Navaļnijs aicina uz mītiņiem pret Putinu

Šodien visā Krievijā pēc opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija aicinājuma tiek rīkotai mītiņi pret prezidentu Vladimiru Putinu – divas dienas pirms viņa inaugurācijas uz ceturto termiņu amatā. Dažādi mītiņi ieplānoti vairākos desmitos pilsētu, bet daudzās varasiestādes tos nav atļāvušas, tostarp Maskavā un Sanktpēterburgā. Pirmās demonstrācijas jau notikušas Krievijas Tālajos austrumos, un pienāk ziņas par pirmajiem aizturētajiem. Ir bažas, ka demonstrācijās var izcelties sadursmes ar policiju, kas var novest pie masu aizturēšanām.

Navaļnijs aicina uz mītiņiem pret PutinuGints Amoliņš

Opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs aicinājis iziet protestos pret prezidentu Vladimiru Putinu zem saukļa – „Viņš mums nav cars”. Gandrīz divas desmitgades Krievijā valdījušais Putins uzvarēja martā notikušajās prezidenta vēlēšanās, iegūstot ceturto termiņu amatā, inaugurācija notiks pirmdien, 7.maijā. Navaļinjam varasiestādes liedza kandidēt.

Navaļnijs aicina uz demonstrācijām, paziņojot, ka tas ir vienīgais veids, kā parādīt, ka Krievijas iedzīvotāji nav „klusējoši dzimtcilvēki”. Tāpat viņš mītiņos aicina iestāties par brīvu internetu.

Opozīcijas līdera atbalstītāji mītiņus ieplānojuši vairākos desmitos pilsētu, lielā daļā varasiestādes nav devušas atļauju. Jau vakar tika ziņots par vairāku Navaļnija atbalstītāju un aktīvistu aizturēšanām vairākās pilsētās.

Sestdien priekšpusdienā mītiņi jau notikuši vairākās Krievijas Tālo austrumu pilsētās, kā Vladivostokā, Habarovskā, Irkutskā. Bet no vairākām citām pilsētām jau pienākušas ziņas par desmitiem aizturēto – Krasnojarskā, Jakutskā, Kemorovā, Barnaulā. Piemēram, Kransojarskā aizturēta arī Navaļnija atbalstītāju vietējā štāba koordinatore Jana Gerasimova. Viņa tviterī vēlāk paziņoja, ka varasiestādes viņu apsūdz saskaņā ar administratīvā kodeksa pantu par masu akciju noteikumu pārkāpšanu.

Mītiņos Krievijas Tālo austrumu pilsētās dalībnieku skaits mērāms no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem. Lielākās akcijas gaidāmās pēcpusdienā Maskavā un Sanktpēterburgā - ne vienā, ne otrā varasiestādes nav devušas atļauju to rīkošanai un brīdina par sekām par piedalīšanos nesankcionētos mītiņos.

Krievijas mediji vēsta, ka Maskavā uz pilsētas centru autobusos jau tiek vesti drošībnieki.

Bet Sanktpēterburgā Krievijas Rietumu kara apgabala vadība pēkšņi izlēmusi, ka tieši šodien pēcpusdienā rīkos 9.maija Uzvaras dienas parādes mēģinājumu laikā un vietā, kur plānots Navaļnija atbalstītāju mītiņš Sankpēterburgas centrālajā Pils laukumā. Saskaņā ar Sanktpēterburgas tīmekļa medija Fontanka.ru vētīto, parādes mēģinājumā piedalīsies četri ar pusi tūkstoši militārpersonau un kursantu. Armijnieki paziņojuši, ka jau ap pusdienlaiku sāks ierobežot transporta kustību pie Pils laukuma. Medijs tostarp atgādina, ka iepriekš Rietumu kara apgabala vadība par šādiem plāniem šodien nebija ziņojusi, bet uzsvērusi, ka mēģinājumus rīkos pēc iespējas vēlāk vakarā, lai mazāk traucētu iedzīvotājiem un tūristiem.

Ir bažas, ka demonstrācijās var izcelties sadursmes ar policiju, kas var novest pie masu aizturēšanām līdzīgi kā 2012.gadā.

Putins valdījis Krievijā jau gandrīz divas desmitgades un martā tika pārvēlēts uz ceturto termiņu prezidenta amatā. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem viņš ieguva 77% balsu. Opozīcija un neatkarīgi novērotāji ziņoja par fiktīvu biļetenu mešanu urnās un citiem pārkāpumiem. Navaļnijam varasiestādes neļāva startēt vēlēšanās, atsaucoties uz notiesājošu spriedumu, ko viņš pats noraida kā politiski motivētu. Navaļnijs aicināja prezidenta vēlēšanas boikotēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti