Moldova apstiprina ES asociācijas līgumu; iedzīvotājiem bažas par Krievijas reakciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Moldova ir pirmā no trim Austrumu partnerības valstīm, kuras parlaments apstiprinājis asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Taču balsojumu pavadīja smagas debates, tā kā to boikotēja parlamentā pārstāvētie komunisti. Savukārt Moldovas iedzīvotāji neslēpj, ka ir nobažījušies par to, ka Krievija tagad varētu ieviest dažādus tirdzniecības aizliegumus un vērsties pret tās pilsoņiem.

Aizvadītajā nedēļā svinīgā ceremonijā Briselē Moldova kopā ar pārējām divām Austrumu partnerības valstīm – Gruziju un Ukrainu - parakstīja asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, kas valstīm apsola ciešāku tuvināšanos Eiropas Savienībai gan politiski, gan ekonomiski, gan drošības jomā. Moldovas premjerministrs Jurije Ljanke atzina, ka šī izvēle viņa valstij ir galīga un tā ir Moldovas atgriešanās Eiropā, kurai tā allaž ir piederējusi.

Pēc līguma slēgšanas Briselē tas jāratificē visu trīs valstu nacionālajiem parlamentiem, ko pirmie paveikuši Moldovas deputāti, taču balsojums spilgti iezīmējis valstī sadalīto politisko vidi un joprojām ievērojamo Maskavas ietekmi.

Moldovas parlamentā plaši pārstāvētie prokrieviskie komunisti balsojumu boikotējuši, taču saskaņā ar likumu pieticis ar 51 balsi no 101, un to Moldovas parlamentāriešiem izdevies savākt.

Balsojuma laikā parlamenta priekšā bija sapulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, kuri izsvilpa ratifikācijas pretiniekus, un kad paziņoja par līguma ratificēšanu, mītiņa dalībnieki aplaudēja un sauca: "Moldova par Eiropu!"

Tagad pēc dokumenta ratificēšanas parlamentā līgums jāparaksta prezidentam Nikolaje Timofti.

Moldovas iedzīvotāji neslēpj, ka baidās no Krievijas reakcijas. Valsts ir atkarīga no Krievijas enerģijas resursiem, kā arī tai ir aktīvas ekonomiskās attiecības, un uzņēmēji bažījas, ka Maskava varētu izdarīt spiedienu, uzliekot ierobežojumus vai augstākus tarifus Moldovas vīnam un augļiem, tāpat varētu pieprasīt vīzas tiem Moldovas pilsoņiem, kas jau tagad strādā Krievijā vai arī gatavotos turp doties.

Krievija jau aizvadītajā vasarā aizliedza Moldovas vīna importu, kā arī draudēja ziemā apturēt gāzes piegādes.

Ievērojams bažu punkts ir arī Piedņestras reģions, kurā, kā saka Moldovas iedzīvotāji, Maskava varētu sēt jaunu nemiera sēklu. Krievija atbalsta reģiona separātistus, saglabājot tur arī vairāk nekā 1000 karavīru lielu kontingentu, ko Krievija dēvē par miera uzturētājiem, taču kuru statusu starptautiski apstrīd.

Moldovas premjerministrs iepriekš paudis, ka valsts nākamā gada otrajā pusē varētu iesniegt lūgumu par uzņemšanu Eiropas Savienībā. Tas gan būšot atkarīgs no tā, ka aizritēs šogad valstī gaidāmās vēlēšanas un kādu atbalstu tajās gūs prokrieviskie spēki.

Jau vēstīts, ka asociācijas līguma parakstīšana nozīmē arī to, ka visām trim valstīm joprojām būs daudz mājās veicamu darbu, kas prasīs laiku un kurus palīdzēs pildīt Eiropas Savienība. Valstīm būs jāapkaro korupcija, jāsakārto tiesu sistēma, enerģijas tirgus, izglītības sistēma, jāsargā vārda brīvība.

Asociācijas līgums visas trīs dalībvalstis pakāpeniski sagatavo arī Eiropas Savienības vienotajam tirgum, kas nozīmē, ka būs  jāsamazina vai jāatceļ muitas tarifi, dažādas preču kvotas, jāvienojas par likumu un normu saskaņošanu, kas skar savstarpējo tirdzniecību.

Eiropas Savienība norāda, ka tas būtiski palīdzēs arī visām trim valstīm piesaistīt investorus, jo biznesa vide būs kļuvusi uzticamāka un drošāka. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti