Panorāma

10 dienas līdz "Brexit"

Panorāma

Zolitūdes traģēdijā cietušie piketē pie tiesas

Nedēļa kopš tiesas sprieduma katalāņu separātistiem

Nedēļa kopš tiesas sprieduma katalāņu separātistiem. Dialogs joprojām nenotiek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šodien aprit nedēļa, kopš Spānijas Augstākā tiesa piesprieda bargus cietumsodus deviņiem Katalonijas separātistiem par neatkarības referenduma atbalstīšanu un neatkarības pasludināšanu. Tas ir izraisījis plašus protestus un demonstrācijas Katalonijas reģiona centrā Barselonā. Tur šodien ieradies arī Spānijas premjerministrs Pedro Sančess, taču dialogs ar Katalonijas pusi joprojām nenotiek. Katalonija, kas ir autonoms Spānijas reģions, turpina pieprasīt neatkarības referendumu, kam Spānija pretojas.

Barselonā rit kārtējā protesta nakts. Simtiem cilvēku gājienā dodas pa Paseo de Gracia, kas ir viena no Barselonas centrālajām un vēsturiski  nozīmīgākajām ielām. “Mēs dodamies demonstrācijā, atbalstot cilvēku tiesības un savas valdības politiķus, kas ir apcietināti," pauda protesta dalībnieks Džaume. Gājiens noslēdzas turpat, kur divas iepriekšējās naktis.

Iepriekšējā naktī te viss bija slēgts, taču šoreiz cilvēkiem ir izdevies nonākt pie Spānijas policijas iecirkņa, kura priekšā viņi protestā atgādina par ieslodzītajiem Katalonijas politiķiem un policijas vēršanos pret demonstrantiem. Cilvēki tā saucamajā politiskajā piknikā pavada vairākas stundas uz asfalta policijas iecirkņa priekšā. Arī vēlākās nakts stundās Barselona iztiek bez vardarbīgām sadursmēm. Gan uz zemes, gan gaisā visu uzmana policija.

Pirmdiena iesākusies ar jaunu reakciju no politiķu puses. No Madrides atbraukusi valdības delegācija, un Barselonā ir ieradies Spānijas premjerministrs Pedro Sančess. Viņš viesojās policijas iecirknī, kur pēdējos vakaros bija visplašākās demonstrācijas, devās uz slimnīcām, kur apciemoja sadursmēs cietušos policistus.

Premjerministrs Braselonā ticies arī ar pašvaldības vadītāju Adu Kolau, taču ar Katalonijas līderi Kimu Torru, kurš atbalsta atšķelšanos no Spānijas, arvien pie viena galda nesēžas. Tā vietā Sančess Katalonijas valdības vadītājam nosūtījis vēstuli, atgādinot par viņa pienākumiem nosodīt vardarbību, aizstāvēt likumu un izvairīties no nemieriem. Torrs savukārt atbildējis, ka Sančesa pienākums ir apsēsties un runāt.

“Pat tad, ja drīzumā ir gaidāmas Spānijas vēlēšanas, Sančesam joprojām ir vara, un ir svarīgi apsēsties un diskutēt par politisku risinājumu, kas no mūsu puses nemainīgi ir neatkarības referendums.  Mierīgs, demokrātisks, politisks risinājums, nevis tiesas lēmumi un policijas brutalitāte," atzina Barselonā dzīvojošā Elizabete Nebreda.

Taču attieksme pret neatkarības procesiem arī pašu katalāņu vidū ir atšķirīga. Kamēr vieni šajās dienās protestē pret policiju un pieprasa neatkarību, citi, kas atbalsta Spānijas vienotību, iecirkņa priekšā nolikuši ziedus un pateicības plakātus. Pilsētā - tiesa, klusāk - notiek arī Spānijas vienotības atbalstītāju akcijas.

Tieši pirms nedēļas Spānijas Augstākā tiesa pasludināja spriedumu deviņiem seperātistu līderiem, nosakot bargus cietumsodus par Katalonijas neatkarības referenduma atbalstīšanu pirms diviem gadiem un neatkarības pasludināšanu. Tas izraisīja plašus protestus un streiku, kas vakara stundās Barselonā pārauga arī vardarbīgās sadursmēs ar policiju. Protesta akcijas Barselonā paredzamas arī šovakar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti