NATO noslēdz 13 gadus ilgo misiju Afganistānā; pārliecības par mieru valstī nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

NATO vadītie starptautiskie Drošības un palīdzības spēki svētdien noslēdz savu 13 gadus ilgušo misiju Afganistānā. Jau vairāku mēnešu garumā ārvalstu karavīri ir atbrīvojuši savas bāzes visā Afganistānas teritorijā un sestdien virs spēku štāba galvaspilsētā Kabulā tika nolaisti NATO un citu sabiedroto valstu karogi. Taču ārvalstu karavīri savu darbību Afganistānā turpinās ar misiju „Apņēmīgais atbalsts”, aktīvā karadarbībā gan neiesaistoties.

Pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV uzsāktā operācija Afganistānā galvenokārt bija vērsta pret teroristu organizāciju „Al Qaeda” un grupējumu „Taleban”, kurš cieši sadarbojās ar teroristu līderi Osamu bin Ladenu. NATO vadībā operācijā bija iesaistījušās gandrīz 50 valstis un dažubrīd Afganistānā bija izvietoti pat 130 000 ārvalstu karavīru.

No pirmā janvāra alianses misija pilnībā mainīsies. Jaunās misijas „Apņēmīgā palīdzība” galvenais mērķis būs apmācīt un atbalstīt 350 000 karavīru lielo Afganistānas armiju, kas joprojām ir veidošanas procesā.

Savu darbību Afganistānā turpinās aptuveni 12 000 ārvalstu karavīru, no kuriem aptuveni 9000 būs amerikāņi. Uzvelkot jaunās misijas karogu, tās komandieris ģenerālis Džons Kempbels norādīja, ka misija kalpos par pamatakmeni ciešajai sadarbībai, kas izveidojusies NATO un Afganistānas starpā.

„Mēs kopā ... esam izcēluši afgāņu tautu no bezcerības tumsas un devuši tai cerību uz nākotni," sacīja Kempbels, uzrunājot NATO karavīrus. "Jūs esat padarījuši Afganistānu stiprāku un mūsu valstis drošākas," teica Kempbels.

"Es ceru, ka jūs ļoti lepojaties ar pozitīvo ietekmi, kuru jūs esat veikuši un turpināsiet veikt attiecībā uz afgāņu tautu," sacīja Kempbels savā runā, kuru ISAF publicēja mikroblogu vietnē "Twitter", jo tiešraides bija aizliegtas drošības apsvērumu dēļ.

"Ceļš mums priekšā vēl arvien ir izaicinošs, bet mēs triumfēsim," viņš piebilda.

Kā savā paziņojumā norādījis arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, līdzšinējā misija, kurā bija iesaistījusies aptuveni ceturtā daļa pasaules valstu, bija mūsdienu vēsturē lielākā militārā koalīcija, kas demonstrējusi bezprecedenta starptautiskos centienus rūpēties par kopējo drošību visā reģionā.

Pēc viņa vārdiem, afgāņu drošības spēki ir pierādījuši savu drosmi un spējas un starptautiskajiem spēkiem galvenais uzdevums būs šo apņēmību stiprināt arī turpmāk. Stoltenbergs atzīst, ka abu pušu attiecībās ir pāršķirta jauna lappuse, vienlaicīgi norādot, ka priekšā joprojām stāv ļoti daudz problēmu un izaicinājumu. Stoltenbergs arī solījis turpināt finansiāli atbalstīt afgāņu spēku, veidojot ilgstošu partnerību ar Afganistānu.

Runājot par problēmām un izaicinājumiem, daudzi eksperti par Afganistānas nākotni izsakās visai skeptiski, prognozējot valstij Irākas scenārija atkārtošanos, kad pēc ārvalstu spēku aiziešanas valsti pārņēma haoss un kontroli pār plašām teritorijām ir pārņēmuši ar grupējumu „Islāma valsts” saistītie kaujinieki.

No otras puses, gan tiek norādīts, ka radikālais grupējums „Taleban” ir ievērojami novājināts un ir maz ticams, ka tam veiksmīgi varētu izdoties atgūt savu ietekmi plašās Afganistānas teritorijās. Šādi mēģinājumi gan, visticamāk, tomēr būs. Taču viss būs atkarīgs no tā, vai Afganistānas valdībai izdosies īstenot veiksmīgu demokrātisku politiku, izdosies apkarot korupciju, kā arī ierobežot savstarpējās cīņas par varu starp cilšu līderiem un narkotiku tirgoņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti