Moldovā turpinās politiskā krīze; eksperti prognozē ārvalstu starpnieku iesaistīšanos

Moldovā turpinās politiskā krīze pēc pagājušās nedēļas nogalē notikušās valdības apstiprināšanas, prezidenta atstādināšanas un ārkārtas vēlēšanu izsludināšanas. Otrdien Kišiņevā notikušas divu paralēlu valdību sēdes. Eksperti notiekošo sauc par konstitucionālo krīzi un valsts apvērsumu, prognozējot, ka nākotnē domstarpību atrisināšanai būs nepieciešama ārvalstu starpnieku iesaistīšanās.

Moldovā turpinās politiskā krīze
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Politiskā krīze Moldovā sākās jau tūlīt pēc februārī notikušajām parlamenta vēlēšanām, pēc kurām vadošajām partijām ļoti ilgi neizdevās vienoties par vairākuma izveidi un valdības veidošanu.

Pagājusī nedēļas nogale nesa negaidītu pārsteigumu – prokrieviskā Sociālistu partija vienojās sadarboties ar proeiropeisko aliansi ACUM, lai nepieļautu ietekmīgā oligarha un par valsts faktisko līderi dēvētā Vlada Plahotņuka vadītās Demokrātiskās partijas nonākšanu pie varas. Abas partijas paziņoja, ka valsti par ķīlniekiem ir sagrābuši oligarhi un valsts grimst korupcijā. Tāpēc tiek izveidota valdība, kuras premjerministre ir proeiropeiskā alianses līdere Maija Sandu.

Taču šī valdība tika izveidota dienu pēc tam, kad valsts Konstitucionālā tiesa izsludināja jaunas parlamenta vēlēšanas. Tāpat tiesa apturēja līdzšinējā prezidenta Igora Dodona pilnvaras, jo viņš atteicies parakstīt rīkojumu par parlamenta atlaišanu, un par valsts pagaidu līderi iecēla bijušo premjerministru no Demokrātiskās partijas Pāvelu Filipu. Jaunais valsts vadītājs nekavējoties izsludināja valstī pirmstermiņa vēlēšanas, kurām jānotiek 6. septembrī.

Otrdien Moldovas galvaspilsētā Kišiņevā paralēli notika divu valdību tikšanās. Abas puses apsūdzēja viena otru varas uzurpēšanā. Maija Sandu paziņoja, ka šāda situācija turpināsies tik ilgi, kamēr Vlads Plahotņuks atradīsies Moldovā. Vienlaicīgi viņa paziņojusi, ka nevēlas situācijas saasināšanos. Savukārt konkurējošās tikšanās laikā valsts jaunais līderis Pāvels Filips aicinājis valsts institūcijām turpināt normālo darbu, jo vienkāršajiem iedzīvotājiem no šīs politiskās krīzes nebūtu jācieš.

Kā norāda Moldovas politikas komentētāji, notiekošo var saukt par valsts apvērsumu no to spēku puses, kuri kontrolē vairumu valsts institūciju. Jaunās valdības pieņemtais lēmums pasludināt Moldovu par sagrābtu valsti ļoti labi atspoguļojot realitāti, jo

oligarha Plahotņuka sabiedrotie kontrolē ne tikai tiesas, bet arī daudzus medijus, īpaši valsts reģionos.

Eksperti jau prognozē, ka vistuvākajā laikā šajos medijos var sākties plaša Demokrātiskajai partijai simpatizējoša kampaņa, kas aicinās piedalīties protestos pret Maijas Sandu valdību.

Daudzu novērotāju uzmanību pievērsis arī fakts, ka Maijas Sandu izveidotajai valdībai savu atbalstu ir paudusi gan Eiropas Savienība, gan Krievija. Eiropas Savienība ir aicinājusi visas Moldovas krīzē iesaistītās puses saglabāt mieru un savaldību. Savukārt Krievijas Ārlietu ministrija ir paudusi gatavību sadarboties ar demokrātiski ievēlētajām Moldovas varas iestādēm.

Jauno Moldovas valdību ir atteicies atzīt kaimiņos esošās Rumānijas ārlietu ministrs Teodors Meleskanu, norādot, ka tāda lieta, kā valdības atzīšana nemaz nav iespējama – atzīt varot tikai valsti. Vēlāk gan ministrs paskaidrojis, ka tā esot viņa personiskā, ne visas ministrijas pozīcija.

Kā norāda Gīsenas universitātes pētnieks Dionīss Čenuša, ja konkurējošajiem politiskajiem spēkiem neizdosies iesaistīties dialogā un neizdosies apturēt pašreizējo politisko krīzi, savu lomu varētu spēlēt ārējie starpnieki - gan no Krievijas, gan Eiropas Savienības puses. Čenuša gan norāda, ka konstitucionālās kārtības jautājumi ir ļoti jūtīgi un Eiropas partneri parasti šajā sfērā cenšas tieši neiejaukties. Pēc pētnieka vārdiem, daudz kas būs atkarīgs no tā, kurai no pusēm izdosies aiz sevis pulcināt lielāku daļu sabiedrības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt