Nespējot izveidot armiju, Kosovā rīko pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kosovā jūnija sākumā notiks parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas, tā ceturtdien pavēstījusi Kosovas prezidente Atifete Jahjaga. Šādu soli valsts sper, jo parlaments nespēj vienoties par armijas izveidošanu. Ideju bloķē serbu kopiena, kas valstī ir mazākumā, taču kuras balsis ir nepieciešamas, lai panāktu kvorumu.

Armijas izveidošana Kosovā, kas savu neatkarību pasludināja pirms astoņiem gadiem, ir ilgs un visai sāpīgs process. Rietumu valstis, kuras atbalstīja Kosovas neatkarības centienus, sākotnēji aicināja atturēties no tūlītējas idejas veidot bruņotos spēkus, brīdinot, ka tas var raidīt nebūt ne tik pozitīvu signālu Serbijai, no kuras Kosova atdalījās, un arī Kosovā joprojām dzīvojošajai serbu minoritātei.

Taču Kosovas vara, premjerministra Hašima Tači vadībā bija nolēmusi beidzot nodibināt 5000 karavīru lielu armiju, kurai zaļo gaismu šajās dienās vajadzēja sniegt Kosovas parlamentam. Balsojums nenotika Konstitūcijā noteiktā kvoruma trūkuma dēļ, jo sēdi boikotēja serbu minoritātes pārstāvji. Viņu iebildumi ir, ka armija Kosovā, kurā saglabājas etniskā spriedze starp šeit dzīvojošajiem albāņiem un serbiem, nespēs būt neitrāla.

Serbi valstī ir mazākumā, no teju diviem miljoniem iedzīvotāju – 100 000 - taču ar viņu balsi nerēķināties nevar un attiecību stabilizēšana starp abām sabiedrībām ir arī viens no Rietumu noteiktajiem nosacījumiem gan pašai Kosovai, gan Serbijai, kas Kosovas neatkarību joprojām neatzīst, taču, kurai attiecību normalizēšana ar savu bijušo reģionu ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai iestātos Eiropas Savienībā (ES). Taču jāpiebilst, ka arī Serbija ir pret armijas izveidošanu Kosovā.

Parlamenta nespēja izšķirties par armiju devusi iemeslu jaunam politiskajam satricinājumam, un Kosovas prezidente Atifete Jahjaga pasludinājusi jaunas parlamenta vēlēšanas, kas notiks jau pēc mēneša – 8. jūnijā. Prezidente arī pavēstījusi, ka tuvākajās dienās lūgs ES nosūtīt novērotāju misiju, lai tā rūpīgi uzraudzītu vēlēšanu procesu.

Patlaban Kosovai ir tikai Policijas dienests, kā arī civilie ārkārtas situāciju spēki, kas ar NATO atbalstu tika izveidoti 2009.gadā.

Taču armijas izveidošana nav vienīgais jautājums, kas pēdējā laikā traucējis Kosovas parlamenta darbu. To nemitīgi apgrūtina ilgstoši strīdi par serbu minoritātes prasībām, lai turpmākajās vēlēšanās viņiem būtu garantēts deputātu skaits Kosovas parlamentā.

Iepriekšējās parlamenta vēlēšanas Kosovā notika 2010. gadā, un tās bija plānotas novembrī, bet tagad notiks gandrīz pusgadu agrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti