Eiropa šodien

Kinokritiķe: filmas "Tonijs Erdmanis" spēks ir precīzajā 21.gadsimta intonācijā

Eiropa šodien

Publiskots pētījums par Sīrijas karu

Moldova sola turpināt politisko kursu, palikt uzticīga asociācijas līgumam ar ES

Moldovas premjers: Nemainīsim kursu – paliksim uzticīgi asociācijas līgumam ar ES

Moldova negatavojas mainīt savu politisko kursu un paliks uzticīga noslēgtajam asociācijas līgumam ar Eiropas Savienību (ES). Šādu viedokli, viesojoties Briselē un tiekoties ar ES augstākajām amatpersonām, paudis Moldovas premjerministrs Pāvels Filips. Savukārt Eiropas līderi solījuši sadarboties arī ar jauno Moldovas prezidentu, aicinot lielāku uzmanību pievērst uzsākto reformu ieviešanai dzīvē.

2014. gadā Moldova parakstīja asociācijas līgumu ar ES, un kopš tā laika puse tās preču eksporta nonāk bloka dalībvalstīs. Pret šo vienošanos savulaik asi iebilda Krievija, atbildot ar embargo daudzām Moldovas lauksaimniecības sektora precēm.

Pagājušajā mēnesī notikušo Moldovas prezidenta vēlēšanu laikā uzvaru izcīnīja Moldovas Sociālistu partijas līderis Igors Dodons. Viņš kampaņas laikā par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem izvirzīja asociācijas līguma atcelšanu un tuvāku attiecību veidošanu ar Krieviju.

Šādi solījumi izraisīja satraukumu ES līderu vidū par iespējamo Moldovas ģeopolitiskā virziena maiņu. Šīs bažas pastiprināja arī ziņas no Bulgārijas, kur faktiski vienlaicīgi prezidenta vēlēšanās arī uzvarēja Kremlim simpatizējošs prezidents. Pats Dodons gan ir paziņojis, ka viņa dēvēšana par prokrievisku politiķi esot uzskatāma tikai par klišeju.

Taču, kā norādījis ES paplašināšanās komisārs Johanness Hāns, ES atzīs un cienīs Moldovas prezidenta vēlēšanu rezultātus un sadarbosies arī ar jauno prezidentu. Uzņemot Briselē Moldovas premjerministru Pāvelu Filipu, Hāns paudis cerības, ka jaunais prezidents un valdība turpinās aizsāktās reformas.

"Moldovai ir jāturpina padziļināt savas reformas, jo tas ir viņu pašu interesēs. Ir vitāli svarīgi pieņemt atlikto mediju un pretkorupcijas reformu.

Manuprāt, cīņa pret korupciju ir īpaši svarīga arī visiem pilsoņiem. Cilvēkiem ir jāizjūt, ka īstas pārmaiņas jau ir ceļā. Eiropas Savienība nevērtē Moldovu par tās politiku un izteikumiem, bet gan par tās darbībām. Mūsu attiecībām ir dziļas saknes, un es nesaskatu nekādas pārmaiņas to ietvarā. Eiropas Savienībai un Moldovai ir ciešas attiecības tikai ekonomikā un tirdzniecībā, un tās tikai padziļināsies," sacīja Hāns.

No savas puses Moldovas premjers uzsvēris, ka bažām par valsts kursa maiņu neesot pamata. Pēc viņa vārdiem, tauta savu viedokli ir izteikusi un pašlaik ir nepieciešams pārlaist pēcvēlēšanu laiku, lai varētu uzsākt reālu darbu.

"Soļi, ko mēs jau esam spēruši, radīs nepieciešamos apstākļus valsts attīstībai. Pats galvenais ir panākt, lai Moldovas iedzīvotāji justu ieguvumus no reformām. Pašlaik mēs esam tikai pusceļā. Mēs esam izpildījuši daudzas savas saistības, taču vēl ir nepieciešams ieviest dzīvē reformas un strādāt pie likumdošanas ietvara.

Es esmu pārliecināts, ka mēs to paveiksim un turpināsim gan pārmainīt, gan modernizēt mūsu valsti," sacīja Filips.

Viesojoties Briselē, Filips tikās arī ar citām ES augstākajām amatpersonām. Tā, piemēram, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks solījis Moldovai personisku atbalstu tik ilgi, kamēr valsts būs ieinteresēta turpināt reformas. Savukārt ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru apspriestas Moldovas attīstības prioritātes un sadarbības ar ES nozīmīgums.

Filips īpaši uzsvēris, ka ES piešķirtā makrofinansiālā palīdzība kombinācijā ar Starptautiskā Valūtas fonda apstiprināto programmu ļaus jau vistuvākajā laikā sākt plaukstošas ekonomikas celšanu, kā arī atgriezties ES Austrumu partnerības vadošo valstu vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt