecībā uz Covid-19 vakcīnām, lai palielinātu vakcīnu ražošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti