Mursi tiesas process sākas ar nekārtībām un pārtraukumu līdz janvārim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ēģiptē sācies tiesas process pret gāzto valsts prezidentu Mohammedu Mursi un 14 viņa līdzgaitniekiem. Procesa pirmajā dienā Mursi apšaubījis tiesas leģitimitāti, bet pats process atlikts līdz nākamā gada janvāra sākumam. Tiesas procesa pirmā diena iezīmējusies gan ar nekārtībām tiesas zālē, gan ārpus tās.

Gāztā Ēģiptes prezidenta Mohammeda Mursi tiesas prāva tika gaidīta ar lielu nepacietību, kaut vai tā iemesla dēļ, ka viņa atrašanās vieta nebija zināma kopš 3.jūlija, kad varu valstī pārņēma militāristi. Pirmdien Mursi no kāda slepena militāra objekta tika nogādāts Kairas policijas akadēmijā izvietotajā tiesā. Bijušajam prezidentam izvirzītas apsūdzības musināšanā uz vardarbību un asinsizliešanu plašajās demonstrācijās, kas Kairu pārņēma pagājušā gada decembrī.  Toreiz, pēc dekrēta, kas palielināja valsts prezidenta pilnvaras, pie prezidenta pils izcēlās vardarbīgas sadursmes, kurā dzīvību zaudēja vismaz 10 cilvēki.

Lai arī pirmdienas tiesas sēdi netika atļauts ne filmēt ne fotografēt, kļuvis zināms, ka tā noritējusi visai karsti. Jau pašā procesa sākumā Mursi atteicies nomainīt savu uzvalku pret baltajām cietumnieku drēbēm, paziņojot, ka viņš joprojām ir valsts prezidents un tiesai nav likumīgu pilnvaru izskatīt ar prezidentūru saistītus jautājumus. Tā vietā, lai nopratinātu viņu, Mursi aicinājis tiesāt militārā apvērsuma organizatorus.

Arī pārējie 14 šajā lietā apsūdzētie islāmistu kustības „Musulmaņu brālība" līderi tiesu nosaukuši par nelikumīgu. Trīs stundu ilgās noklausīšanās laikā apsūdzēto advokāti atsaukušies uz pašreiz spēkā esošo valsts konstitūciju, kas paredz, ka likumīgi ievēlētu valsts vadītāju drīkst tiesāt tikai īpaši izveidota tiesa, kuru vada Augstākās tiesnešu padomes vadītājs. Advokāti arī pieprasījuši pieeju visiem lietas materiāliem, kā arī lūguši atļauju tikties ar saviem klientiem privāti. Pēc šiem paziņojumiem Morsi tika nogādāts „Borg al Arab" cietumā Aleksandrijā.

Procesu vadošais tiesnesis apsūdzēto un klātesošo agresīvās uzvedības dēļ bijis spiests divreiz pārtraukt sēdi, līdz pieņēmis lēmumu turpmāku lietas izskatīšanu atlikt līdz 8-jam janvārim.

Nemierīga situācija novērota arī tiesas nama priekšā, kur bija sapulcējušies simtiem Mohammeda Mursi atbalstītāju, kas izsauca pret armijas komandieri ģenerāli Abdel Fatahu al Sisi vērstus saukļus. Demonstranti vērsušies arī pret Ēģiptes valsts televīzijas žurnālistiem, nosaucot tos par meļiem un apmētājot ar akmeņiem. Protesti notikuši arī pie Augstākās tiesas un Augstākās konstitucionālās tiesas ēkām. Lai arī valsts institūcijas pirmdien Kairā strādā ierastajā režīmā, vairākas privātās skolas bija ieteikušas vecākiem nelaist bērnus uz skolu, baidoties no iespējamiem nemieriem.

Lai tos novērstu, Kairā ir ieviesti nepieredzēti drošības pasākumi. Ir bloķēti vairāki galvenie autoceļi, liegta piekļuve Tahrīra laukumam pilsētas centrā, daudzviet izvietota bruņutehnika un izvilktas dzeloņstieples. Paaugstinātā gatavībā atrodas arī kaujas helikopteri, kas bruņotu sadursmju izcelšanās gadījumā varētu nogādāt desantu jebkurā nemierīgajā punktā. Kā jau esam ziņojuši, kopš jūlija sākuma, protestos pret Mursi gāšanu dzīvību ir zaudējuši vairāk nekā tūkstoš cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti