Dienas ziņas

Sprādzieni Krimā aptur satiksmi ar kontinentālo Ukrainu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Igaunija Narvā demontē padomju pieminekli – tanku

Narvā pārvietots padomju piemineklis – tanks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Igaunijas valdība otrdien nolēma pārvietot Narvas pievārtē esošo padomju laika pieminekli – tanku. Pieminekļa demontāža notikusi veiksmīgi.

Narvā sāk tanka – padomju pieminekļa – pārvietošanu
00:00 / 01:07
Lejuplādēt

Jau pulksten septiņos sākās tanka demontāža, kas noslēdzās neilgi pirms pusdienlaika. Pēc tam pieminekli nogādāja Vīmsi pussalā, kur atrodas Igaunijas Kara muzejs.

Lai garantētu drošību, policija noteica komandantstundu pieminekļu tuvumā.

Tas nozīmēja, ka tuvumā esošie ceļi bija slēgti automašīnām un gājējiem.

Pie vietas, kur atradās tanks, otrdienas vakarā sapulcējās apmēram 200 cilvēku. Daudzi vietā, kur atradās piemineklis, nolika ziedus, taču situācija bija mierīga, no notikuma vietas ziņoja Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR reportieris.

Igaunijas policija aizturējusi astoņus cilvēkus, kuri tanka "T-34" pārvietošanas laikā aicinājuši citus vardarbīgi pretoties valdības lēmuma izpildei. Septiņi no aizturētajiem ir vietējie iedzīvotāji, kuri jau iepriekš bijuši policijas redzeslokā par dažādiem aicinājumiem un pārkāpumiem. Viņi ne tikai izmantojuši aizliegtu kara simboliku, bet arī pieminekļa pārvietošanas laikā aicināja citus vardarbīgi pretoties pieminekļa pārvietošanai. Viens vietējais iedzīvotājs aizturēts otrdien no rīta pie tanka, kad viņš uzvedies provokatīvi un neadekvāti.

Padomju tanks "T-34" Narvas pievārtē uz postamenta bija novietots Narvas upes krastā vietā, kur 1944. gada jūlijā upi šķērsoja uzbrūkošais padomju karaspēks. Piemineklis tika atklāts 1970. gadā.

No publiskās telpas aizvāktas arī divas piemiņas plāksnes, kas atradās Pētera laukumā Narvas centrā, piemineklis sarkanarmiešiem parkā pie pils un piemiņas zīme jaunākajam leitnantam Igoram Grafovam Vazas ciemā. Narva-Jēsū aizvākts piemineklis "Trīs durkļi" un piemineklis padomju karaspēka desantam pie Merikilas ciema.

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu atzīmēja: “Jautājums nav par to, vai cilvēki mīl vai ienīst šo lēmumu, vai viņiem ir atšķirīga izpratne par mūsu vēsturi, jautājums ir par to, ka, dzīvojot šeit, jums ir jāņem vērā vērtības, kas mums ir kopīgas Igaunijā, un jums ir jāņem vērā likumi, kas ir spēkā Igaunijas Republikā.”

Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa valdības un varasiestāžu steigu pamatoja ar nepieciešamību nodrošināt valsts iekšējo un ārējo drošību un stabilitāti. Viņa sacīja, ka nedrīkst dot Krievijai iespēju izmantot Igaunijas pagātni, lai pilnībā sašķeltu sabiedrību.

Kallasa norādīja: "Saskaņā ar mūsu konstitūciju iekšējais miers ir Igaunijas valsts galvenā vērtība. Un iekšējā un ārējā miera aizstāvēšana ir viens no valsts primārajiem uzdevumiem. Mēs nedosim Krievijai iespēju izmantot pagātni, lai traucētu mieru Igaunijā. Un tāpēc šie informatīvajā karā izmantotie pieminekļi miera labad ir steidzami jānovāc."

Kallasa uzsvēra, ka Narvas tanka piemineklis ir tikai viens no vairākiem desmitiem padomju varu slavinošajiem pieminekļiem, kurus tuvākajā laikā demontēs visā Igaunijā.

Tika apsolīts, ka pārvietošana notiek ar godu un cieņu, kā arī pie pieminekļiem esošie ziedi un sveces tiks pārvietoti uz kapsētām, nevis izmesti atkritumos. Drošības nolūkos pieminekļa demontāžas darbu veicējiem sejas bija aizklātas ar maskām. 

Pārsvarā krievvalodīgo apdzīvotajā Narvā valdošā partiju koalīcija pagājušajā nedēļā vienojās par tanka aizvākšanu, kas izraisīja daudzu vietējo iedzīvotāju neapmierinātību. Taču pirmdien pilsētas vadība paziņoja, ka nepildīs pašu pieņemto lēmumu.

Narvas vadītāja Katri Raika sacīja, ka daudziem pilsētas iedzīvotājiem pieminekļa aizvākšana ir sāpīga, tāpēc tas vairošot vietējo necieņu pret Igaunijas valdību un valsti.

Augusta sākumā Igaunijas valdība nolēma visās publiskās vietās demontēt padomju laika pieminekļus. Valstī esot 200 – 400 tādu objektu.

Igaunijas vēsturē iegājusi tā dēvētā Bronzas nakts – 2007. gada 27. aprīlis, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu. Toreiz divas naktis ilgušajos krievvalodīgo jauniešu nemieros gāja bojā viens cilvēks – Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins –, bet 1200 tika aizturēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti