Labrīt

Igaunijā uzsāk izmeklēšanu par iespējamu 7 miljardu eiro atmazgāšanu caur "Danske Bank"

Labrīt

ASV risinās karstas diskusijas par šaujamieroču izgatavošanu ar 3D printeri

«Nakts vilku» bāzes izveidošana Slovākijā - drauds valsts drošībai

«Nakts vilku» bāzes izveidošana Slovākijā - drauds valsts drošībai

Slovākijā satraukumu radījusi par Putina baikeriem devēto „Nakts vilku” bāzes izveidošana netālu no galvaspilsētas Bratislavas. Maskava to nosaukusi par prokremliskā motociklistu kluba „Eiropas štābu”. Slovākijas prezidents situāciju šonedēļ raksturoja kā nopietnu draudu nacionālajai drošībai. Bāze atrodas bijušās fermas teritorijā, tur izvietots vecs un armijas norakstīts bruņojums, tostarp tanki. Ferma pieder slovāku uzņēmējam, Krievijas „Nakts vilku” atbalstītājam, kuram ir saites ar nacionālistiski noskaņotām slovāku organizācijām, tostarp iekļautām ekstrēmistu sarakstā.

Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātais, Kremļa finansiāli atbalstītais nacionālistu motoklubs „Nakts vilki” savu bāzi Slovākijā atklāja jūnija nogalē. Tā atrodas ciematā Dolna Krupa, aptuveni 70 km no galvaspilsētas Bratislavas. Krievijas valdība to nodēvējusi par motobkluba „Eiropas štābu”. Atklāšanā klātesoši bijuši arī Krievijas vēstniecības pārstāvji. Pret „Nakts vilkiem” vērstas Amerikas Savienoto Valstu sankcijas, kas organizāciju apsūdz par militāro atbalstu prokremliskajiem kaujiniekiem Ukrainā.

Bāze Slovākijā ierīkota bijušā cūku fermā, kas pieder Jozefam Hambalekam. Uzņēmējs ir pietuvināts atsevišķām Slovākijas politiskajām aprindām, pats ir motobraucējs un vada slovāku nacionālistu organizāciju ''NV Europa''.

Bāze ir apjozta ar divus metrus augstu žogu un dzeloņdrātīm, tajā atrodas angāri kamuflāžas krāsās. No gaisa uzņemtos attēlos redzams, ka tajā atrodas vairāki tanki, bruņutransportieri un cita militārā tehnika. Tā ir veca slovāku armijas tehnika, kas ir norakstīta, un Hambalekam to izdevies iegūt kā kādas vēsturisko transportlīdzekļu asociācijas pārstāvim, lai atvērtu muzeju.

Tomēr fakts, ka to kā savu bāzi pasludinājuši Kremlim pietuvinātie „Nakts vilki”, un militāras, kaut vecas tehnikas klātbūtne bažīgas darījušas Eiropas Savienības un NATO sastāvā esošās Slovākijas varasiestādes. Turklāt Hambalekam ir saites arī ar paralmilitāro grupējumu ''Slovenskí Branci'' jeb „Slovāku rekrūši”. Uz to Latvijas Radio norāda Slovākijas Drošības politikas institūta direktors Jaroslavs Nads:

„Viņam šajā bāzē ir norakstīta militārā tehnika, bet viņš to izmanto arī treniņiem ar slovāku paramilitāro grupējumu, kas ievietots ekstrēmistu sarakstā. Viņš ir persona, kas apvieno Krievijas un Slovākijas „Nakts vilkus”, kā arī slovāku paramilitāro grupējumu. Visām šīm grupām ir tendence atbalstīt Krievijas prezidenta Vladimira Putina politiku, un šīs grupas dara daudz lietu, kas ir ļoti tuvas tam, ko mēs saucam par Krievijas propagandu.”

Pats Hambaleks aizdomas noraida, uzstājot, ka te būs tikai vēstures muzejs, bet „Nakts vilku” līderis, par „Ķirurgu” dēvētais Aleksandrs Zaldostanovs rietumvalstīm pārmet rusofobiju. Viņš izplatīja paziņojumu, kurā teica, ka „Slovākijā godā varoņu piemiņu, kas atbrīvoja pasauli no fašisma, tādēļ muzeja kompleksa izveidošana, kas veltīts 2.pasaules kara notikumiem, ir loģiska, likumīga un vēlama.”

Slovākijas prezidentu Andreju Kisku tas nav pārliecinājis. Viņš aizvakar īpašā paziņojumā brīdināja, ka „Nakts vilku” štāba izveide Slovākijā valstij rada nopietnus „drošības riskus”:

„”Nakts vilki” pievienojās Krievijas armijas īpašajiem spēkiem militārajās operācijās Krimā. Viņi nav nekaitīgi motociklu mīļotāji. „Nakts vilki” ir instruments režīma rokās, kas bijis iesaistīts savas kaimiņvalsts teritorijas okupācijā. Šīs baikeru bandas darbības ir acīmredzams risks mūsu valsts drošībai. „Nakts vilku” tā sauktā „Eiropas štāba” izveide Slovākijā arī ir ņirgāšanās par Slovākijas Republikas oficiālo nostāju pret Krimas aneksiju un Krievijas politiku.”

Slovākijas prezidents arī aicināja valdību sniegt policijai visas iespējas aktīvākai un efektīvākai rīcībai pret aizdomīgām organizācijās, kas, viņa vārdiem, „izplatās visā valstī”.

Slovākijas policijas vadītājs prezidentam teicis, ka drošības iestādes nevar spert nekādus soļus pret „Nakts vilkiem”, jo tie nepārkāpj likumu. Prezidents Andrejs Kiska šo argumentu noraidīja:

„Gaidīt, kad tie, kas kalpo ārvalstu valdībai, sāks pārkāpt likumu – es domāju, ka tā ir slikta drošības politikas stratēģija.”

Drošības eksperts Jaroslavs Nads norāda, ka vēršanos pret notiekošo bijušajā fermā apgrūtina arī fakts, ka to pārvalda nevalstiska organizācija, kurā ietilpst tikai Slovākijas pilsoņi. Tomēr, viņš piebilst, ir skaidri redzama saistība ar Krieviju. Nads piekrīt prezidenta nostājai un brīdina, ka pašreiz izveidojusies situācija ir „bīstams” kokteilis:

„Ņemot vērā saites ar Krievijas „Nakts vilkiem”, ņemot vērā viņu aktivitātes Ukrainā un Melnkalnē, ņemot vērā viņu sadarbību ar slovāku ekstrēmistu paramiltiāro grupējumu, ņemot vērā militāro aprīkojumu, kas atrodas šajā bāzē – tas viss skopā rada reālus drošības riskus. Mums jābūt ļoti uzmanīgiem un jārīkojas, pirms notiek noziegums.”

Nads uzskaita, kādas ir Slovākijas varasiestāžu rīcības iespējas. Pirmkārt, lai bāzes īpašnieka Hambaleka organizācija varētu iepirkt norakstītu bruņojumu, ir nepieciešama īpaša licence, un valdībai būtu jāapsver, vai, ņemot vērā situāciju, šai licencei joprojām būtu jābūt derīgai. Tāpat nepieciešama detalizēta izmeklēšana, kā šī tehnika nokļuva šajā bāzē. Arī jāskatās, vai šādu organizāciju dibināšana atbilst nevalstisko organizāciju darbības noteikumiem.

Slovāku mediji ziņo, ka prokremliskajam motociklistu klubam „Nakts vilki” ir vairāk nekā pieci tūkstoši biedru un atzari vairākās Eiropas valstīs, kā Serbija, Rumānija, Maķedonija un Bulgārija.

Jāpiebilst, ka balstoties uz drošības iestāžu atzinumu, Latvija 2016.gadā nevēlamo personu sarakstā iekļāva un no Latvijas izradīja „Nakts vilku” pārstāvi Igoru Lakatošu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti