Dienas notikumu apskats

Zviedrija ir izbeigusi septiņus gadus ilgušo izmeklēšanu pret Asanžu

Dienas notikumu apskats

EK: Latvijs nodokļu reformas ir solis pareizajā virzienā, bet ir nepilnīgs

Naftas ieguves vietu dēļ Kipras apvienošanas sarunas nonāk strupceļā

Naftas ieguves vietu dēļ Kipras apvienošanas sarunas nonāk strupceļā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Strupceļā nonākušas Kipras apvienošanās sarunas, abu pušu – Kipras grieķu un turku līderiem - vienam otru vainojot gribas trūkumā risināt gadiem ieilgušo konfliktu. Saskaņā ar medijos nonākušajām ziņām lūzums radies brīdī, runājot par naftas ieguves vietām un to apsaimniekošanu, Kipras salai apvienojoties.

Sarunu neveiksmi atzinis arī to vadītājs no ANO puses Espens Barts Eide.

ANO jau vairākkārt ir mēģinājusi nosēdināt pie viena galda turku un grieķu apdzīvotajās teritorijās sadalītās Kipras līderus, un līdz šim pat pavīdēja cerīgas notis, taču atkal ilgus gadus naidīgās puses ir nostājušās katra savu ierakumu pusē, nespējot vienoties par kopēju pozīciju.

Saskaņā ar mediju ziņām, šoreiz strīdus ābols ir izrādījies naftas ieguves vietas ūdeņos tuvu Kipras salai un jautājums par to, kura pārziņā tās nonāks. To īpaši izdiskutēt aicinājuši Kipras turku apdzīvotās daļas līderis Mustafa Akinči.

Kiprai naftas ieguve ir ārkārtīgi būtiska, tā kā mazā salas valsts, kas visai nesen Grieķijas krīzes dēļ pārcietusi pamatīgu banku krīzi, gūst ienākumus no tūrisma.

Grieķu pārvaldītā un oficiāli atzītā Kipras salas daļas valdība vēlas turpināt naftas ieguves punktu attīstību, par kuriem liela interese ir daudziem starptautiskiem investoriem, tajā skaitā Krievijai.

Taču turku pārvaldītajai daļai ir jautājumi par to, kas no šiem projektiem būs ieguvējs. Turcija, kas aizstāv salas ziemeļus, uzstāj, ka dienvidiem vieniem pašiem uz to nav tiesības un ka šim ir jābūt stingri atrunātam un atrisinātam jautājuma salas apvienošanas sarunās.

Tikmēr ANO īpašā sūtņa sarunas uz sadalītās salas robežas pavadīja iedzīvotāju protesti, kuri, plakātiem rokās aicināja politiķus būt līderiem, nevis zaudētājiem.

Tagad visām pusēm ir jāvienojas par jaunu sarunu kārtu, taču tas varēs notikt tikai tad, kad būs atrisinātas pašreizējās domstarpības.

ANO sarunvedis Espens Barts Eide gan sacījis, ka process 40 gadu ilgajā smagajā vēsturē par spīti visam ir būtiski pavirzījies uz priekšu, tuvāk risinājumam.

Kipra ir sadalīta, kopš 1974. gada, kad tās ziemeļu daļu okupēja Turcijas spēki. Starptautiski un arī Eiropas Savienībā atzīst tikai Kipras grieķu pārvaldīto salasa daļu un tās līderi Nikosu Anastasiadesu.

Joprojām neatrisinātais abu pušu konflikts un arī Turcijas konflikts ar Kipras grieķu valdību ir liels šķērslis daudzās jomās. Piemēram, Kipra arvien bloķē Turcijas ceļu uz Eiropas Savienību, savukārt abu pušu nesaprašanās ir arī traucēklis NATO un Eiropas Savienības sadarbībā, piemēram, apmaiņā ar informāciju, tā kā NATO valsts Turcija nevēlas dalīties ar informāciju ar Eiropas Savienības dalībvalsti Kipru, ko tagad arvien vairāk vēlas Eiropas Savienības un NATO valstis.

Par to arī runāts vēl vakar Briselē notikušajā Eiropas Savienības aizsardzības ministru sanāksmē, kurā piedalījās arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti