Mosulas apkārtni pamet tūkstošiem bēgļu; ANO brīdina par lielu humāno krīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Irākā vairāki tūkstoši civiliedzīvotāju pametuši Mosulas apkārtni, jo iespējams Irākas spēku iebrukums pilsētā, lai atbrīvotu to no džihādistu kaujiniekiem. Daļa cilvēku bijuši spiesti bēgt arī uz kaimiņvalsti Sīriju, kur turpinās pilsoņu karš. Tikmēr ANO gatavojas, iespējams, lielākajai humānajai krīzei nesenajā vēsturē, ņemot vērā civiliedzīvotāju lielo skaitu Mosulā.

Irākas bruņoto spēku un to sabiedroto vienību aplenkuma cilpa ap Mosulu arvien vairāk savelkas, karavīriem pārņemot plašas teritorijas pilsētas pievārtē. Daļu teritoriju izdodas pārņemt bez pretestības, citur "Daīš" jeb tā sauktās "Islāma valsts" kaujinieki sīvi pretojas, izmantojot arī pašnāvnieku vadītas ar sprāgstvielām pārpildītas automašīnas.

Tam visam pa vidu – civiliedzīvotāji.

Kā liecina dati, aptuveni pieci tūkstoši bēgļu devušies no Irākas uz kaimiņvalsti Sīriju, kur cer patverties bēgļu nometnēs ārpus džihādistu kontrolētās teritorijas.

Pārējos virzienos Irākas pusē aktīvi tiek celtas humānās palīdzības pagaidu nometnes, gatavojoties ievērojamam cilvēku pieplūdumam.

"Kad "Daīš" kaujinieki metās bēgt no mūsu ciemata, mēs nācām uz armijas pozīciju pusi ar paceltiem karogiem. Viņi mūs sagaidīja un teica, lai gaidām šeit. Esam te jau divas dienas, pagaidām nezinām, kas būs tālāk," atzina Irākas bēglis Salems Aveids Salems.

Jau tagad ir skaidrs, ka ielu cīņas savulaik pusotra miljona cilvēku apdzīvotajā Mosulā, no kurienes džihādisti neļauj civiliedzīvotājiem izkļūt, radīs milzīgu bēgļu plūsmu un apdraudēs neskaitāmas civiliedzīvotāju dzīvības.

ANO pat brīdinājusi, ka tā varētu būt lielākā humānā krīze pasaulē pēdējo gadu laikā. Irākas armija aicina "Daīš" kaujiniekus padoties, lai izvairītos no nevajadzīgas asinsizliešanas. 

"Mūsu izlūkošanas dati liecina, ka Mosulā pašlaik atrodas pieci līdz seši tūkstoši "Daīš" kaujinieku. No šīs vietas es viņus uzrunāju un aicinu nolikt ieročus, neriskējot ar dzīvību un, ja Dievs dos, ļaut viņiem atgriezties pie savām ģimenēm dzimtajās pilsētās," teica Irākas armijas ģenerālleitnants Talibs Šagati.

Vienlaikus bažas rada aizdomas, ka daudzi džihādistu kaujinieki varētu nolikt ieročus, iefiltrēties civiliedzīvotāju vidū un vēlāk veikt jaunus uzbrukumus. Īpaši bīstami tas ir lielākoties sunnītu apdzīvotajās teritorijās, kur joprojām valda liela neticība Irākas centrālajai valdībai, kurā dominē šiīti.

Jau vēstīts, ka kauja par Mosulas atbrīvošanu liek arī uztraukties vairākām Eiropas valstīm, pirmkārt Francijai un Beļģijai.  Tās sagaida to vairāku simtu vai pat tūkstošu pilsoņu atgriešanos, kuri savulaik pievienojušies džihādistiem.  

Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu džihādisti kontrolē divus gadus. Pēdējos mēnešos Irākas spēki, kurus atbalsta ASV vadītās koalīcijas aviācija, ir atkarojuši no islāmistiem plašas teritorijas un vairākas apdzīvotas vietas.

Irākas arābu un kurdu spēki ar ASV vadītās koalīcijas atbalstu jau vairākus mēnešus virzās tuvāk Mosulai.  ANO lēš, ka tur joprojām varētu būt ap miljons iedzīvotāju.

Irākas armija jūlijā ieņēmusi stratēģiski nozīmīgo Fallūdžas pilsētu valsts vidienē. Tā kopš 2014.gada janvāra atradās  grupējuma "Islāma valsts" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti