Pasaules panorāma

Varšavā tiekas piecu valstu prezidenti

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Bijušie A. Navaļnija štābu līdzstrādnieki turpinās darboties neatkarīgi

Navaļnija līdzgaitnieki gatavi turpināt cīņu arī pēc organizācijas aizliegšanas

Ieslodzījumā esošā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija reģionālo štābu tīkls ir pārtraucis darbību, jo Krievijas varasiestādēm pastiprinot spiedienu pret opozīciju, štābi ir iekļauti “teroristisko un ekstrēmistisko organizāciju” sarakstā.

Iespējamo represiju ēnā štābu bijušie līdzstrādnieki oficiāli sarāvuši saites ar organizāciju, taču mēģinās turpināt darboties neatkarīgi. LTV raidījums “Pasaules panorāma” sazinājās ar bijušajiem Navaļnija štābu darbiniekiem, lai uzklausītu situācijas vērtējumu un uzzinātu par viņu tālākajiem plāniem.

Vienā sarakstā ar "Al Qaeda"

Alekseja Navaļnija reģionālo štābu tīkls tika izveidots pirms četriem gadiem, kad Navaļnijs paziņoja par savas kandidatūras izvirzīšanu Krievijas prezidenta vēlēšanās 2018. gadā. Varasiestādes toreiz viņam aizliedza kandidēt uz Krievijas prezidenta posteni.

Tomēr izveidotais štābu tīkls, aptverot vairākus desmitus reģionu, turpmāk bija ļoti nozīmīgs Navaļnija izmeklēšanās par korupciju un viņa “gudrās balsošanas” sistēmas popularizēšanai. Pērn reģionālajās vēlēšanās opozīcijai tā ļāva gūt vērā ņemamus panākums pret Kremļa kandidātiem.

Navaļnija štābiem bija svarīga loma opozīcijas mobilizēšanā

Taču tagad Navaļnija štābi iekļauti Krievijas teroristu un ekstrēmistu sarakstā. Šajā sarakstā citu starpā figurē arī tādi grupējumi kā “Al Qaeda” un “Islāma valsts”.

Navaļnija štābi tajā pagaidām gan iekļauti tikai uz aizdomu pamata; Krievijas tiesa šo lietu vēl tikai skatīs vēlāk maijā. Tomēr reģionālie biroji jau izdzēsuši savus kontus sociālajos tīklos, un pagājušajā nedēļā slēdza durvis.

“Štāba vairs nav. Protams, ir liels rūgtums. Šeit pagājuši četri dzīves gadi. Taču šie četri gadi nav bijuši velti. Atmiņas ir ļoti labas, padarīts lielisks darbs,” vēsta Sergejs Uhovs, bijušais Navaļnija štāba vadītājs Permā.

Kremlis nobijies

“Pasaules panorāma” sazinājās arī ar bijušajiem štābu vadītājiem Sanktpēterburgā, Pleskavā un Irkutskā.

“Četrus gadus nostrādāju šajā štābā. Vispirms biju atbildīgs par sociālajiem tīkliem, bet tad pret mūsu koordinatoru ierosināja krimināllietu. Viņš bija spiests aizbraukt no Krievijas, un kopš tā laika štābu vadīju es,” stāsta Zahars Sarapulovs, kurš bija Navaļnija štāba vadītājs Irkutskā.

Bijušais Navaļnija štāba Irkutskā vadītājs Zahars Sarapulovs

“Ir acīmredzams, ka varasiestādes aizliedza Navaļnija štābus un “Fondu cīņai pret korupciju”, jo nespēja pret tiem cīnīties likumīgā veidā. Viņi saprata, ka štāba politiskais svars un popularitāte aug.”

Sarapulovs stāsta, ka Navaļnija štābs Irkutskā slēgts jau dienu pirms prokuratūras rīkojuma, jo viss jau tāpat bija skaidrs.

“Aizvedām mēbeles, nodevām telpas izīrētājam. Tagad plānoju atvērt vietējo, reģionālo mediju Irkutskā, kas ziņos par politiskiem, sociāliem, ekoloģiskiem un ekonomiskiem jautājumiem.”

Pieredze nekur nepazudīs

Līdzīgi rīkojās Aleksejs Dorožkins, kurš vadīja Navaļnija štābu Pleskavā. “Lai neapdraudētu darbiniekus, sabiedrotos, brīvprātīgos, kas mums palīdzējuši, jau priekšlaikus slēdzām štābu, pārtraucām darbību, atslēdzām soctīklus, lai varasiestādēm nebūtu iespējas veikt kādas provokācijas.”

Aleksejs Dorožkins bija spiests slēgt Navaļnija štābu Pleskavā

“Protams, tas nenotiek tāpat vien. Šogad būs Valsts domes vēlēšanas. Kā viņiem patīk teikt – lai mēs laivu nešūpojam. Kas būs tālāk? Šajos četros gadus esam uzkrājuši lielu pieredzi, un tā nekur nepazudīs,” spriež Dorožkins.

“Esam labi iemācījušies veikt izmeklēšanas, cīnīties pret korupciju vietējā un reģionālā līmenī. Mēs savus blēžus pazīstam pēc sejas.

Par katru ierēdni, kas darbojas Pleskavas apgabalā, mēs vācām dosjē. Kur par kādu ko atrodam, to visu saliekam mapītēs. Šī informācija nekur nepazudīs, un mēs to izmantosim.”

Nedrīkst nolaist rokas

Irina Fatjanova bija Navaļnija štāba vadītāja lielpilsētā Sanktpēterburgā. “Man šķiet, ka situācijas vērtējums Sanktpēterburgā ne īpaši atšķiras no tā, kas ir visur citur Krievijā. Tā ir gadiem ilgstoša cīņa pret Navaļnija līdzgaitniekiem.”

“Kopš janvāra neatceros nevienu dienu, kad nedomātu par to, ka rīt pie durvīm var pieklauvēt policists vai kāds atnākt veikt kratīšanu bez iemesliem mani aizturēt,” stāsta Irina.

Viens no reidiem bijušajā Navaļnija štābā Sanktpēterburgā

“Tas, ko līdztekus jaudīgākās opozīcijas struktūras sagraušanai grib panākt vara, ir, lai cilvēki baidītos. Lai viņi baidītos runāt, lai ieslēgtu pašcenzūru, neko nedarītu. Pret to ir svarīgi cīnīties,” uzsver Fatjanova.

“Es joprojām kandidēšu uz Sanktpēterburgas likumdošanas sapulci, kas ir reģionālais parlaments, nekas nemainās. Kaut jaunumi katru dienu izklausās pēc ziņu biļetena no elles, nav laika atslābināties, baidīties un nolaist rokas.”

Sanktpēterburgā strādnieki aizkrāso Navaļnija portretu ar lozungu "Jaunā laikmeta varonis"

Un šķiet simboliski – pirms nedēļas Sanktpēterburgā uz kādas transformatora ēkas nezināms autors uzzīmēja Navaļnija attēlu ar uzrakstu “Jaunā laikmeta varonis”. Grafiti ar steigu tika aizkrāsots. Lai arī Navaļnijs joprojām ir ieslodzīts cietumā un viņa izveidotās organizācijas ir slēgtas, opozīcijas un Kremļa pretstāve turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti