NATO kiberaizsardzībā pieaug mākslīgā intelekta izmantošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

NATO kiberaizsardzībā pieaug mākslīgā intelekta izmantošana. Šogad viens no lielākajiem izaicinājumiem drošībai un aizsardzībai bija kiberuzbrukumi, ziņo NATO. Alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsvēris, ka kiberuzbrukums kādai no NATO dalībvalstīm nozīmētu uzbrukumu visai aliansei, tādējādi izraisot kolektīvu reakciju. Pašlaik kiberuzbrukumos aktīvi izmanto mākslīgo intelektu, un NATO to salīdzina ar abpusgriezīgu zobenu – to var izmantot, gan lai pastiprinātu uzbrukumu, gan lai nodrošinātu noturīgāku aizsardzību pret uzbrukumiem. 

NATO kiberaizsardzībā pieaug mākslīgā intelekta izmantošana
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Šogad kiberuzbrukumi gan valstu infrastruktūrai, gan privātajam sektoram ir ievērojami pieauguši un kļuvuši par vienu no lielākajiem izaicinājumiem, lai nodrošinātu valstu aizsardzību. NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs norādīja, ka NATO aktīvi strādā pie tā, lai aizsargātu aliansi pret kiberuzbrukumiem.

Stoltenbergs sacīja: "Pēdējos gados NATO īsteno pārveidoto un lielāko kolektīvo aizsardzību kopš aukstā kara. Daļa no tā ir pilnībā ņemt vērā gan hibrīddraudus, gan kiberdraudus. Jau iepriekš definējām to, ka hibrīduzbrukumi un kiberuzbrukumi var iedarbināt alianses līguma 5. pantu. Tas tiks uzskatīts par bruņotu uzbrukumu sabiedrotajai valstij. Mēs esam palielinājuši darbu pie spējas nodrošināt aizsardzību kritiskajai infrastruktūrai, kā arī nodrošinām hibrīduzbrukumu un kiberuzbrukumu apmācības."

Pašlaik kiberuzbrukumos aktīvi iesaista mākslīgo intelektu, kas pastiprina uzbrukumu nodarītos kaitējumus. Taču vienlaikus, izmantojot mākslīgo intelektu, var nodrošināt spēcīgāku aizsardzību pret kiberuzbrukumiem. 

Mākslīgais intelekts aizsardzībai ļauj automātiski skenēt tīklus un atvairīt uzbrukumus, nevis to darīt manuāli. 

NATO ģenerālsekretāra vietnieks jauno drošības izaicinājumu jautājumos Deivids van Vīls norādīja, ka kibertelpas attīstība nes jaunas tehnoloģijas, ar kurām jāstrādā visai NATO aliansei.

Deivids van Vīls atzīmēja: "Mākslīgais intelekts spēj palielināt aizsardzību, ļaujot ātrāk atklāt uzbrukumu un reaģēt uz to. Bet tajā pašā laikā tas pats mākslīgais intelekts uzlabo ļaundaru prasmes veikt uzbrukumu un padara to daudz sarežģītāk atklājamu un novēršamu. Mēs redzam, ka kolektīvajā kibernoturībā ir panākts progress, tomēr ir vēl daudz kas jāpaveic. Mēs nedrīkstam stāvēt uz vietas, mums ir jāturpina iet līdzi kibertelpas attīstībai un jaunajām tehnoloģijām, lai nodrošinātu mūsu ilgtermiņa aizsardzību un atturēšanu."

Decembra sākumā Igaunijas galvaspilsētā Talinnā notika kibertelpas mācības, kurās piedalījās militārpersonas no vairāk nekā 30 NATO dalībvalstīm. Mācības notika Igaunijas Aizsardzības ministrijas izveidota foruma "CR14" ietvaros. Tajās izmantoja unikālu virtuālo vidi ar nosaukumu "Cyber Range", lai izspēlētu ar mākslīgo intelektu saistītus uzbrukumus. Kiberkoalīcijas mācību vadītājs un ASV flotes komandieris Čārlzs Eliots uzsvēra mācību galveno mērķi – stiprināt sabiedroto un partnervalstu sadarbību, lai spētu viens otram palīdzēt.

Eliots skaidroja: "Mācību mērķis ir sadarboties un orientēties kibertelpā NATO dalībvalstīm kopā ar NATO partnervalstīm un organizācijām. Mums visiem ir jāsanāk kopā, lai kibertelpu padarītu par drošāku vietu. Kibertelpa ir svarīga, jo tā ietekmē katru mūsu dzīves aspektu – gan sabiedrības dzīvē, gan militārajā dzīvē. Šie aspekti nav atdalāmi. Šo mācību labākā daļa, manuprāt, ir vide, kurā notiek sadarbība. Un tā nav sacensība starp valstīm. Mēs visi cenšamies dalīties ar informāciju un izveidot reālas attiecības, lai tad, ja nepieciešams, zinātu, kam lūgt palīdzību."

Kiberaizsardzība ir definēta kā viens no NATO kolektīvās aizsardzības pamatuzdevumiem. 

Cīņa pret kiberuzbrukumiem ir sarežģīta un izaicinoša, un tehnoloģiju attīstība notiek strauji. NATO dalībvalstu vadītāji šovasar notikušajā Madrides samitā apņēmās turpināt centienus uzlabot alianses kiberaizsardzības spējas, kā arī sadarboties ar Eiropas Savienību un citām partnervalstīm. 

Pašlaik NATO izmanto mākslīgo intelektu ne tikai kiberaizsardzībā, bet arī klimata jomas pētniecībā un attēlu analīzē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti