Pusdiena

Pusdiena 18.05.2017

Pusdiena

Ārzemniekiem zemes iegādei Latvijā būs jāzina latviešu valoda

Īrijas premjerministrs Enda Kenijs paziņo par atkāpšanos no amata

Nespējot tikt galā ar korupcijas skandālu, amatu atstāj Īrijas premjers

Īrijas premjerministrs Enda Kenijs emocionālā uzrunā ir paziņojis par savu nodomu atkāpties gan no valdības vadītāja, gan no savas konservatīvās partijas līdera amata. Tas, kā vēsta Īrijas mediji, ir saistīts ar spiedienu no viņa paša konservatīvās partijas „Fine Gael” puses. Kenijam pārmet nespēju tikt galā ar plašu korupcijas skandālu, kurā iesaistītas augsta līmeņa policijas amatpersonas.

Kenijs ir politikas veterāns un līdz šim ir arī vienīgais savas partijas līderis, kurš amatā pārvēlēts uz otru termiņu.

Kenija paziņojums par atkāpšanos no Īrijas premjerministra amata bija gaidīts. Par to Kenijs brīdināja jau aizvadītajā nedēļā, norādot, ka jautājumu vēl apspriež partijā.

Tagad Kenijs amatu saglabās līdz 2. jūnijam, kamēr būs zināms viņa līdz šim vadītā, konservatīvās partijas „Fine Gael” jaunais līderis un viņa pēctecis arī premjera amatam.

Patlaban par partijas vadītāja vietu interesi ir izteikuši divi pretendenti

, kuru automātiski ieņemtu premjera vietu uz valdības pilnvaru termiņa atlikušo daļu, kas būtu uz nākamajiem četriem gadiem.

Viens no viņiem ir 38 gadus vecais sociālās aizsardzības ministrs Leo Varadkars. Dublinā dzimušais indiešu imigranta un īrietes dēls ir pirmais kabineta ministrs, kurš atklāti atzinis, ka ir gejs. Kopš šā paziņojuma radio intervijā, Varadkars ir aktīvi iesaistījies kampaņās par viendzimuma laulībām un liberālākiem aborta likumiem. Bet viņa konkurents ir 44 gadus vecais mājokļa jautājuma ministrs Saimons Kovenijs, kurš ir bijis arī lauksaimniecības un aizsardzības ministrs amatus un ir precējies trīs meitu tēvs.

Kenijs centriski labējo „Fine Gael” vada jau 15 gadus un ir Īrijas premjerministrs ir kopš 2011.gada. Turklāt Kenijs ir pirmais „Fine Gael” līderis, kurš amatā pārvēlēts. Viņš ir politiķis, kuru slavē Briselē, tā kā Keniju uzskata par premjeru, kurš spēja palīdzēt Īrijai iziet no smagās ekonomiskās krīzes, taču pašmājās Keniju kritizē par pārāk stingru taupības politiku, kuras sekas Īrijas iedzīvotāji izjūt joprojām.

Kenija pēctecim solās būt ļoti saspringts laiks, tā kā nākamajos divos gados turpinās Eiropas Savienības un Lielbritānijas sarunas par izstāšanos no ES. Īrijai, kā Lielbritānijas ciešākajam kaimiņam, būs izšķiroši svarīgi nosargāt pēc iespējas izdevīgākus tirdzniecības noteikumus, kā arī to, ka Īrijas salu – starp Īrijas Republiku un Lielbritānijai piederošo Ziemeļīriju neatjauno tā saukto cieto robežu, kas pastāvēja vēl abu pušu konflikta laikos.

Arī Briselē rūpīgi sekos līdzi pārmaiņām Īrijas valdībā, jo ES ir svarīgi iegūt kompetentu un zinošu premjeru īpaši pie sarunu galda ar Lielbritāniju.

Par Kenija aiziešanu izteicies arī Īrijas uzņēmēju galvenais interešu aizstāvis „Ibec”, liekot saprast, ka sagaida no viņa pēcteča tikpat enerģisku darbību arī ārpus Īrijas robežām, īpaši šajos sarežģītajos laikos, kad mainās Eiropas Savienības nākotne.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti