Pasaules panorāma

M. Riekstiņš: notiekošais Krievijā nedaudz atgādina 80. gadus

Pasaules panorāma

Baltkrievijas opozīcija: aizturēti 32000 baltkrievu

Navaļnija sabiedrotie - turpināsim iet protestos un veikt izmeklēšanas

Navaļnija sabiedrotā: Turpināsim strādāt ar vēl lielāku degsmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija domubiedri ir pārliecināti, ka protesti pret viņa ieslodzīšanu nerimsies. Viņi valdošajai Vladimira Putina partijai “Vienotā Krievija” sola izrādīt ne vien pilsonisku pretošanos ielās, bet arī politisku pretestību, cik nu esošajā politiskajā sistēmā Krievijā tas ir iespējams. Aizvadītā nakts vistrauksmainākā atkal bija Maskavā un Sanktpēterburgā, bet arī Krievijas reģionos protesti un politiskā aktivitāte tikai pieaug. 

Masu protestu un aizturēšanu vilnī pēdējās divās nedēļās izolatoros nonākuši vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku, trešdien pavēstīja monitoringa organizācija “OVD-Info”. Pēdējā vilnī otrdienas vakarā pēc Navaļnija sprieduma pasludināšanas daudz cilvēku izgāja Maskavas centra ielās un Sanktpēterburgā, drošībnieki pret viņiem vērsās bargi, un aizturēti aptuveni 1500 cilvēku. Pirms tam mītiņos visā Krievijā svētdien bija aizturēti vismaz 5500, bet vēl nedēļu iepriekš – gandrīz 4000. Tie ir rekordlieli skaitļi.

Otrdienas vakara notikumiem sekoja arī Sibīrijas pilsētā Tomskā, kur tobrīd jau bija iestājusies nakts.

“Tiesas spriedums, no vienas puses, bija paredzams. No otras puses, tomēr bija cerība uz veselo saprātu, ka vara nenolems vēl vairāk nokaitēt situāciju.

Naktī sagaidīju spriedumu, tas viss tika apspriests sociālajos tīklos. No rīta jau ieraudzīju zvērīgus Baltkrievijas veida kadrus, kur neapbruņotus cilvēkus Maskavas centrā un Sanktpēterburgā sit omonieši. It kā viņi būtu okupanti, nevis policija. Tas rada šausmas un niknumu, tā ka noskaņojums mums šeit ir drūms,” pastāstīja Tomskas domes deputāte, Navaļnija štāba koordinatore Tomskā Ksenija Fadejeva.

Atbildot uz jautājumu, kas notiks tālāk, viņa uzsvēra – neviens negrasās samierināties ar esošo situāciju.

“Patlaban nezinu. Apspriedīsimies ar federālo štābu un visu štābu tīklu par turpmāko rīcību. Tiešām ir daudz aizturēto. Mums Tomskā ir nedaudz unikāla situācija, mums šobrīd nav arestēto par dalību mītiņos. Es kā štāba koordinatore esmu brīvībā – uzlika naudassodus. Bet [visā Krievijā] droši vien puse kolēģu ir iesēdināti.

Skaidrs, ka neviens negrasās ar to visu samierināties.

Šogad būs Valsts domes, reģionu, vietējo parlamentu vēlēšanas. Turpināsim iet protestos, vienlaikus sistemātiski turpināsim darbu, piedalīsimies vēlēšanās, izmeklēsim. Turpināsim strādāt ar vēl lielāku degsmi,” uzsvēra Navaļnija štāba koordinatore.

Navaļnijs Tomskā bija ieradies augustā, lai pirms reģionālajām vēlēšanām izgaismotu korupciju un popularizētu tā dēvēto gudrās balsošanas sistēmu. Navaļnijam kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas atpakaļ uz Maskavu. Safilmēto viņa komanda publicēja pāris nedēļas pēc tam, kad opozicionārs atradās smagā stāvoklī slimnīcā Berlīnē. Vēlāk vēlēšanās septembrī Fadejeva iekļuva pilsētas domē.

“Alekseju šeit augustā saindēja, pēc tam mums bija pilsētas domes vēlēšanas, ievēlēja mūs,  Navaļnija pārstāvjus un citus opozicionārus, “Vienotā Krievija” zaudēja savu vairākumu. Tomska ir diezgan opozicionāra pilsēta. 23. janvārī mums bija lielākais nesankcionētais mītiņš pēdējos gados, izgāja kādi trīs tūkstoši cilvēku, kas Tomskai ir ļoti daudz. Svētdien bija mazāk, kāds nepilns tūkstotis, bet bija ļoti auksts, 30 grādu sals,” stāstīja Fadejeva.

Aizvadīto pāris nedēļu demonstrācijas tiek izceltas ar ģeogrāfisko plašumu – Maskavā ierasti ielās iziet daudz cilvēku, bet šoreiz īpaši aktīvi bija arī reģioni.

“Vietējā vara vēl izdarīja lielu muļķību, mēģinot uzkurināt histēriju. Sāka oficiālajos portālos rakstīt, ka rīkotāji bērnus aicinot uz mītiņu, un tas viss ir provokācija. Komentāros viņi dabūja “pa pilnu programmu”. Viņi sāka izsūtīt SMS un paziņojumus “Whatsapp” čatos vecākiem, pat kuriem ir bērnudārza vecuma bērni, un tas cilvēkiem radīja vēl lielāku interesi. Mītiņā pie manis nāca cilvēki, kuri teica – liels paldies Izglītības departamentam, jo bez viņiem mēs par to nemaz nezinātu. 

Nav tā, ka cilvēki reģionos kaut kā principiāli atšķirtos no Maskavas vai Sanktpēterburgas. Internets tagad ir visur, un cilvēki netaisnīgumu visur uztver aptuveni vienādi,” uzsvēra Fadejeva.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum, tas skaidrots ar to, ka opozicionārs pārkāpis viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Navaļnijs gan norādījis, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Tagad viņu apsūdz divos atsevišķos kriminālprocesos.

Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās 23. janvārī Krievijā aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši.  Arī 31. janvārī notikušajos protestos aizturēti vairāki tūkstoši cilvēku. Kā ziņo Krievijas neatkarīgie mediji – jūtams, ka protesti Navaļnija atbalstam pāraug protestos pret pastāvošo režīmu Krievijā.

Savukārt pēc Navaļnijam piespriestā cietumsoda 2. februārī Krievijā izcēlās plaši protesti. Krievijas drošības struktūru darbinieki aizturējuši apmēram 1050 opozīcijas līdera atbalstītājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti