Mudinot uzņēmējus maksāt par mūzikas atskaņošanu, Bulgārijā samazina autortiesību nodevu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Joprojām Bulgārijas sabiedrībā ir visai izplatīta nelikumīga filmu un mūzikas lejupielādēšana. Pamazām gan aizvien vairāk cilvēku sāk apzināties, ka pēc būtības tā ir intelektuālā īpašuma zādzība, pat ja tas tiek darīts nekomerciālos nolūkos, tikai personīgai lietošanai. Tāpēc autortiesību aizstāvji mudinājuši pazemināt attiecīgo nodevas un noslēguši vienošanos ar viesnīcām un restorāniem.

Bulgārijā viesnīcās, restorānos un kafejnīcās turpina skanēt mūzika, par kuru tās autori un izpildītāji nesaņem nekādu atlīdzību, jo lielākā daļa īpašnieku uzskata, ka “palaist fonā” radio ir pilnīgi likumīgi un nav vajadzības pašiem lieki tērēties.

No vairāk nekā 100  tūkstošiem tāda veida objektu tikai 10 – 15% maksā par izmantoto mūziku. Rezultātā Bulgārija ir vienā no pēdējām vietām Eiropā iekasēto autortiesību nodevu ziņā, bet valsts budžets ik gadus cieš zaudējumus miljoniem eiro apmērā.

Pirms vairāk nekā 20 gadiem pieņemtais Autortiesību likums gan atbilst visām  civilizētā sabiedrībā pieņemtajām prasībām, taču ne visas problēmas ir izdevies atrisināt. Tā, piemēram, koncertu organizētāji nereti slēdz vienošanos tikai ar dziesmu izpildītājiem, “aizmirstot” komponistus un tekstu autorus. Savukārt tūrisma un tirdzniecības objektiem, kas atbilst kritērijiem par mūzikas atskaņošanu publiskās vietās, ir izstrādāta  speciāla licencēšanas sistēma. Attiecīgās summas tiek noteiktas atkarībā no restorāna vai viesnīcas kategorijas, vietu skaita, atrašanās, bet kontroli veic speciāli izveidota Kultūras ministrijas inspekcija.

Lai gan pēdējos gados Bulgārijā cīņa ar intelektuālo pirātismu ir devusi jūtamus rezultātus, abas pilnvarotās organizācijas - “Muzikautor” un “Profon”, kas aizstāv autortiesības mūzikas un kino jomā, uzskata, ka likumdošanā nepieciešamas izmaiņas.

Pārbaudes notiek neregulāri un nedod vēlamos rezultātus, trūkst kvalificētu inspektoru, un viss parasti aprobežojas ar pārkāpuma konstatēšanu, brīdinājumu un attiecīgi naudas sodu. Sods gan var sasniegt  desmit tūkstoš eiro, taču iekasēšanu parasti kavē smagnējās tiesvedības, kurās lietas bieži vien skata gadiem.

Autortiesību aizstāvji iesaka noteikt  konkrētus termiņus, kuros jāizpilda visi inspekcijas dotie norādījumi, kā arī decentralizēt pārbaudes sistēmu  un uzticēt šīs funkcijas vietējām pašvaldībām.

Lai uzlabotu licenču režīmu, “Muzikautor” un “Profon” nesen nāca klajā ar priekšlikumu samazināt par 25%  nodevas par publiskās vietās atskaņoto vietējo un ārzemju mūziku. Tika noslēgta vienošanās ar viesnīcu un restorānu īpašnieku asociāciju uz pieciem gadiem, kas stāsies spēkā no janvāra. Tās mērķis ir uzlabot finansiālo disciplīnu, samazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē un attiecīgi palielināt autoriem izmaksājamās summas. Apmierinātas ir abas puses, jo restorānam ar, piemēram,  50 vietām gada licence līdz šim bija 500 eiro, turpmāk būs jāmaksā tikai 375.

Interesantu gadījumu nesen nācās risināt Bulgārijas tiesām, kas izskatīja populāras bērnu dziesmiņas  autora  prasību pret vietējo rotaļlietu fabriku par neatļautu viņa melodijas izmantošanu spēļu klavierītēs. Komponistam Dono Cvetkovam izdevās vinnēt tiesvedību pret ražotāju un saņemt kompensāciju par sev nodarītajiem materiālajiem un nemateriālajiem zaudējumiem, taču gadījums drīzāk ir izņēmums, nekā likums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti