Panorāma

Kas dārgāks – dzīvība vai auto?

Panorāma

EZA optimistiska par zālēm pret Covid-19

Rīgā NATO lems par stratēģiju mainīgajā drošības vidē

NATO ārlietu ministru sanāksmē Rīgā ievēros nogaidīšanas un novērošanas taktiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā otrdien un trešdien norisināsies NATO dalībvalstu ārlietu ministru tikšanās. Tās uzmanības centrā būs situācija uz robežas ar Baltkrieviju, Krievijas spēku koncentrēšana Ukrainas pierobežā un NATO jaunā stratēģiskā koncepcija. Tomēr ir maz ticams, ka sanāksmes laikā alianse vienosies par kādu militāru soļu speršanu.

30 NATO dalībvalstu ārlietu ministru sanāksme Rīgā notiks mūsu reģionam ļoti trauksmainā laikā, jo Baltkrievija īsteno hibrīdkara darbību pret Latviju, Lietuvu un Poliju, bet Krievija pie robežas ar Ukrainu ir savilkusi aptuveni 100 000 karavīru.

NATO ārlietu ministru sanāksmē Rīgā ievēros nogaidīšanas un novērošanas taktiku
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Militāras darbības netiek prognozētas

Notikumi pie alianses austrumu robežām būs viens no būtiskākajiem apspriežamajiem jautājumiem šajā sanāksmē, sarunā ar Latvijas Radio sacīja Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Vargulis.

“No drošības viedokļa kopējā aina iezīmējas ļoti izaicinoša, tāpēc par šo jautājumu noteikti spriedīs aiz slēgtām durvīm,” norāda pētnieks.

Vargulis ir pārliecināts, ka NATO dalībvalstu ārlietu ministri nosodīs Baltkrievijas rīcību pret Poliju un Baltijas valstīm un Krievijas militāro agresiju pret alianses partnervalsti Ukrainu.

“Vienlaikus ir grūti iedomāties, ka pašlaik varētu sekot kādas praktiskas militāras darbības no NATO dalībvalstu puses. Tā noteikti vēl būs nogaidīšanas un novērošanas taktika.

Ja situācija eskalējas, tad visdrīzāk atkal varētu rasties jautājums par alianses 4. panta konsultācijām, ko varētu iedarbināt Baltijas valstis un Polija. Bet pašlaik izskatās, ka valstis uz to vēl neiet,” norāda Vargulis.

NATO un ES līderu vizīte Baltijā ir skaidrs vēstījums iespējamam agresoram

Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks pozitīvi vērtē NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga un Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas svētdien notikušo vizīti Latvijā un Lietuvā, lai paustu atbalstu abām valstīm.

“Stoltenberga un fon der Leienas ierašanās ir signāls mūsu potenciālajam agresoram. Viņu paziņojumi ir diezgan stingri, vēstījums ir diezgan skaidrs.

Es tos vērtēju pozitīvi. Ir sajūta, ka gadījumā, ja situācija eskalējas, tad abas organizācijas vai vismaz to vadītāji ir gatavi iesaistīties un piedāvāt kādus papildu drošību veicinošos pasākumus reģionā,” norāda Vargulis.

Sagaidāms, ka NATO dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmē Rīgā dos zaļo gaismu alianses jaunās stratēģiskās koncepcijas izstrādei.

Vargulis skaidro, ka stratēģiskā koncepcija ir NATO galvenais oficiālais dokuments, kas iezīmē alianses potenciālos draudus un izaicinājumus un to, kā uz tiem reaģēt.

Tikmēr Stoltenbergs, pārrunājot drošības aktualitātes ar Latvijas aizsardzības ministru un Nacionālo bruņoto spēku komandieri, sacīja: “Šie spēki sūta skaidru vēstījumu – uzbrukums vienam sabiedrotajam ir uzbrukums visiem sabiedrotajiem. Un tie parāda, cik spēcīga ir transatlantiskā saikne ar Kanādu, kas vada kaujas grupu šeit, Latvijā. NATO klātbūtne reģionā novērš konfliktus un saglabā mieru. Sabiedroto lidmašīnas aizsargā jūsu debesis, un sabiedroto kuģi aizsargā Baltijas jūru. NATO stāv kopā ar Latviju, un Latvija stāv kopā ar NATO.”

Savukārt Latvijas Valsts prezidents Egils Levits pēc tikšanās ar Stoltenbergu norādīja: “Mēs bijām vienisprātis, ka NATO ir ļoti stingra alianse, un NATO 5.pants darbojas, un mēs varam būt droši šajā reģionā, ka NATO ir ar mums.” 

Pasaule ir mainījusies

“Iepriekšējo stratēģisko koncepciju pieņēma 2010. gadā Lisabonas samitā. Pasaule kopš tā brīža ir ievērojami mainījusies: ir notikusi Krimas aneksija, ir pieaugusi Ķīnas ietekme, ir nomainījušās vairākas ASV valdības.

Ir jaunas dimensijas militārajā jomā: kosmoss, kibervide. Arī stratēģiskā komunikācija kā atsevišķs elements.

Tie ir vairāki savstarpēji saistīti elementi, kuri ietekmē to, kā NATO darbojas, un kuri ietekmē arī mūsu drošību kopumā. Sagaidāms, ka šo stratēģisko koncepciju pieņems, un tas būs pamatdokuments, uz kā bāzes alianse darbosies turpmākos desmit gadus,” pastāstīja eksperts.

NATO jauno stratēģisko koncepciju plānots apstiprināt alianses dalībvalstu vadītāju sanāksmē nākamā gada jūnijā.

Pirms NATO dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmes pirmdien vakarā Rīgas pilī plānota Valsts prezidenta Egila Levita un NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga tikšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti