Dienas ziņas

Džo Baidens iepazīstina ar attīstības plāniem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

A. Navaļnija reģionālie štābi pārtrauc darbību

Navaļnija reģionālo biroju tīkls paziņojis par darbības pārtraukšanu

Krievijā cietumā ieslodzītā opozicionāra Alekseja Navaļnija reģionālo biroju tīkls nolēmis pārtraukt darbību. Ar šādu paziņojumu tīkla vadītājs Leonīds Volkovs nāca klajā vēl pirms tiesas lēmuma attiecībā uz prokuratūras prasību atzīt ar Navaļniju saistītās organizācijas par ekstrēmistiskām.

Vairāki biroji gan turpinās darboties kā neatkarīgas organizācijas. Šonedēļ prokuratūra apturēja tīkla darbību līdz tiesas lēmumam, un tiesa noteica sankcijas pret Navaļnija dibināto “Fondu cīņai pret korupciju” (FBK). Tikmēr Navaļnija sabiedrotie vēsta par jaunām pret viņu vērstām apsūdzībām, kas varētu tikt izmantotas, lai pagarinātu opozicionāra cietumsodu.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par Navaļnija kustību
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Kriminālvajāšanas draudi

Navaļnijs ceturtdien pirmoreiz kopš badastreika pārtraukšanas ar video zvana starpniecību piedalījās tiesas sēdē. Tajā tika skatīta Navaļnija apelācija pret februārī pieņemto tiesas spriedumu, ar kuru viņš tika atzīts par vainīgu kāda Otrā pasaules kara veterāna „apmelošanā”. Tiesa šo apelācijas sūdzību noraidīja. Navaļnija komanda plāno lēmumu apstrīdēt gan Krievijā, gan Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Izmantojot izdevību izteikties, Navaļnijs tiesas sēdes laikā norādīja uz daudziem procesuāliem pārkāpumiem lietā, pieprasīja viņu atzīt par nevainīgu un nekavējoties atbrīvot.

Citā tiesā ceturtdien tiek skatīts prokuratūras lūgums atzīt par ekstrēmistiskām organizācijām Navaļnija reģionālo biroju tīklu un viņa dibināto FBK. Ja tiesa atbalstīs prokuratūras prasību, šīs organizācijas tiks aizliegtas un var tikt uzsākta kriminālvajāšana pret šo organizāciju darbiniekiem, kā arī cilvēkiem, kas tām ziedojuši naudu un izplatījuši to materiālus. Jau pirms tiesas lēmuma Navaļnija reģionālo biroju tīkla vadītājs Leonīds Volkovs pavēstīja, ka pieņemts lēmums slēgt tīklu. Vairāki biroji gan turpinās darboties kā neatkarīgas organizācijas.

Trieciens sirdī

“Īsāk sakot, Navaļnija štābu vairs nav. Man, tāpat kā visiem citiem, tie nav tikai vārdi.

Tas ir trieciens, kas aizsit elpu, trieciens sirdī. Es daudzus gadus esmu vadījis Navaļnija štābus, es tos uzbūvēju, esmu tiem atdevis četrus dzīves gadus,” secina Volkovs.

Volkovs norādīja, ka daži reģionālie štābi tiks slēgti, bet vairums turpinās dabu kā “autonomas, neatkarīgas, reģionālas sociālpolitiskas kustības”.

“Tagad mēs ar lepnumu un prieku palaižam šos birojus pašplūsmā. Daži reģionālie biroji tam nepiekrīt un aizvērsies, bet vairākums turpinās darbu kā patstāvīgas un neatkarīgas reģionālas sabiedriski politiskas kustības ar spēcīgiem līderiem to vadībā.

Mēs nevarēsim tos vairs finansēt, nevarēsim palīdzēt tiem ar mājaslapas dizainu vai IT risinājumiem, mēs tiem neuzdosim uzdevumus.”

Volkovs pauda pārliecību, ka neatkarīgās organizācijas pašas lieliski tiks galā, jo četru gadu laikā tam izveidots liels starta kapitāls, atbalstītāju bāze un daudzskaitlīgs sekotāju skaits sociālajos tīklos.

Būs liels spiediens

“Mūsu štābi paši lieliski māk ievākt līdzekļus, sadarboties ar atbalstītājiem, uzdot sev uzdevumus, atrast problēmjautājumus un veikt izmeklēšanu. Protams, šo organizāciju dzīve būs grūta, būs liels spiediens, un, protams, ne visiem izdosies tikt galā, taču spēcīgākie izdzīvos un kļūs vēl spēcīgāki.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Šonedēļ prokuratūra apturēja tīkla darbību līdz tiesas lēmumam. Reģionālo biroju tīkls tika izveidots Navaļnija priekšvēlēšanu kampaņas laikā pirms Krievijas prezidenta vēlēšanām 2018. gadā, lai gan Navaļnijam vēlēšanās tika aizliegts piedalīties.

Tīkls vēlāk atbalstīja izmeklēšanu par krāpšanos vēlēšanu procesā un popularizēja gudrās balsošanas stratēģiju. Tiesa šonedēļ arī noteica sankcijas FBK, kurš tika dibināts pirms desmit gadiem un izmeklē korupciju amatpersonu vidū, regulāri publicējot savus atklājumus.

Pētot sīkāk lietu par ekstrēmistiskām organizācijām, Navaļnija sabiedrotie ceturtdien paziņoja - Navaļnijam, Volkovam un FBK vadītājam Ivanam Ždanovam jau februārī izvirzītas kriminālapsūdzības, par kurām viņi iepriekš nemaz nezināja.

Proti, viņi tiek apsūdzēti par tādas organizācijas izveidošanu, kas “pārkāpj personu brīvības un tiesības”. Par šo pārkāpumu var sodīt ar četrus gadus ilgu cietumsodu. Šīs jaunās apsūdzības varētu tikt izmantotas, lai pagarinātu Navaļnija divarpus gadus ilgo cietumsodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti