Mūsdienu māksla Londonā satiekas ar senām relikvijām

Tūkstošiem gadu sena kareivja ķivere blakus gleznām, milzīgai vaska kaķa skulptūrai un arī kādam komiksu varoņa portretam. Anglijā šobrīd apskatāms ikgadējais Mākslas un senlietu gadatirgus, kur mūsdienu māksla satiekas ar senām relikvijām un dārglietām.

Gadatirgū apskatāma un nopērkama, piemēram, trīs tūkstošus gadu sena kareivja ķivere, kas ir viens no visretākajiem objektiem, ko šobrīd var apskatīt 45. mākslas un senlietu gadatirgū Londonā. Visā pasaulē ir atrodamas tikai 12 šādas ķiveres – 10 no tām muzejos, viena privātīpašumā un viena pārdošanā. Tiek minēts, ka šī ķivere nāk no mūsdienu Ungārijas teritorijas. Tā ir tik labi saglabājusies tāpēc, ka tika atrasta nevis zem zemes, bet ūdenī, kas pasargā bronzas priekšmetus no sabojāšanās.

“Iedomājieties kareivi kaujā pirms trīs tūkstošiem gadu. Mēs nezinām – kur, mēs nezinām – ar ko viņš cīnījās, bet viņam galvā bija šī ķivere.

Tajā var redzēt caurumu, kurā droši vien bija iesprausta spalva. Tas nozīmē, ka viņš bija virsaitis vai ģenerālis. Ikvienam, kas kolekcionē senlaiku kara relikvijas, šis ir ļoti nozīmīgs objekts,” stāstīja senlietu tirgotājs Aleksandrs Bīsbroks. 

Šis gadatirgus apvieno senlaicīgo ar moderno. Starp tūkstošiem gadu seniem bronzas izrakteņiem stāv abstraktas skulptūras. Blakus gleznotam Karalienes Elizabetes Otrās portretam ir atrodama kolāža, kur dažādi plastmasas priekšmeti ir salīmēti kopā, lai radītu Betmena attēlu. Galds, kas veidots no 50. gadu helikoptera dzinēja, vai strādājošs bises modelis, kas ir divreiz lielāks par oriģinālu, ir tikai daži no objektiem, kas piesaista visvairāk uzmanības. Katrs mākslas darbs ne tikai izsaka kaut ko par mākslinieku, bet arī piedāvā katram skatītājam citu nozīmi un vērtību.

“Kad mēs iekārtojam savas mājas, mēs tās iekārtojam gan sev, gan arī savai ģimenei, draugiem un ciemiņiem. Reizēm mēs vēlamies, lai ciemiņus sagaida pārsteigums, ienākot mūsu mājās. Mēs gribam, lai tie pamana, ka esam padomājuši par savas mājas iekārtošanu. Piemēram, ja tu esi jautrs cilvēks, modernas mākslas darbs - kā šis kaķis - varētu būt labs objekts, kas liktu arī tavai mājai atspoguļot tavu personību,” iepazīstinot ar eksponātiem, saka mākslas konsultante Vanesa Karija.

Daži no vērtīgākajiem objektiem šajā gadatirgū ir dārglietas. Šogad te tiek piedāvātas rotas no Oskara Heimana kompānijas, ko 1910. gadā dibināja trīs brāļi.

“Šajās dārglietās jūs redzēsiet tikai pašus labākos dārgakmeņus. Viņi vienmēr atlasīja  labākos no labākajiem. Ja viņi salika divus dārgakmeņus kopā, tie saderēja tik labi, ka nepalika ne šķirbiņas,” norāda senlietu tirgotāja Linna Lindsija.

Šis Mākslas un menlietu gadatirgus ir lielākais un vislabāk atzītais šāda veida pasākums Lielbritānijā. Tas pulcē ap 25 tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules katru gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti