Nav progresa sarunās par gāzes piegādi Ukrainai un Eiropai ziemā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpmākās attiecības ar Krieviju tika apspriestas ne vien sestdienas samitā Briselē, bet arī dienu iepriekš, kad Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Ginters Etingers bija Maskavā. Tur viņš tikās ar savu Krievijas kolēģi, enerģētikas ministru Aleksandru Novaku, lai vienotos par gāzes padevi Eiropai un Ukrainai šoziem. Tomēr nekāds būtisks progress šajās sarunās netika panākts.

Tikšanās starp Eiropas Savienības enerģētikas komisāru Ginteru Etingeru un Krievijas enerģētikas ministru Aleksandru Novaku tika norunāta Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Kā zināms, tur aizvadītajā nedēļā notika saruna starp Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas un Kazahstānas prezidentu, kā arī Eiropas Savienības pārstāvjiem.

Tomēr starp otrdienas sanāksmi Minskā un piektdienas sarunu Maskavā noskaņojums mainījās, jo Ukraina paziņoja par Krievijas iebrukumu tās teritorijā. Tādēļ enerģētikas komisārs bija spiests sākt publisku uzrunu ar Krievijas rīcības nosodījumu. Un arī liela progresa sarunās nebija. To apliecināja arī Krievijas enerģētikas ministrs Novaks:

„Šodien veidojas kritiska situācija. Mēs neapšaubāmi saprotam, ka bez iespējami ātrākas iepildīšanas apjomu palielināšanas un gāzes piegāžu nodrošināšanas esošajā režīmā, rudens un ziemas sezona varētu tikt nopietni apdraudēta. Un šie apdraudējumi ir saistīti pirmām kārtām ar to, ka Ukraina varētu piesavināties gāzi, kas ir domāta Rietumu klientiem, lai nodrošinātu savas vajadzības.”

Komisārs Etingers aicināja vienoties par pagaidu gāzes cenu, kamēr Stokholmas arbitrāžas tiesa spriež, vai Krievijas iepriekš noteiktā gāzes cena ir adekvāta. Viņš arī vēlas, lai tiktu izstrādāts Ukrainas gāzes parāda restrukturizācijas plāns.

„Šodien mums ir skaidrāks priekšstats un kopēja analīze par nākamās ziemas spēcīgām un vājām pusēm. Mēs esam izanalizējuši ikdienas gāzes padevi un uzglabāšanas jaudas. Mēs esam arī noskaidrojuši ļoti praktiskus jautājumus ar „Garzprom” par to, ko var paveikt līdz oktobra vidum, lai nodrošinātu pietiekamas gāzes rezerves visam ziemas periodam, no oktobra līdz marta beigām,” sacīja Etingers.

Iepriekš Minskā Krievijas prezidents Vladimirs Putins norādīja, ka Ukraina ir atdevusi „Gazprom” iemaksāto avansu par gāzes tranzītu Eiropai. Tādēļ Putinam neesot skaidrs, kā šogad vispār būs iespējams sadarboties ar Ukrainu gāzes tranzītā. Tomēr Eiropas patērētājiem Krievija joprojām esot gatava piegādāt gāzi pilnā apjomā.

Kā situācija varētu attīstīties, ja Eiropa izšķirsies par turpmākajām sankcijām pret Krieviju,  pašreiz ir grūti spriest. Ukrainas premjers Arsenijs Jaceņuks nesen sacīja, ka Krievija plānojot pārtraukt gāzes padevi Eiropai caur Ukrainu. Krievijas ministrs Novaks to uzreiz noliedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti