Nelaimēm sagatavotā Kuba atvaira Covid-19 uzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mazās Kubas reakcija uz Covid-19 pandēmiju izskatās pārdomāta un iedarbīga ne tikai salīdzinājumā ar reģiona valstīm, bet arī ar vareno ziemeļu kaimiņu. Koronavīruss nav pārsteidzis kubiešus nesagatavotus – plāns, kā pretdarboties epidēmijai, tika izstrādāts vēl janvārī.

Šajā veiksmes stāstā sava loma bijusi vairākām Kubas priekšrocībām: vispārējai bezmaksas veselības aprūpei, vislielākajam ārstu skaitam uz vienu iedzīvotāju pasaulē un labajiem sabiedrības veselības rādītājiem – lielajam dzīves ilgumam un zemajai zīdaiņu mirstībai, raksta akadēmiskais ziņu portāls “The Conversation”.

Plānveida ekonomikas plusi un sankciju mīnusi

Daudzi kubiešu ārsti kā brīvprātīgie strādā  dažādās pasaules valstīs, palīdzot tām radīt un uzturēt veselības aprūpes sistēmas un līdz ar to krājot pieredzi darbā ārkārtējās situācijās.

Pie plusiem pieskaitāma arī iedzīvotāju izglītotība, attīstīta medicīnas pētījumu industrija un laboratorijas, kas ir labi aprīkotas un nokomplektētas ar personālu, lai varētu veikt testēšanu slimību noteikšanai.

Turklāt, tā kā Kubā ir centralizēta plānveida ekonomika, kuru kontrolē valsts, valdība spēj ātri mobilizēt resursus. Pateicoties noslīpētajai sistēmai, kā sagatavoties stihiskām nelaimēm, kas paredz obligāti evakuēt gados vecus cilvēkus, invalīdus un grūtnieces, valstī ir pārsteidzoši mazs upuru skaits viesuļvētrās, kas regulāri plosās šajā pasaules daļā.

Taču ir arī mīnusi, kas parādījās Covid-19 epidēmijas laikā.

Rodas loģistikas problēmas, jo salas infrastruktūra ir nepietiekami attīstīta.

Resursu trūkums rada grūtības atjaunošanā pēc stihiskajām nelaimēm un mājokļu būvniecībā.

Turklāt epidēmija uzbrukusi Kubai īpaši grūtos laikos, jo pastiprinātās ASV sankcijas samazinājušas ienākumus no tūrisma, piebremzējušas investīcijas, sarežģījušas tirdzniecību, medicīnas aprīkojuma importu un piekļuvi starptautiskajām finansēm, tostarp ārkārtējās palīdzības fondiem.

Agrīnā gatavība

Uz koronavīrusa draudiem Kubas varas iestādes reaģēja operatīvi. Epidēmijas “novēršanas un kontroles” plāns, kas tika sagatavots janvārī, paredzēja medicīniskā personāla apmācību, medicīnas un karantīnas iestāžu sagatavošanu un sabiedrības informēšanu par jaunās slimības simptomiem un piesardzības pasākumiem.

Pirmie gadījumi salā tika atklāti 11. martā, kad saslima trīs Itālijas tūristi. Viņus ievietoja Tropu medicīnas institūtā Havanā. Valdība mudināja iedzīvotājus pašiem šūt maskas un tās lietot.

Līdz tam brīdim jau bija izstrādāta inficēto cilvēku kontaktpersonu izsekošanas un izolēšanas sistēma.

Medicīnas studenti staigāja pa dzīvokļiem un mājām, informējot iedzīvotājus un pārbaudot simptomus. Pēc tam tika izvērsta arī testēšanas programma.

Nedēļu vēlāk, kad valstī bija apstiprināts 21 saslimšanas gadījums, valdība paziņoja par ierobežošanas pasākumiem – aizliegumu iebraukt tūristiem, obligātu pašizolāciju apdraudētām iedzīvotāju grupām, daļas strādājošo pāriešanu attālinātā darba režīmā. Tūrisma industrija pārtrauca darbu, skolas tika slēgtas, pulcēšanās tika aizliegta.

Elastīga taktika

Pretepidēmijas pasākumi Kubā tiek koriģēti atkarībā no situācijas. Kad tapa skaidrs, ka pārvietošanās ar sabiedrisko transportu kļūst arvien bīstamāka, jo nepietiek masku un sabiedriskā transporta līdzekļi ir pilni cilvēku, šī transporta kustība tika apturēta. Tā vietā tika īrētas mašīnas un pieņemti darbā šoferi, lai vestu uz darbu tos, kuriem jāierodas darbavietās, lai strādātu.

Lai nebūtu drūzmas veikalos, valdība organizēja pārtikas produktu izdales sistēmu.

Tika arī sniegta iespēja veikt pirkumus internetā. Sociālās distancēšanās ievērošana tiek stingri kontrolēta, pārkāpēji tiek sodīti.

Aprīļa vidū Kuba tika pāri epidēmijas maksimumam. Salai ar 11 miljoniem iedzīvotāju statistikas skaitļi nav lieli – 1872 inficētie, 79 mirušie. Pēdējās dienās tiek fiksēti ne vairāk kā desmit jaunu inficēšanās gadījumu dienā. Testu skaita ziņā uz vienu iedzīvotāju sala ir līderpozīcijās Karību reģionā – un tas, ņemot vērā to, ka viens tests Kubai izmaksā 50 ASV dolāru.

Apmēram 40% visu testu pozitīvo rezultātu ir bezsimptomu gadījumi. Maija sākumā varas iestādes paziņoja par masu testēšanas kampaņu un gatavošanos ierobežojumu atcelšanai.

Marta beigās 53 Kubas ārsti ieradās Lombardijā palīdzēt Itālijai cīnīties ar koronavīrusu. Kubas epidemiologi ir starptautiski atzīti, viņi veikuši līdzīgas misijas arī agrāk – Ebolas vīrusa epidēmijas laikā Āfrikā 2014. gadā, holeras uzliesmojumā pēc zemestrīces Haiti 2010. gadā un citos gadījumos. Tagad kubiešu zinātnieki kopā ar Ķīnas kolēģiem izstrādā interferona preparātu Covid-19 ārstēšanai.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 4,89 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 320 000 miruši.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, kas arī negatīvi ietekmēja ekonomiku. Situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti