Dienas notikumu apskats

Neskatoties uz pedagogu algu celšanu, Baldonē skolotāji saņems mazāk

Dienas notikumu apskats

Meja: pēc izstāšanās no Eiropas Savienības Londona izbeigs brīvo pārvietošanos

NATO: Krievijas jaunā raķešu sistēma apdraud Eiropu un pārkāpj starptautisko vienošanos

NATO vadītājs: Krievijas jaunie ieroči pārkāpj vienošanos un apdraud Eiropu

„Krievijai ir jauni ieroči, kas apdraud Eiropu un arī pārkāpj starptautiskās vienošanās,” tā otrdien, 2.oktobrī, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Uzrunājot žurnālistus Briselē, viņš norādīja, ka NATO vēlas nekavējošus paskaidrojumus no Krievijas par raķešu sistēmu, kas ir spējīga nest kodolgalviņas.

ĪSUMĀ:

  • NATO grib no Krievijas skaidrojumu par jaunu raķešu sistēmu.
  • 1987.gadā PSRS un ASV vienojās likvidēt raķetes, kas mazināja kodoldraudus.
  • Tagad izskan bažas par šī līguma noturību starp ASV un PSRS mantinieci Krieviju.
  • Stoltenbergs: Krievija atzina, ka tai ir jauni ieroči, bet nesniedz atbildes par tiem.
  • Stoltenbergs: Krievija izvieto jaunus ieročus, kas ir spējīgi sasniegt mērķus Eiropā.
  • Informācija par ieročiem iegūta no ASV izlūkdienestiem.
  • Krievija līdz šim ir noliegusi, ka būtu jauni ieroči.

Trešdien, Briselē sāksies divu dienu NATO valstu aizsardzības ministru sanāksme, un tās laikā ir plānots īpaši apspriest šo jautājumu.

ASV prezidents Ronalds Reigans un PSRS līderis Mihails Gorbačovs 1987. gadā parakstīja Līgumu par vidējās un tuvās darbības rādiusa raķešu likvidāciju, kas ļāva pasaulei uzelpot pēc ilgstošajiem kodoldraudiem.

Taču pēdējos gados par līguma noturību izskan atkārtotas bažas, un tās atklāti pauž arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbregs, kurš otrdien Briselē sacīja, ka alianses rīcībā ir informācija, ka Krievija izvieto jaunus ieročus, kas ir spējīgi sasniegt mērķus Eiropā.

„Mēs turpinām bažīties par to, ka Krievija nerespektē savas starptautiskās saistības, tajā skaitā Līgumu par vidējās un tuvās darbības rādiusa raķešu likvidāciju. Šis līgums atceļ veselu ieroču kategoriju un ir izšķirošs mūsu drošībai. Tagad šis līgums Krievijas rīcības dēļ ir apdraudēts,” paziņoja Stoltenbergs.

“Pēc gadiem ilgas liegšanās, Krievija nesen atzina, ka pastāv jauna raķešu sistēma, kas saucas „9M729”. Krievija nav sniegusi nevienu ticamu atbildi uz jautājumiem par šiem ieročiem,” sacīja NATO vadītājs.

NATO ģenerālsekretārs neatklāja, kurā vietā Krievija šos ieročus izvieto, tikai norādīja, ka šāda informācija ir iegūta sadarbībā ar ASV izlūkdienestiem.

„ASV, kuras noslēdza šo līgumu ar Krieviju, ir pārliecinātas, ka tas tiek pārkāpts, jo Krievija ir sākusi izvietot šos ieročus. Šo informāciju ASV ir atklājušas mums, taču es nevaru stāstīt detaļas,” pastāstīja NATO šefs.

“Mēs esam šo informāciju rūpīgi izskatījuši un esam ārkārtīgi uztraukti, jo šis līgums patiešām ir visas Eiropas drošības stūrakmens,” atzina Stoltenbergs.

Arī ASV vēstniece NATO Keija Bilija Hačisone tūdaļ pēc NATO līdera paziņojuma apstiprināja, ka ASV arī pārējām NATO dalībvalstīm atklās uzzināto par Krievijas raķetēm, ko var aprīkot ar kodolgalviņām.

„Ja Krievija turpinās noliegt šos pārkāpumus, bet pierādījumi vēstīs pretējo, tad diplomātija būs jāpadara stiprāka un mums būs jāmeklē citi ceļi, kā Krieviju dabūt pie sarunu galda,” tā sacīja ASV vēstniece NATO.

ASV Krieviju līguma pārkāpumos vaino jau četrus gadus. ASV prezidents Donalds Tramps ir noteicis sankcijas tām Krievijas kompānijām, kas piegādājušas materiālus jauno ieroču attīstīšanai.

Krievija līdz šim ir noliegusi, ka būtu jauni ieroči, un vaino ASV līguma pārkāpšanā, Eiropā izvietojot pretraķešu sistēmas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt