Pasaules panorāma

Kodolzemūdenes pret dīzeļzemūdenēm: galvenās atšķirības

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

NATO pilnveido iemaņas bezpilota ierīču lietošanā

NATO spēki pilnveido iemaņas bezpilota ierīču lietošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arvien lielāku lomu ne tikai ikdienas dzīvē, bet arī militārajā sfērā ieņem ierīces, ko iespējams vadīt attālināti. Tās nodrošina spēju darboties ne tikai gaisā un ūdenī, bet arī uz zemes, vienlaikus gādājot par maksimālu drošību iesaistītajiem cilvēkiem.

Ar šādu mērķi NATO mācībās Portugālē tika izmēģināti bezpilota droni, laivas un īpašas zemūdens zondes. NATO spēki, sadarbojoties ar Portugāles Jūras spēkiem, Porto Universitāti un NATO Jūras pētniecības un eksperimentu centru, septembrī Portugāles dienvidos un Atlantijas okeānā aizvadīja militārās mācības, kurās lielākais akcents tika likts uz bezpilota ierīcēm, kas spēj darboties uz zemes, gaisā un ūdenī.

NATO mācības ar bezpilota lidaparātu izmantošanu
NATO mācības ar bezpilota lidaparātu izmantošanu

“Ir vairāki ieguvumi no bezpilota ierīcēm – tās nodrošina ne tikai lielāku iesaisti un novērošanas spēju palielināšanu, bet arī samazina risku karavīru dzīvībai.

Mēs nepakļaujam riskam mūsu vīrus un sievietes, bet viņu vietā sūtam šīs bezpilota ierīces, lai tās mūsu vietā darītu darbu,” stāsta NATO Bezpilotu un inovācijas koordinācijas centra pārstāvis Šons Trevets.

Viens no svarīgākajiem mācību aspektiem, ņemot vērā iesaistītās ierīces, ir datu un informācijas savietojamība, piemēram, informācija no drona tiek nodota bezpilota laivai, kas informāciju tālāk nodod zondei.

Vienlaikus ierīces arī redz viena otru un spēj noteikt to atrašanās vietu. Lai veiksmīgāk pārbaudītu jaunās tehnoloģijas, mācību kopējais perimetrs bija vairāk nekā 2500 kilometru.

NATO bezpilota aparātu mācības Portugālē
NATO bezpilota aparātu mācības Portugālē

“Lielākais ieguvums no mūsu darba ir tāds, ka mēs vienkopus strādājam ar dažādām bezpilota ierīcēm no dažādām dalībvalstīm. Protams, šis ir virziens, kurā mēs visi virzāmies un bezpilota lidaparāti vairs nav tikai nākotnes iecere,” secina ASV spēku pārstāve Andrea Bella–Millere.

“Protams, tas nenozīmē, ka viss kļūs digitāls un attālināts, bet mēs redzam, kā varam strādāt kopā ar šīm ierīcēm, lai sasniegtu pēc iespējas lielāku efektu.”

Šīs bija līdz šim lielākās NATO robotikas mācības. Tajās piedalījās vairāk nekā 40 organizāciju, ieskaitot 17 Jūras spēku, 15 Izpētes un attīstības struktūru, kā arī astoņas NATO organizācijas, kas kopumā veidoja aptuveni 1200 iesaistīto personu loku.

NATO mācības Portugālē
NATO mācības Portugālē

Šajās mācībās netika izspēlēts īpašs scenārijs, bet lielāks akcents tika likts uz vingrinājumu sēriju, piemēram, vides kartēšanu. Par mācību vietu Portugāle nav izvēlēta nejauši. Bezpilota jūras ierīču izveide un testēšana sākās jau 2010. gadā, kad Portugāles Jūras spēki parakstīja sadarbības līgumu ar Porto Universitāti.

2018. gadā 13 valstu aizsardzības ministri parakstīja vienošanos, ar kuru tika formāli uzsākta projekta realizācija plašākā NATO mērogā, bet jau 2019. gādā tika aizvadītas pirmās mācības, kurās pārbaudītas jūras bezpilotu ierīču darba spējas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti