Ēģiptes prezidents Mohameds Mursi izsludinājis dekrētu, ar kuru viņš sev piešķir ārkārtīgi plašas pilnvaras. Tajā teikts, ka nevienu no lēmumiem, kuru Musulmaņu brālības atbalstītais Mursi ir pieņēmis un pieņems līdz jaunās konstitūcijas izstrādei, nevar ne pārsūdzēt tiesā, ne atcelt. Kā galvenie iemesli šim un citiem pretrunīgiem dekrētā minētajiem paziņojumiem minēta revolūcijas aizsargāšana, taisnīguma nodrošināšana un cīņa pret korupciju. Opozīcija prezidenta soli sauc par "apvērsumu", Mursi piedēvē faraona titulu un aicina uz masu protestiem.
"Diktators", "jaunais faraons"- šādi Ēģiptes prezidentu Mohamedu Mursi apzīmē kritiķi pēc viņa ceturtdien izdotās konstitucionālās deklarācijas. Tajā teikts, ka neviens - ne persona, ne politiskā partija vai valdības institūcija - nevar apstrīdēt tiesā vai atcelt prezidenta izsludinātos likumus un konstitucionālās deklarācijas, ko viņš pieņēmis kopš stāšanās amatā. Tāpat Mursi parakstījis rīkojumu, ar kuru atceļ no amata ģenerālprokuroru Abdelmegidu Mahmudu, un lika atsākt tiesas procesus pret personām, kas bija apsūdzētas par uzbrukumiem protestētājiem, kad tika gāzts Hosni Mubaraks. Ģenerālprokurora Mahmuda lēmums attaisnot vairākas apsūdzētas amatpersonas oktobrī izraisīja sadursmes starp Mursi oponentiem un atbalstītājiem. Pagājušajā mēnesī prezidents mēģināja atbrīvoties no Mahmuda, norīkojot viņu par sūtni Vatikānā, tomēr ģenerālprokurors nepakļāvās rīkojumam un atgriezās darbā. Jaunajam ģenerālprokuroram likts pārbaudīt visas viņa priekšgājēja vadītās izmeklēšanas, un vēlreiz tiesāt personas, kas jau tika attaisnotas. Prezidenta dekrēts arī noteic, ka konstitucionālajai asamblejai, kas pašlaik izstrādā jaunu konstitūciju, un parlamenta augšpalātai ir imunitāte pret tiesas lēmumiem, kas paredzētu tās atlaist. Pašlaik tiesas izskata vairākas prasības atlaist šīs institūcijas, kurās dominē Mursi sabiedrotie islāmisti. Konstitucionālajai asamblejai arī doti divi papildu mēneši jaunā pamatlikuma izstrādei, ko bija paredzēts izdarīt līdz decembrim.
Mursi atbalstītāji uzstāj, ka prezidenta rīkojums ir nepieciešams, lai aizsargātu Ēģiptes revolūciju. Viņa pārstāvis televīzijā paziņoja, ka prezidents šī mērķa labad "var izsludināt jebkādu lēmumu un spert jebkādus soļus." Savukārt tiesas procesu atsākšana atbrīvos Ēģipti no "sagrauta režīma" atliekām. Tajā pašā laikā vadošie opozīcijas līderi Mursi apsūdz, ka viņš cenšas monopolizēt gan izpildvaru, gan likumdevējvaru, gan tiesu varu. Advokātu sindikāta vadītājs paziņoja, ka tas ir "apvērsums pret likumību." Viens no vadošajiem aktīvistiem pērnā gada protestos pret Mubaraku norādīja, ka revolūcija netika rīkota, lai meklētu jaunu diktatoru. Cits opozīcijas līderis, Nobela miera prēmijas laureāts Mohameds el Baradejs paziņoja, ka deklarācija prezidentu nostāda augstāk par likumu, un Mursi sevi "iecēlis par Ēģiptes jauno faraonu."
Neskatoties uz kritiku, prezidenta lēmumam ir daudz atbalstītāju. Jau ceturtdien tūkstošiem cilvēku pulcējās pie Augstākās tiesas ēkas Kairā, lai paustu atzinību Mursi rīcībai. Tomēr daudz iedzīvotāju ir neapmierināti ar Musulmaņu brālības atbalstīto prezidentu. Arī viņi jau sarīkojuši demonstrācijas, un opozīcijas līderi šodien aicina uz masu protesta akcijām.