Pasaules panorāma

Maskava parādē izbrauc pilsētas tehnika

Pasaules panorāma

Ieskats 25. septembra «Pasaules panorāmas» tematos

NATO komandieris: alianse dara pietiekami daudz Baltijas aizsardzībai

NATO ģenerālleitnants: Baltijas valstīs pieaugusi spēja pielāgoties hibrīddraudiem

Savos aizsardzības plānos NATO ņem vērā, ka kāds konflikts var sākties ar hibrīdveida draudiem. Tāpēc cilvēki tiek trenēti šādas krīzes pārvaldībai, un šajā jomā pieaugusi Baltijas valstīs spēja šajā jomā, intervijā LTV raidījumā “Pasaules panorāma” norādīja NATO Apvienoto spēku pavēlniecības Brunsumā komandieris, ģenerālleitnants Erhards Būlers.

Krievija organizē kopējas militāras mācības ar Baltkrieviju, kurās, kā paziņots, piedalīsies 12 tūkstoši karavīru un teju tūkstoš kaujas tehnikas vienību. Paralēli notiek mācības Krievijas Centrālā apgabala poligonos ar teju 130 tūkstošu karavīru un tādu valstu kā Ķīna un Indija līdzdalību.

Kā norāda Latvijas bruņotie spēki, pamata satraukumam nav un arī mūsu valstī turpinās dažādas militārās mācības. Turklāt šajās dienās Latvijā pulcējas ļoti augsta līmeņa esošie un topošie NATO komandieri. Vienu no atpazīstamākajiem – NATO Apvienoto spēku pavēlniecības Brunsumā komandieri Erhardu Būleru – iztaujāja LTV raidījums “Pasaules panorāma”.

LTV: Kas pašlaik notiek Rīgā?

Erhards Būlers: Tas ir semināra veida militārais vingrinājums, izveidots, lai jaunos NATO atslēgas līderus iepazīstinātu ar situāciju Baltijas reģionā, kā arī runātu par NATO pamatnostādnēm un plānošanas procedūrām. Tās ir iepriekš plānotas mācības. Pirmajā nedēļā šeit ir pulkveži un brigādes ģenerāļi, bet otrajā – NATO nākotnes komandieri. Tā kā Rīga patiesībā gadu no gada ir ļoti svarīga vieta svarīgākajiem NATO nākotnes līderiem.

Ja runājam par militārajām mācībām kopumā un to, kā situācija attīstījusies kopš Velsas un Varšavas samitiem: vai uzskatāt, ka to apjoms bijis pietiekams mūsu reģiona aizsardzības vajadzībām?

Pirmkārt, jāsaka, ka kopš Velsas esam mainījuši fokusu, atgriežot to uz mūsu sabiedroto teritoriālo aizsardzību. Mums atkal ir tādas liela mēroga mācības kā “Trident Juncture” Norvēģijā pērn. Mums ir liela mēroga komandpunktu vingrinājumi, kas veidoti, lai trenētu karavīrus un līderus Eiropas kolektīvajai aizsardzībai. Šogad reģionā bija arī jūras spēku mācības, ASV vadītās “Batops”, arī Lielbritānijas vadītie vingrinājumi, bet tieši tagad notiek jūras spēku mācības Vācijas vadībā. Tā kā mēs darām daudz, lai saglabātu gatavību un atturēšanas spēju efektivitāti mūsu teritorijā un it īpaši šajā reģionā.

Pēdējos četros, piecos gados esam daudz pieredzējuši un daudz runājuši par šo jauno hibrīdveida karadarbību. Ko tas ir nozīmējis aliansei šajā laika perioda, un kāda bijusi atbilde?

Tas nozīmē, ka Aukstā kara aina, kur bija saskatāma armiju liela mēroga militāra konfrontācija simtiem kilometru garumā, ir pārvarēta. Šāda konflikta potenciāls nav no abām pusēm. Tā vietā, tāpat kā Krimā un Austrumukrainā, mēs redzam citu iespējamo konfliktu ainu. Mūsu krīzes situāciju pārvaldībā esam gatavi tikt galā ar šādiem uzbrukumiem, kā arī ar kiberuzbrukumiem.

Tā kā savos aizsardzības plānos mēs ņemam vērā, ka var nebūt liela militāra konfrontācija, taču konflikts var sākties ar šādu hibrīdveida sākumu.

Mēs trenējam savus cilvēkus tieši šādai krīzes pārvaldībai, un runa nav tikai par bruņotajiem spēkiem. Tas ir visaptverošs uzdevums, arī valdību uzdevums. Un šeit es varu teikt, ka spēja tam pielāgoties, it īpaši šeit, Latvijā, bet arī pārējās Baltijas valstīs, pēdējos gados ir ievērojami palielinājusies. Bet, atgriežoties pie bruņotajiem spēkiem, es esmu bieži bijis Rīgā un pārējo Baltijas valstu galvaspilsētās, un man šķiet, ka jūs – šie “trīs B” – esat ar lielu atdevi un sniedzat lielu artavu NATO plāniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt