Neieklausoties protestos, Irāna turpinās attīstīt savu kodolprogrammu

Pretēji pasaules lielvaru prasībām, Irāna paziņojusi, ka turpinās bagātināt urānu līdz 20% līmenim un neatteiksies no krājumiem, kas jau ir tās rīcībā. Pēc 20% līmeņa sasniegšanas atliek tikai daži soļi, lai urānu bagātinātu līdz līmenim, kas derīgs atombumbas izgatavošanai. Otrdien Teherāna arī atvērusi jaunas urāna rūdas raktuves un rūpnīcu. Tajā iegūtais oksīds tiks paredzēts izmantošanai centrifūgās Bušēras atomelektrostacijā, netālu no kuras notikusi spēcīga zemestrīce.

Teherāna otrdien paziņoja, ka nepārtrauks bagātināt urānu līdz 20% līmenim, ne arī atteiksies no urāna krājumiem, kas jau ir bagātināti līdz šai atzīmei. Par to vēsta Irānas ziņu aģentūra ISNA, atsaucoties uz valsts atomenerģētikas organizācijas vadītāja Farejduna Abasi teikto. Tikai pāris dienas pēc nedēļas nogalē notikušajām pasaules lielvaru un Irānas sarunām Kazahstānā, viņš norādījis, ka Teherāna turpinās urāna bagātināšanu līdz 20% līmenim tikmēr, kamēr tas būs nepieciešams pētniecības reaktoram.

Urāna bagātināšanas un jau esošo krājumu liktenis bija galvenais temats sarunās Kazahstānā, kas beidzās bez rezultātiem. Šīs bija divas galvenās tā dēvētās P5 + 1 grupas prasības, kurā ietilpst ANO Drošības padomes piecas pastāvīgās dalībvalstis un Vācija. Apmaiņā pret kodolaktivitāšu ierobežošanu lielvaras Teherānai piedāvāja mīkstināt pret to noteiktās sankcijas. Taču Abasi otrdien paziņoja, ka šie priekšlikumi ir jāpadara „loģiskāki", gan nekonkretizējot, ko viņš ar to domā.

Irāna uzstāj, ka bagātina urānu saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un dara to civiliem mērķiem. Tomēr Rietumvalstīm ir aizdomas, ka Teherānas īstais mērķis ir bagātināt urānu līdz 90% - nepieciešamajam līmenim tā izmantošanai atombumbā. Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras dati liecina, ka šobrīd Irānas rīcībā ir 280 kilogrami urāna, kas bagātināts līdz 20%. Kad šis līmenis ir sasniegts, tad urānu ir salīdzinoši vienkāršāk bagātināt līdz līmenim, kas nepieciešams atombumbas izgatavošanai.

Starp citu, otrdien Irānā tiek atzīmēta Atomenerģijas tehnoloģijas diena, un valsts televīzija ziņo, ka šodien sākušas darboties divas jaunas urāna rūdas raktuves un jauna rūpnīca. Abas jaunās raktuves atrodas valsts vidienē, un rūda tajās tiek iegūta 350 metrus zem zemes. Rūpnīcā tiks iegūts urāna oksīds, lai vēlāk to izmantotu urāna bagātināšanai centrifūgās Bušēras atomelektrostacijā.

Netālu no šī kodolobjekta, kas jau vairākus gadus radījis satraukumu starptautiskajā sabiedrībā, otrdien notikusi arī zemestrīce. Tās stiprums bijis 6,3 magnitūdas, un pazemes grūdieni bijuši sajūtami arī valstīs otrpus Persijas līcim Kuveitā, Katarā un Apvienotajos Arābu Emirātos. Tiek ziņots par cilvēku upuriem, taču Irānas valsts televīzija vēsta, ka Bušēras atomelektrostacija zemestrīcē nav cietusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt