Netanjahu solījumi anektēt Jordānas ieleju raisa asu arābu valstu un ANO nosodījumu

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu solījis anektēt Jordānas ieleju Rietumkrastā. Šādu soli viņš gatavs spert, ja uzvarēs nākamnedēļ gaidāmajās parlamenta vēlēšanās. Pēc Netanjahu vārdiem, no sākuma gan nepieciešams sagaidīt ASV izstrādāto Izraēlas un palestīniešu miera plāna piedāvājumu. Netanjahu solījumi jau izraisījuši asu arābu valstu, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) nosodījumu.

ĪSUMĀ:

  • Netanjahu vēlēšanu uzvaras gadījumā sola anektēt Jordānas ieleju.
  • Vispirms sagaidīs ASV miera plānu starp Izraēlu un palestīniešiem.
  • ANO brīdinājusi: aneksijas plāniem nebūtu starptautiska likumiska spēka.
  • Netanjahu plānus nosodījušas Jordānija, Turcija, Saūda Arābija, Arābu līga.
  • Palestīniešu galvenais sarunvedējs norāda – tas apraktu iespējas panākt mieru.

Netanjahu solījumi anektēt Jordānas ieleju raisa asu arābu valstu un ANO nosodījumuUģis Lībietis
Izraēla okupēja Jordānas upes Rietumkrastu 1967. gada sešu dienu kara laikā. Jordānas ieleja aizņem aptuveni trešo daļu no Rietumkrasta teritorijas, un Izraēlas labējā spārna politiķi jau ilgstoši šo stratēģisko reģionu ir uzskatījuši par teritoriju, no kuras tie nekad neatkāpsies, uzskatot to par daļu no Izraēlas austrumu robežas. Šajā teritorijā ir izvietots liels skaits izraēliešu kolonistu apmetņu, kuras starptautiski ir atzītas par nelikumīgām. Un, kā paziņojis Izraēlas premjerministrs Netanjahu, viņa plāns tagad ir šo teritoriju faktiski anektēt.

 

"Ir viena vieta, kur mēs varam piemērot Izraēlas suverenitāti tūlīt pēc vēlēšanām. Ja es no jums, Izraēlas pilsoņi, saņemšu mandātu jaunās valdības veidošanai, man ir plāns šo Izraēlas suverenitāti piemērot Jordānas ielejai un Nāves jūras ziemeļu daļai. Šī ir vēsturiska, vienreizēja iespēja piemērot Izraēlas suverenitāti mūsu apmetnēm un citām vietām, kuras ir nozīmīgas mūsu drošībai, mūsu vēsturiskajam mantojumam un mūsu nākotnei," sacīja Izraēlas premjers.

Kā savā paziņojumā norādījis Netanjahu, aneksijas plāni neattiektos uz palestīniešu pilsētām, piemēram, Jēriku, taču to turpmāk pilnībā ieskautu Izraēlas teritorija. 

Vienlaicīgi Netanjahu atzinis, ka ar aneksijas plāniem būs jāpagaida līdz brīdim, kamēr tiks publicēts ilgi gaidītais ASV prezidenta un viņa komandas izstrādātais miera plāns starp Izraēlu un palestīniešiem.

Tikai dažas stundas pēc premjerministra paziņojuma, Netanjahu uzrunas laikā, kas notika dienvidu pilsētā Ašdodā, sāka skanēt trauksmes sirēnas un premjerministrs no tribīnes tika aizvests apsargu pavadībā. Kā vēlāk kļuva zināms, tieši tobrīd no Gazas sektora Izraēlas virzienā ir palaistas divas raķetes. Atbildot uz šiem uzbrukumiem, pagājušajā naktī Izraēlas armijas iznīcinātāji veikuši triecienu pa ieroču rūpnīcu, flotes objektiem un uzbrukumu tuneļiem Gazas sektorā.

Netanjahu piedāvātais plāns izraisījis starptautisku nosodījumu. ANO brīdinājusi, ka aneksijas plāniem nebūtu starptautiska likumiska spēka, piebilstot, ka vienpusējas darbības nepalīdz miera procesam. Netanjahu plānus nosodījušas arī Jordānija, Turcija, Saūda Arābija un Arābu līga, kas to nodēvējusi par agresiju. Netanjahu saukts gan par rasistu, gan apsūdzēts aparteīdā, gan brīdināts par vardarbības izcelšanos visā Tuvo Austrumu reģionā.

Bet palestīniešu galvenais sarunvedējs Saebs Erakats Netanjahu ierosinājumu pielīdzinājis kara noziegumam, kas apraktu jebkādas iespējas panākt mieru.

Citi palestīniešu politiķi pauduši bažas, ka Izraēlas premjera plāns pārvilks treknu krustu divu neatkarīgu, līdzās pastāvošu valstu – Izraēlas un Palestīnas –  risinājumam.

Kā norāda vairāki Izraēlas politikas vērotāji, šādi Netanjahu izteikumi ir izteikts mēģinājums iegūt galēji labējo vēlētāju balsis pirms nākamajā nedēļā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Pašlaik sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Netanjahu vadītā partija "Likud" tikai nedaudz apsteidz opozīcijā esošo centriski liberālo "Zilā un Baltā" aliansi. Ja vēlēšanas notiktu šodien, ir liela iespēja, ka Netanjahu atkal varētu neizdoties izveidot valdību. Saprotot šādu paziņojumu politisko raksturu, arī vairāki Izraēlas televīzijas kanāli vakar pat pārtrauca premjera uzrunas translāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti