Nāvessodu dēļ pasliktinās Indonēzijas un Austrālijas attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ignorējot Austrālijas, Eiropas Savienības un starptautiskās sabiedrības aicinājumus apžēloties par narkotiku tirdzniecībā apsūdzētajiem Austrālijas pilsoņiem, viņiem Indonēzijā tomēr izpildīts nāvessods. Tas izraisījis asu attiecību saspīlējumu starp Džakartu un Kanberu. Vienlaikus spēkā pieņēmusies kritika par Indonēzijas īstenotajām brutālajām narkomānijas apkarošanas metodēm.

Tumsas pārvilktā meža izcirtumā, salā, kur jau mājo daudzu mirušo dvēseles, Indonēzija nogalinājusi astoņus veselības pilnus vīrus — tā savu emocionāli piesātināto vēstījumu aizsāk britu “The Independent”. Nāves soda izpilde narkotiku grupējuma “Bali devītnieks” līderiem, iespējams, nepiesaistītu tādu uzmanību, ja tie nebūtu Austrālijas pilsoņi. Par spīti visiem starptautiskās sabiedrības, tostarp Eiropas Savienības vadošo amatpersonu centieniem, baltie zārki tika nogādāti salā Indonēzijas centrālajā daļā un pameta to jau ar notiesāto mirstīgajām atliekām. 

„No astoņiem notiesātajiem, kuriem izpildīja nāvessodu, četri, saskaņā ar viņu pēdējo vēlēšanos, tiks atgriezti savās valstīs: divi – Austrālijā, viens – Brazīlijā un vēl viens – Nigērijā,” pauda Indonēzijas ģenerālprokurors Muhameds Prasetjo.

Šoks atbalsojies visā Britu sadraudzībā un Rietumu pasaulē. Abi austrālieši cietumā jau bija pavadījuši desmit gadus un, kā uzsvēra Austrālijas premjerministrs Tonijs Ebots, tādējādi gan izcietuši sodu, gan arī izgājuši rehabilitāciju. Lai gan Austrālija vairākkārt nāca ar paziņojumiem gan ārlietu ministra, gan arī paša valdības vadītāja līmenī, vēl tiešāka iejaukšanās netiktu saprasta.

Cerības, ka nāvessoda izpildi atsauks pēdējā brīdī, nepiepildījās. Uzreiz pēc šo ziņu saņemšanas oficiālā Kanbera atsauca uz konsultācijām savu vēstnieku Indonēzijā. Savukārt oficiālā Džakarta atgādināja, ka ir neatkarīga un suverēna valsts, kuras likumi ir jārespektē visiem.

„Mums ir suverēni likumi, un mūsu tieslietu sistēma ir tā lēmusi. Es uzsveru, ka tiesiskais process ir atklāts, taisnīgs un tajā nav nekā slēpjama. Esam dzirdējuši apsūdzības korupcijā šajos procesos. Pierādiet to. Nevis tikai sludiniet to, bet pierādiet!” sacīja Prasetjo.

„Šie nāvessodi ir gan nežēlīgi, gan nevajadzīgi. Cietsirdīgi tādēļ, ka gan Endrjū Čans, gan Mjurans Sukumarans līdz nāvessoda izpildei bija pavadījuši cietumā kādus desmit gadus. Un nevajadzīgi tādēļ, ka abi  jaunie austrālieši ieslodzījuma laikā izgājuši pilnīgu rehabilitāciju. Austrālija respektē Indonēzijas tieslietu sistēmu. Mēs respektējam Indonēzijas suverenitāti, bet mēs nosodām paveikto. Tas vairs nav bizness kā parasti. Tādēļ, kolīdz būs pausta līdzjūtība un palīdzība Čana un Sukumarana ģimenēm, vēstnieks tiks atsaukts konsultācijām,” sacīja Austrālijas premjerministrs Tonijs Abots.

Mjurans Sukumarans, atrodoties cietumā, bija iemantojis atpazīstama mākslinieka reputāciju. Cietumā pie viņa regulāri viesojās austrāliešu mākslinieks, kurš iemācīja gleznot. Sukumarana gleznas tika demonstrētas arī tiesā un izmantotas protesta akcijās. Arī intervija filmēta vien pāris dienas pirms nāvessoda izpildes. Gleznojot viņš nodevies tikai gleznām un tādējādi novirzījis domas no drīz gaidāmās nāves, kaut arī cerējis, ka izdosies izbēgt liktenim.

Indonēzija, kas ir arī skaitliski lielākā musulmaņu zeme pasaulē, līdzīgi citām Dienvidaustrumāzijas valstīm nesaudzīgi vērsusies pret narkotiku tirdzniecību. Tomēr arvien biežāk skan arī kritika, ka valsts apzināti pārspīlējusi šīs problēmas apmērus, attaisnojot radikālās policejiskās metodes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti